Mutasd a telefonod, megmondom, ki vagy! Tudd meg, hogy mit árulnak el rólad az appok!
Több millió egészségügyi applikáció található a Google és az Apple alkalmazás boltjainak kínálatában, de nem mindegy, hogy melyiket választjuk, és az is izgalmas kérdés, hogy ezek valójában mit is árulnak el az egészségről.
Első körben azt érdemes végiggondolni, hogy milyen egészségügyi adatokra vagyunk kíváncsiak. Alapvetően ezek alapján négy nagy csoportba lehet sorolni ezeket az alkalmazásokat: az általános egészséggel foglalkozó és wellness applikációk, krónikus állapot kezelését segítő alkalmazások, távegészségügyi vagy távorvoslási alkalmazások, és a legújabb kategória, a digitális terápiás alkalmazások.
A viselhető eszközök segítenek
A táplálkozással kapcsolatos alkalmazások segítenek egészségesebben étkezni, vagy valamilyen ételintolerancia esetén új ötletekkel látják el a felhasználókat, míg más alkalmazások nyomon követik a rendszeres testmozgást, és különböző edzéstervekkel segítik a legjobbat kihozni magunkból.
Ezekkel az alkalmazásokkal pedig az okosórák, aktivitásmérők, sőt a telefonba épített lépésszámláló is képes olyan információkat megosztani, amely összetettebb képet nyújthat az ember egészségügyi állapotáról, vagy legalábbis javaslatokat tehet, hogyan tud javítani a helyzeten.
Mindemellett a gyártók saját alkalmazásai is folyamatosan monitorozzák az egészségünket, és egyre pontosabb adatokkal segítik akár az orvosok munkáját is.
Sőt, vannak már olyan alkalmazások is, mint a BlueStar, amely személyre szabott edzéstervez nyújtanak a vércukorszint csökkentéséhez, vagy éppen a Kaia Health, ami egy fizikoterápiás alkalmazás a fájdalom, szorongás és depresszió kezelésének segítésére.
Megvan a mai tízezer lépésed?
2015-ben már arra a következtetésre jutott a szívbetegségek megelőzésével foglalkozó amerikai Heart Association, hogy az okostelefonos alkalmazások és a viselhető eszközök szenzorai sokat segítenek abban, hogy az emberek figyelemmel követhessék az egészségügyi adataikat, és azonnal észrevegyék, ha valamilyen változást tapasztalnak.
Sőt, ugyanez a kutatás azt az eredményt hozta, hogy azok, akik a telefonjukat edzésre, lépésszámlálásra is elkezdik használni, azoknak nagyobb valószínűséggel válik a mindennapjaik részévé a rendszeres testmozgás, mivel minden nap szembesít azzal, hogy nem mozgunk eleget, és dicsér, ha mégis.
Fontos, hogy jól kalibráljuk az eszközöket
Bár az okosórák egyre pontosabb eredményeket szolgáltatnak, fontos, hogy megfelelően használjuk őket. Elég túl szorosra vagy túl lazára húzni az óra szíját, és nem lesznek pontosak az eredmények. Lényeges az is, hogy ne csak és kizárólag az eszközökre hagyatkozzunk.
Az órák vérnyomásmérő funkcióját házi vérnyomásmérővel kalibráljuk, és minden adatot, főleg ha kiugró az érték, ellenőrizzünk olyan eszközzel is, ami kifejezetten orvostechnológiai eszköz, például házi vérnyomásmérő vagy pulzoximéter. Érdemes első körben a kezelőorvossal vagy éppen az adott krónikus betegséggel foglalkozó szervezettel egyeztetni, hogy milyen alkalmazásokat javasolnak.
Abban a szerencsés időszakban élünk, mikor a hardver és a szoftver egy ökoszisztémává áll össze, és az alkalmazások, hordható eszközök vagy a mesterséges intelligencia személyre szabott ajánlásokkal, és folyamatos figyelemmel segítheti, hogy egészségesebbek legyünk.
Ezeket próbáld ki!
A Headspace nem véletlenül lett Emma Watson vagy Gwyneth Paltrow kedvence. Segít, hogy az agyad mindössze tíz perc alatt felfrissüljön. A Clue egy olyan menstruációs naptár, ahova a periódusod alatt minden szimptómát feljegyezhetsz. A Somke Free segít leszokni a dohányzásról, a Strava vagy a Fitplan vagy a MyFitnessPal pedig az egészségesebb életmód felé vezető utadon indít el.