Milyen egy - valóban - családbarát munkahely? Szakértővel beszélgettünk
Erős kezdés: „De hogy rátérjek a családbarát munkahelyekre: valóban a családbarát munkahelyek nem igazán léteznek” – mondja Gulya Fruzsina szociológus, jogász, aki kutatóként a nők munkaerőpiaci helyzetével foglalkozik. A cikkben a továbbiakban csak árnyalja majd ezt a képet.
Sok olyan vállalat van, amely azt kommunikálja magáról, hogy családbarát. A magyar kormány, mint tudjuk, különösen nagy figyelmet fordít a (középosztálybeli és a gazdag) családok jóllétére, és minden évben pályázati úton támogatja a családbarát munkahelyek létrejöttét.
De hogy mit is jelent pontosan a családbarát, mitől lesz egy munkahely az, és mi történik a legtöbb helyen a gyakorlatban, arról maximum személyes benyomásaink lehetnek, és közben remélhetjük, hogy a totálkép jobban fest annál, mint amit szeleteiben legtöbben tapasztalunk belőle. Nos, a helyzet nem így áll.
A nők munkaerőpiaci diszkriminációjának ezer kis fortélya, árnyalata van. Elmesélek egy elég idegesítő példát, ami épp most történik meg az egyik legjobb barátnőmmel. Egy multinacionális vállalatnál dolgozik, az egyik legnagyobb hazai multinál. Több mint tíz éve dolgozik ott, több mint öt éve igyekszik azon, ahogy magasabb fizetési kategóriába kerüljön.
A probléma minden alkalommal az volt, hogy a területén olyan gyorsan váltották egymást a főnökök, hogy mire előadhatta a problémáját, és lépés történhetett volna az ügyében, az inkriminált vezető már nem volt a helyén. A barátnőm most terhes. Erőt gyűjtött, és elhatározta, hogy pontot tesz az ügy végére, hiszen egyáltalán nem mindegy neki, hogy milyen fizetéssel megy el szülési szabadságra. Időpontot kért a főnökéhez, jelezte a fizetésével kapcsolatos problémát.
Hogy milyen választ kapott? Empatikusnak mutatkozott, elnézést kért, azt mondta, hogy a barátnőmnek teljes mértékig igaza van, majd azt, hogy erre sajnos már csak akkor tudnak visszatérni, ha visszajött a szülési szabadságáról. Dühítő sztori? Pedig ez csak egy a millióból.
Hogyan fejlesszük karrierünket a modern munkaerőpiacon?
Mit értünk családbarát munkahely alatt?
Ez egy eléggé absztrakt fogalomnak tűnhet elsőre, és azt hihetnénk, hogy rengeteg dolog beletartozik. Miközben egy francot! A dolog végtelenül egyszerű, hiszen itt is, mint a munkahelyeken általában, időről van szó és pénzről. Gulya Fruzsina szerint „családbarát akkor lehetne egy munkahely, ha kellő rugalmasságot biztosítana azokhoz az élethelyzetekhez, amiket a családok átélnek. Ám fontos az is, hogy a családhoz nem csak a kisgyerekek tartoznak, hanem az idős vagy beteg rokonok is, akiket gondozni kell.
Ezt elég tágan kellene értelmezni, hiszen az is idetartozik, ha van egy súlyosan fogyatékkal élő testvéred, de az is, ha eltörik az anyád lába, és szüksége van a segítségedre. A család közösség, a családbarát munkahelynek pedig e közösség igényeire kellene reagálnia. Különben nem olyan nehéz végiggondolni, hogy milyen helyzetekre kellene felkészülni, többnyire arra, hogy valaki a családból megbetegszik. Hazai kontextusban elmondhatjuk, hogy a családbarát munkahelyek programjai főképp a kisgyerekes nőkre fókuszálnak.