Nem oldhatjuk meg a múlt problémáit, de feloldhatjuk azok hátramaradt hatását a jelenben
A családállítás az elmúlt években egyre népszerűbb módszerré vált. Vannak, akik kétkedve fogadják a módszert, mondván: miért lenne jó nekem, ha megtudom, hogy mitől szenvedtek az őseim? A családállítás célja nem az, hogy a fájdalmas múltbéli emlékekben elmerüljünk, hanem az, hogy segítse a családok kapcsolatainak egészségesebb működését, az ismétlődő mintázatok kapcsán létrejött elakadások feloldását. Dr. Agócs Gabriella pszichiáter, integrál szemléletű családállító mesél nekünk arról, hogy a módszer milyen konkrét problémákra nyújthat megoldást, és miért érdemes megismerni.
Amikor a családállításról beszélünk, sokan hajlamosak azt hinni, hogy a módszer csupán abban áll, hogy visszatekintünk őseink szenvedéseire, és feltárjuk a családi múlt fájdalmas eseményeit. A családállítás valójában ennél sokkal többről szól.
„Nem arról van szó, hogy az őseink történeteiben kutakodunk, hanem hogy felismerjük azokat a családi mintázatokat a jelenben, amelyek továbböröklődtek, és amelyek elakadásokat hoznak a személyes életünkbe” – mondja Dr. Agócs Gabriella, majd hozzáteszi, erre azért van szükség, mert addig, amíg ezek a mintázatok tudattalanul irányítanak minket, nem tudjuk az életünkben a lehetséges legjobb megoldásokat választani. Mára tudjuk, hogy a múltban történt fájdalmas, feldolgozatlan élmények hatással vannak a későbbi generációk sorsára.
„A 6-7 generációt összekapcsoló családlélekhez tudattalan hűséggel kötődünk, és ez a hűség gyakran a saját sikereinktől, életlehetőségeinktől is eltávolít, amíg fel nem ismerjük, milyen történés billentette ki a családlélek egyensúlyát. Bert Hellinger szerint a személyes életünkben tetten érthető negatív mintázatok 70 százalékban táplálkoznak a transzgenerációs mintákból, míg a további 30 százalék saját eddigi élményeinkből és kudarcainkból.”
Milyen konkrét esetben nyújt megoldást a családállítás?
A családállítás olyan esetekben segít, amikor a jelenlegi probléma hátterében valamilyen családrendszerbeli eltérés húzódik meg. Nem helyettesíti sem a pszichoterápiákat sem az egyéb orvosi beavatkozásokat, de az alkalmazott rituálék segítségével a lélek mélyének mozgásai a felszínre hozhatóakká válnak és egyúttal kirajzolódnak a megoldáshoz vezető utak is. Dr. Agócs Gabriella több példát hoz számunkra.
„Egy fiatal hölgy párkapcsolatait nagyon megnehezítette, hogy ha a párja eltávolodott tőle, mondjuk elment dolgozni, fulladást, halálfélelmet élt át. A családállítás során felszínre került a családban már rég elfeledett történet, hogy egy alkalommal, amikor kétéves korában a folyóparton játszott, az édesapja nem figyelt rá és ő majdnem megfulladt. A három évvel idősebb nővére igyekezett a víz fölött tartani, amíg a felnőttek észre nem vették őket.
Bár az emlék a mélybe süllyedt, a test emlékezete minden eltávolodásos pillanatot a veszélyhelyzettel azonosított. Az állítások lehetőséget adnak arra, hogy az egyén felismerje a múltbéli történést, végig élhesse a megakadt érzelmi reakciót és új struktúrát alakítson ki a már megküzdött, lezajlott trauma-emlékkel.” Vagyis a lélek megbékél a múlt eseményével és tovább megy azzal az erővel, amire akkor tett szert, amikor a nehézséget legyőzte.
Erről tanúskodik egy másik családállítás során történt esemény, amikor egy férfi arról panaszkodott a pszichiáternek, hogy sosem tudja megtartani a pénzt, amiért megdolgozott. Elmondása szerint apa, nagyapa, dédapa is hasonlóan minden pénzt elvertek. A családállítás során ráláttunk arra, hogy dédpapa jogtalanul, más kárára gyarapodott az akkori történelmi környezetben. Az őt követő generációk tudattalanul az áldozatokkal, a kifosztottakkal vállaltak sorsközösséget.
Hogyan segít a családállítás ennek a régi történetnek a feloldásában? Bert Hellinger szerint a családlélek egyensúlya akkor áll helyre, ha elismerünk minden családtagot a maga helyén és idejében, a maga sorsával együtt, a családhoz tartozónak. El kell ismernünk azonban azokat is, akiknek a kárára valamely ősünk jogtalan előnyre tett szert.
„A családállítások során azt tapasztaljuk, hogy bármilyen sorsa is volt az őseinknek, ha tisztelettel nézünk rájuk és az életre, amit általuk kaptunk, ha vállaljuk a felelősséget önmagunkért és az utánunk jövőkért, ha merünk boldogok lenni, a rendszer megbékél, az ősök képviselői megnyugszanak, mert a szenvedésük nem volt hiába való, valami jó fakadt belőle.”
Kapcsolatainkban sérülünk és gyógyulunk
A módszer egyik legfontosabb célja a családi kapcsolatok mélyebb megértése és harmonizálása. Az élet az édesanyánk és az édesapánk révén jött el hozzánk. Néha talán úgy véljük, nem kaptunk meg mindent tőlük, vagy nem azt kaptuk, amit szerettünk volna. Ha megítéljük őket, azzal a saját életünket is megítéltük. Minél negatívabb a képünk a szüleinkről, nagyszüleinkről, annál szomorúbb lesz a sorsunk.
Ha azonban elfogadjuk az életet, úgy, ahogy kaptuk, felragyog a nap, észrevehetjük az élet végtelen gazdagságát. Képzeljünk csak el a kezünkben egy kis makkocskát! Mindent tud arról, hogyan kell tölgyfává válni. Minden információ ott munkál a pici magban. Épp így mi is mindent megkaptunk egyetlen sejtnyi korunkban az élethez.
Bármilyen döntéssel is éltek a szüleink, mi a saját értékrendünk, hitünk, életlehetőségeink szerint kezdhetünk ezzel az ajándékkal valami jót.
Ha elképzeljük édesanyánkat és édesapánkat magunk mögött, ő mögöttük az ő szüleiket és így tovább generációról generációra - és főként, ha mindezt megjelenítjük a családállítás során- mélyen megrendülünk: meglátjuk és megérezzük a sokféle életlehetőséget és azt a végtelen szeretetet és áldást, ami eleinktől árad felénk. Ezzel az erővel büszkén és boldogan haladhatunk az úton. De, hogy lesz gondtalanabb az élet a családállítás után? A szakértő erre a példával válaszol.
„Továbbra is feltöri a cipő a lábunkat, ha sokat gyalogolunk a hegyre fölfelé, továbbra is kifogy a benzin az autóból, ha nem tankolunk időben. Az élet nehézségei nem változnak. A lelkünk azonban könnyebbé válik. Kapcsolatba kerülünk azzal az erővel, amit annyian, annyi veszély közepette megóvtak és tovább adtak: az életünket megtartó erővel.”
A megértett múlt segíti a jövőt
A családállítás nem csodaszer, de hatékony eszköz lehet azok számára, akik készek szembenézni az elakadásaikkal, és változtatni azokon. A kérdés már csak az, hogy mikor érdemes belevágni? A pszichiáter szerint bármikor, amikor úgy érezzük, hogy már nem akarjuk tovább cipelni a vállunkra nehezedő súlyt. Legyen szó párkapcsolati nehézségről, szülő-gyerek konfliktusról, munkahelyi elakadásról vagy bármilyen más problémáról.