Nem oldhatjuk meg a múlt problémáit, de feloldhatjuk azok hátramaradt hatását a jelenben

2024. október 11.
A családállítás nem csodaszer, de hatékony eszköz lehet azok számára, akik készek szembenézni az elakadásaikkal, és változtatni azokon
A családállítás nem csodaszer, de hatékony eszköz lehet azok számára, akik készek szembenézni az elakadásaikkal, és változtatni azokon
Fotó: Andrew Bret Wallis/Getty Images

A családállítás az elmúlt években egyre népszerűbb módszerré vált. Vannak, akik kétkedve fogadják a módszert, mondván: miért lenne jó nekem, ha megtudom, hogy mitől szenvedtek az őseim? A családállítás célja nem az, hogy a fájdalmas múltbéli emlékekben elmerüljünk, hanem az, hogy segítse a családok kapcsolatainak egészségesebb működését, az ismétlődő mintázatok kapcsán létrejött elakadások feloldását. Dr. Agócs Gabriella pszichiáter, integrál szemléletű családállító mesél nekünk arról, hogy a módszer milyen konkrét problémákra nyújthat megoldást, és miért érdemes megismerni.

Amikor a családállításról beszélünk, sokan hajlamosak azt hinni, hogy a módszer csupán abban áll, hogy visszatekintünk őseink szenvedéseire, és feltárjuk a családi múlt fájdalmas eseményeit. A családállítás valójában ennél sokkal többről szól.

Nem arról van szó, hogy az őseink történeteiben kutakodunk, hanem hogy felismerjük azokat a családi mintázatokat a jelenben, amelyek továbböröklődtek, és amelyek elakadásokat hoznak a személyes életünkbe” – mondja Dr. Agócs Gabriella, majd hozzáteszi, erre azért van szükség, mert addig, amíg ezek a mintázatok tudattalanul irányítanak minket, nem tudjuk az életünkben a lehetséges legjobb megoldásokat választani. Mára tudjuk, hogy a múltban történt fájdalmas, feldolgozatlan élmények hatással vannak a későbbi generációk sorsára.

A 6-7 generációt összekapcsoló családlélekhez tudattalan hűséggel kötődünk, és ez a hűség gyakran a saját sikereinktől, életlehetőségeinktől is eltávolít, amíg fel nem ismerjük, milyen történés billentette ki a családlélek egyensúlyát. Bert Hellinger szerint a személyes életünkben tetten érthető negatív mintázatok 70 százalékban táplálkoznak a transzgenerációs mintákból, míg a további 30 százalék saját eddigi élményeinkből és kudarcainkból.

Milyen konkrét esetben nyújt megoldást a családállítás?

A családállítás olyan esetekben segít, amikor a jelenlegi probléma hátterében valamilyen családrendszerbeli eltérés húzódik meg. Nem helyettesíti sem a pszichoterápiákat sem az egyéb orvosi beavatkozásokat, de az alkalmazott rituálék segítségével a lélek mélyének mozgásai a felszínre hozhatóakká válnak és egyúttal kirajzolódnak a megoldáshoz vezető utak is. Dr. Agócs Gabriella több példát hoz számunkra.

glamour plusz ikon Aki bevezette Magyarországon a családállítást

Hatalmas fordulat Várkonyi Andreáék életében! Erre nem sokan számítottak

Egy fiatal hölgy párkapcsolatait nagyon megnehezítette, hogy ha a párja eltávolodott tőle, mondjuk elment dolgozni, fulladást, halálfélelmet élt át. A családállítás során felszínre került a családban már rég elfeledett történet, hogy egy alkalommal, amikor kétéves korában a folyóparton játszott, az édesapja nem figyelt rá és ő majdnem megfulladt. A három évvel idősebb nővére igyekezett a víz fölött tartani, amíg a felnőttek észre nem vették őket.

Bár az emlék a mélybe süllyedt, a test emlékezete minden eltávolodásos pillanatot a veszélyhelyzettel azonosított. Az állítások lehetőséget adnak arra, hogy az egyén felismerje a múltbéli történést, végig élhesse a megakadt érzelmi reakciót és új struktúrát alakítson ki a már megküzdött, lezajlott trauma-emlékkel.” Vagyis a lélek megbékél a múlt eseményével és tovább megy azzal az erővel, amire akkor tett szert, amikor a nehézséget legyőzte.