Egy fegyházban is fontos a mentális egészség megóvása - börtönpszichológussal beszélgettünk
A börtön intézménye az időszámításunk előtti korszakokig nyúlik vissza, és mindig is fontos társadalmi szerepet játszott. A bűnt elkövetettek számára kialakított létesítmények működése sokat formálódott az évszázadok során, de sosem vált egységessé. A börtönök között az országok és a jogrendszerek függvényében mai napig mutatkoznak eltérések, azonban a legtöbb intézményben már általánossá vált a pszichológusok alkalmazása.
Prikidánovics Petra főhadnagy, a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet megbízott szakpszichológusa mesélt nekünk munkájáról és a börtönpszichológia kiemelt szerepéről.
Személyiségbeli kompatibilitás
Prikidánovics Petra 2021 áprilisában szerelt fel a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, előtte pedig a pedagógiai szakszolgálatnál dolgozott. A főleg gyerekekkel folytatott munkája nevelési tanácsadást és szakértői bizottsági tevékenységet jelentett, de nem igazán találta benne önmagát. „Mindent megtettem, és próbáltam megfelelni, de rá kellett jönnöm, hogy ez nem az én terepem. A bv. intézetben azonban úgy érzem, megtaláltam a helyem. Nyilván nem való mindenkinek a börtön.
Kellő határozottságot és talpraesettséget követelő feladat, de ha megvan a személyiségbeli kompatibilitás, akkor itt ugyanúgy megtalálhatjuk a hivatásunkat” - mondta a szakember. Munkája egyik legfőbb pozitívuma, hogy egy kiváló csapat része lehet. A börtön működésében kiemelten fontos a szakterületek szoros együttműködése és a rendszerszintű gondolkodás. A pszichológia nem lenne sikeres a reintegrációs vagy a biztonsági szakterület gördülékeny működése nélkül, és ez fordítva is igaz.
Még mindig az EU-s tagállamok után kullogunk abortusz ügyben - íme a magyar valóság 2024-ben
A pszichológiai ülések például a biztonsági osztállyal közös szervezést igényelnek, mivel a felügyelők vizsgálják át a fogvatartottak ruháit, indokolt esetben pedig még az alkalmakat is biztosítják jelenlétükkel. „Úgy gondolom, ez akár egy életen át is végezhető munka. Egyes kollégák évtizedek óta dolgoznak a rendszerben, sokan innen is vonulnak nyugdíjba. Minden a jó szakmai csapaton, a folyamatos információáramláson és a támogató magánéleti háttéren múlik.”
Nehezítő tényezők
A börtönökben végzett munka több szempontból is speciális. Egyrészt számtalan inger éri az ott dolgozókat, amelyek kimerítőek. Ilyen például az, hogy nap mint nap rengeteg emberrel kerülnek kapcsolatba, legyen az fogvatartott, kolléga, vagy az idegrendszert megterhelő zaj, mint a rácsok csapkodása vagy a sípolások. Másrészt extra megterhelést jelent a szigorú szabályok szerinti munkavégzés, a kiemelt felelősség és az állandó készenléti állapot.
„Börtönpszichológusként nemcsak segítő szakemberek vagyunk az intézetekben, hanem hivatásos felügyeleti tagok is.
Ebből adódóan a szerepkonfilktusokkal is meg kell küzdenünk.