Blue Monday: Ma van az év legszomorúbb napja! Mítosz vagy valóság? – Pszichológus válaszol

2025. január 20.
Ne csodálkozz, ha úgy érzed, hogy ezen a napon semmihez nincs kedved
Ne csodálkozz, ha úgy érzed, hogy ezen a napon semmihez nincs kedved
Fotó: PeopleImages/Getty Images

Január amúgy is az év leghidegebb hónapja, amikor a legkevesebb napfény éri a földet, és az év eleji kezdés gyakran a karácsony utáni szomorkás időszakot hozza magával. Erre még rátesz egy lapáttal a Blue Monday, azaz az év legszomorúbb napja, amely január harmadik hétfőjére esik. A fogalom 2005 óta ismert, de vajon tényleg igaz? Mi állhat a januári lehangoltság hátterében, és hogyan tehetünk annak érdekében, hogy kevésbé érezzük magunkat nyomottnak?

Mindannyian tudjuk, hogy január a téli időszak közepére esik, amikor a nappalok sokkal rövidebbek, és az időjárás is szürkébb és borongósabb. Ilyenkor sokkal nagyobb eséllyel alakulhat ki téli depresszió, amit sokan tapasztalhatnak. Ráadásul az alacsony fényviszonyok és a hideg időjárás miatt kevesebb időt töltünk a szabadban, így még kevesebb napfény éri a szervezetünket. Ezekben a hetekben nehezebb fenntartani a megfelelő szintű boldogsághormonokat, például a szerotonint.

„Ezen kívül a január a költséges ünnepek utáni hónap is, ami pénzügyi terheket jelenthet, ráadásul a sokak számára lehangoló újévi fogadalmak és a „megújulás” igénye is stresszt okozhat. Az ünnepek után egyfajta ürességérzés is kialakulhat, mivel megszűnik a folyamatos társasági élet és az ajándékozás öröme, helyette a hétköznapi rutin és az úgynevezett »munkakezdési depresszió« léphet fel” – magyarázza Mészáros Dóra, pszichológus.

Mítosz vagy valóság

A Blue Monday fogalma 2005-ben született, amikor Cliff Arnall brit pszichológus egy képletet dolgozott ki, amely az év legszomorúbb napját próbálta meghatározni. Ez a képlet az időjárás, az emberek pénzügyi helyzete, az újévi fogadalmak betartásának valószínűsége és a napfény hiánya alapján kereste meg a legdepressziósabb napot az évben.

Fontos azonban kiemelni, hogy a tudományos közösség nem tartja elfogadhatónak ezt a képletet, és a Blue Monday inkább egy marketingfogássá vált, mint tudományos tény. Bár a januári időszakban valóban sokan érezhetik magukat szomorúnak vagy fáradtnak, nincs tudományos alapja annak, hogy január harmadik hétfője lenne az év legszomorúbb napja. Az emberi hangulat sokkal bonyolultabb, és olyan tényezők, mint az egyéni életkörülmények vagy a szociális kapcsolatok, sokkal nagyobb hatással vannak rá, mint bárminemű képletek.

Így csökkentsd a Blue Monday hatását

Mészáros Dóra pszichológus segít elmagyarázni, hogy miket tehetünk annak érdekében, hogy a Blue Monday és a január többi napjai kevésbé legyenek nyomasztóak, és inkább a pozitív dolgokra, életünk napsütésesebb oldalára összpontosítsunk. Bár a Blue Monday nem rendelkezik tudományos alapokkal, mégis igaz, hogy sokan érezhetik magukat lehangoltnak vagy szomorúnak főként a januári hónapban.

glamour plusz ikon „Mind az egészség és a szépség megőrzése szempontjából a háton alvás a legideálisabb” - beszélgetés dr. Simon Márta neurológussal

Hat kutya, amely hajlamos a szeparációs szorongásra

Az alábbiakban található néhány hasznos módszer, amelyek segíthetnek átvészelni ezt az időszakot:

Legyél többet a szabadban

Az első fontos dolog, amire figyelnünk kell, az a fényexpozíció növelése. A téli hónapokban, amikor kevesebb napsütés ér bennünket, különösen lényeges, hogy próbáljunk minél többet a szabadban tartózkodni, még akkor is, ha borongósabb az idő. A friss levegő és a természetes fény segíthet javítani a hangulatunkat és csökkentheti a téli lehangoltság érzését. „A természetes fény javítja a hangulatot és segíthet csökkenteni a szezonális affektív zavar (SAD) tüneteit. Ezen kívül a fényterápia,

speciális fényboxok használata is segíthet, ha nem tudunk annyi időt tölteni a szabadban.

Mozogj rendszeresen

Valójában a rendszeres testmozgás az egészséges életmód egyik alappillére, de januárban sem szabad elhanyagolnunk. Nem csupán a fizikai állapotunkra van jótékony hatással, hanem a mentális egészségünkre is, mivel segít csökkenteni a stresszt, javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet. „Még egy rövid séta is segíthet, hogy javuljon a hangulatunk, mivel a fizikai aktivitás serkenti az endorfin termelést, amelyek javítják a közérzetet.”

Ápold a társas kapcsolatokat

A társas kapcsolatok rendkívül fontosak az emberi lét szempontjából, és különösen januárban, az új év kezdetén érdemes megerősíteni őket. A közvetlen, rendszeres kapcsolattartás, a családunkkal, barátainkkal és ismerőseinkkel való találkozások, összejövetelek segíthetnek abban, hogy kevésbé érezzük magunkat magányosnak a borongós napok és hónapok alatt.

Alakíts ki pozitív szokásokat

„A januári hónap a megújulás ideje, de ne hagyjuk, hogy a túlzott elvárások elnyomjanak minket. A kis, elérhető célok kitűzése, mint egy új hobbi elkezdése, vagy egyszerűen több időt szánni a pihenésre, segíthet abban, hogy a hónap kevésbé tűnjön nyomasztónak” – avat be a részletekbe a pszichológus.

glamour plusz ikon Ismerd meg a Photo Healing módszert - a vizuális tartalmak lélekgyógyító erejét

Hat kutya, amely hajlamos a szeparációs szorongásra

Csinálj olyan dolgokat, amiket valóban élvezel!

Igaz, hogy ilyen borongós időben és az év egyik legstresszesebb hónapjában nehéz lehet, de próbáljunk meg pozitívan tekinteni az év első hónapjára. Haladjunk lassan, napról napra, hétről hétre, és mire észrevesszük, máris itt a tavasz, a virágzás és a napsütés.

Addig is, hogy könnyebben átvészeljük a szürke hónapokat, segíthet, ha olyan dolgokat csinálunk, amik kikapcsolnak. Olvashatunk egy jó könyvet, nézhetünk egy filmet vagy sorozatot, de a kreatív hobbi is segíthet abban, hogy kilépjünk a mindennapi szürkeségből és felfrissítsük a lelkünket.

Elhanyagolhatatlan a D-vitamin pótlása!

Mészáros Dóra arra is felhívja a figyelmet, hogy: „a téli hónapokban a napsütéses órák száma csökken, ami miatt a D-vitamin-szintünk is alacsonyabb lehet. A D-vitamin elengedhetetlen a hangulat szabályozásában, és kutatások is alátámasztják, hogy

a megfelelő D-vitamin bevitel segíthet csökkenteni a depressziós tüneteket.

Télen különösen fontos a D-vitamin pótlása, mivel a napfény hatására a bőrünk nem tud elegendő mennyiséget előállítani.” A D-vitaminban gazdag ételek, mint például a zsíros halak, tojás, vagy a D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítők segíthetnek fenntartani a megfelelő D-vitamin szintet, ezáltal hozzájárulva a mentális jólétünk javításához. A Blue Monday, vagyis az év legszomorúbb napja, valójában csupán egy szimbolikus nap, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy január valóban megterhelő és szomorú időszak lehet.

glamour plusz ikon Kemény Lili: A Nem, nem könnyű olvasmány

Hat kutya, amely hajlamos a szeparációs szorongásra

Azonban, ha követjük a fent említett tanácsokat, és tudatosan figyelünk a mentális és fizikai jólétünkre, könnyebben átvészelhetjük ezt az időszakot, elkerülhetjük a boldogtalanságot, és gyorsabban túlélhetjük a szürkébb hónapokat. „A megfelelő gondoskodás, fényterápia, mozgás és társas kapcsolatok segíthetnek abban, hogy ezt az időszakot jobban átvészeljük, és kevésbé érezzük a lehangoltságot” – zárja gondolatmenetét a pszichológus.