Ez a rejtélyes betegség támadta meg az olimpián újra tündöklő Celine Diont

Celine Dion évek óta küzd betegségével és nem adja fel
Celine Dion évek óta küzd betegségével és nem adja fel
Fotó: Roy Rochlin/Getty Images

Ugyan a mindenkori olimpia az emberfeletti teljesítmények ünnepe, kevesen számítottak arra, hogy a nemrég merevszemély-szindrómával diagnosztizált Celline Diont pillantják meg a nyitóünnepségen. Bár az énekesnő betegségéről nem sok mindent tudni, annyit igen, hogy emberfeletti fájdalommal jár: ennek tudatában jócskán felértékelődik az Eiffel-torony tetején nyújtott performansz. Hogyan éli meg a hullámvölgyet a sztár és mit érdemes tudni e ritka betegségről?

„Az az álmom, hogy világszerte ismert énekesnő legyek és egész életemben énekeljek,” – fekteti le életfilozófiáját csillogó szemekkel a tizenéves Celine Dion az Ez vagyok én: Celine Dion című dokumentumfilm elején. Ugrik a kép: a kicsivel több, mint ötvenéves Celine Dion magzatpózban fekszik egy hotelszoba padlóján, miközben az asszisztense a mentőket tárcsázza. A durva képsorokat még durvább diagnózis követi: sok-sok évnyi kérdőjel után 2021-ben végre megállapítják, hogy az énekesnő az úgynevezett stiff-person-, magyarul merevszemély-szindrómában szenved. Dionnak innentől nemcsak a hangja egyedi a világon, hanem betegsége is, mivel az egymillió emberből egyet vagy kettőt érint. Jelen esetben épp őt: az aranytorkú énekesnőt, akinek a betegség következtében szó szerint torkára fagy a hang. Az éltető zene pedig el-elmarad.

Hang, ha bennakad

„17 éve indult az egész. Akkor kezdett időnként begörcsölni a torkom énekléskor. Egy reggel felébredtem, megreggeliztem és reggeli után egyre magasabb lett a hangom. Ez kissé megijesztett, mert általában, ha egy énekes fáradt, a hangja fél vagy egy hanggal mélyebb lesz. Itt nem ez történt,” – meséli Dion az első, rémisztő élményekről a Prime-féle dokumentumfilmben.

A merevszemély-szindróma (SPS) egy olyan, főképp idegrendszert érintő betegség, amely esetében az izmok lényegében fellázadnak a test ellen. Ez súlyos izomgörcsökhöz vezet. (Ezek olyan erősek lehetnek, hogy akár csonttörés is lehet egy-egy roham vége.)

A tüneteket az okozza, hogy a szervezetben megtalálható motoneuronok (az izmok mozgatásáért felelős idegsejtek) elkezdenek rendellenesen működni, és az izmok állandó megfeszítésére irányuló parancsot közvetítenek a test egy része felé. Az SPS a görcsrohamokon kívül egyensúlyvesztéssel és fájdalommal jár, de a bizonytalanság faktor miatt gyakran olyan, pszichológiai problémákat is tapasztalt az érintett, mint a szorongás, depresszió, pánikrohamok, és a nyílt terektől való félelem, azaz agorafóbia.

Jelenlegi tudásunk szerint az SPS-ből kigyógyulni nem lehet, mindössze szinten tartani. (A betegség átlagosan 6-8 év után halálhoz vezet.) Bár a merevszemély-szindrómára jelenleg nincs konkrét gyógyszer, jól reagál a vérplazma-transzfúzióra, és az intravénásan adagolt immunoglobulinra is.

Dion elmondása szerint a kezdeti tünetek után később gyakran előfordult, hogy nem tudott annyi ideig beénekelni, mint szeretett volna. „Ez olyan, mint a sportolóknál a bemelegítés. Ha elmarad, kárt tehetsz magadban,” – teszi még hozzá.

Miután nem derült ki, pontosan mi okozza a beéneklés, és egyáltalán az éneklési nehézségeket (az SPS-t ritkasága miatt nagyon nehezen lehet csak diagnosztizálni – átlagosan 5-6 év –, konkrét módszer egyelőre nem létezik rá), Dion többször került miattuk lehetetlen helyzetbe: előfordult, hogy az izmai épp éneklés közben görcsöltek be annyira, hogy nem tudta abbahagyni a hangképzést, vagy épp próbált volna levegőt venni két hang kiéneklése között, de annyira begörcsöltek a légzést mozgató izmai, hogy képtelen volt levegőt venni.

glamour plusz ikon Olimpia 2024: az aranyéremre koncentrálunk, miközben lassan szétesik a sportolóink mentális egészsége

Olimpia 2024: az aranyéremre koncentrálunk, miközben lassan szétesik a sportolóink mentális egészsége

Szó fennakad...

„Eleinte 70-80 miligramm Váliumot kaptam. Aztán ennek a dupláját, később a tripláját. Főleg, mielőtt színpadra léptem. A fellépés előtt érzett adrenalin viszont felülírta a gyógyszer hatását, de mivel a show-nak mennie kell, így is kiálltam az emberek elé” – meséli a betegsége kibontakozásáról az énekes. A konkrét diagnózis elmaradása miatt Dion orvosai (jobb híján) fájdalomcsillapítóval és kedélyjavítóval igyekeztek „orvosolni” a problémát. Mint kiderült: ezzel csak megnyújtották a kétségek között leélt évek hosszú sorát.

Annak érdekében, hogy a közönség ne sejtsen meg semmit, Dion ahhoz a módszerhez nyúlt, amelyet a legbiztonságosabbnak érzett: hazudott. Hazudott a rajongóknak, amikor le kellett mondania egy-egy koncertet a fellángoló tünetek miatt („Hivatkoztunk már mindenre: fülgyulladásra, torokgyulladásra...”), de az is előfordult, hogy koncert közben annyira eluralkodtak rajta a tünetek, hogy inkább odanyújtotta a közönségnek a mikrofont, vagy épp eljátszotta, hogy az nem működik.

„Szükségem volt a gyógyszerre, hogy egyáltalán funkcionálni tudjak. Kellett a járáshoz, az énekléshez. A show-nak mennie kell” – magyarázza az énekesnő, aki szerint a művészek egy dolgot tanulnak meg leginkább a színpadon, a szemfényvesztést. Hiszen ebből születik a néző számára kreált világ, a varázslat.

A perfekcionista Dion a betegség felbukkanása előtt is gyakran sanyargatta magát a tökéletes eredmény érdekében: elmondása szerint ha egy nő szereti a cipőket, bármit megtesz azért, hogy azok illjenek a lábára.

„Amikor bemegyek egy cipőboltba és meglátok egy nekem tetsző darabot, nem az a kérdés, hogy van-e a méretemben. Ha kisebb, akkor is felhúzom a lábamra. Én töröm be a cipőt, nem fordítva” – magyarázza a dokumentumfilmben abban az óriási raktárépületben, ahol életének fontos tárgyait – így például fellépőruháit és kellékeit is – őrzi.

A perfekcionizmussal kapcsolatban egy gyermekkori emléket is felidéz: mindössze 4-5 éves volt, amikor népes családjával (összesen tizennégyen vannak testvérek) egy rokon esküvőjére mentek. Celine ekkor énekelt népesebb közönség előtt először, majd durcásan fordult hátra a zenészek felé, amikor azok hamis hangokat kreáltak a hangszereiken.

Édesanyja ekkor azt tanácsolta neki: bármi is történik mögötte, ne törődjön vele, csak folytassa az éneklést. Lehetőleg úgy, hogy senki ne vegye észre: baj van. Celine nagyjából negyven évig megfogadta édesanyja tanácsát, betegsége most valahogy mégis arra tanítja: nem szégyen elismerni, és bevallani, ha valami nincs rendben. Különösen, ha az több, mint egy félreütött hang egy hangszeren.

A nagy visszatérés

Bár Dion 2020-ban hivatalosan visszavonult az aktív énekléstől, idén áprilisban ő szerepelt a francia Vogue-magazin címlapján. A vele készült interjúban elmondta: minden erejével azon van, hogy visszanyerje formáját, egyúttal kilátásba helyezte, hogy újra szeretné látni az Eiffel-tornyot. Álma valóra vált: az 1996-os atlantai olimpia megnyitója után életében másodszor is ő indította útjára az ötkarikás játékokat Édith Piaf „L’Hymne à l’amour” című számával.

„Rendkívül megtisztelő, hogy a 2024-es párizsi nyitóceremónián én énekelhettem. Igazi öröm visszatérni az egyik kedvenc városomba!” – írta Instagram oldalán, mi pedig csak drukkolni tudunk neki, hogy valóra váljon, amit az I Surrender című számban énekel: „Mert mindent feladnék/Hogy újra legyen esélyem élni.” Úgy legyen, Celine!