Hiába múlik a női szavazókon, ki lesz az úr a Fehér Házban, nem biztos, hogy ez Kamala Harrisnek kedvez
Az amerikai elnökválasztás közeledtével ismét a figyelem középpontjába kerültek a női szavazók, hiszen bizonyítottan ők alkotják a regisztrált választópolgárok legnagyobb csoportját. (Jellemzően tíz millióval több nő, mint férfi regisztrál a választásokra.) Bár Hillary Clinton 2016-os indulásakor mindenki készpénznek vette, hogy nőtársai őt támogatják majd, mindenki számára óriási tanulság volt, hogy a fehér amerikai nők többsége Donald Trumpra voksolt. Kamala Harris indulása kapcsán ismét felmerül a kérdés: vajon készen állnak az amerikai nők arra, hogy női vezetőt válasszanak? Csizmazia Gáborral, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos munkatársával elemeztük a kérdést.
Noha kicsivel több, mint száz éve annak, hogy a nők szövetségi szinten rendelkeznek választójoggal az Egyesült Államokban, azóta érzékelhetően megerősödött a szerepük a politikában. 2020-ban például (nagyrészt) a fekete nőknek tulajdonították Joe Biden győzelmét, Barack Obamára pedig mind 2008-ban, mint 2012-ben rekordszámú női szavazat érkezett, ezzel biztosítva a szerepét a Fehér Házban. Ami a 2016-os választásokat illeti, mára egyértelműen megállapítható: Hillary Clinton nagyrészt a fehér, középosztálybeli nők unszimpátiája miatt vesztette el a választást Donald Trumppal szemben. A kérdés csak az, vajon hogy állnak most a női szavazók Kamala Harris indulásával, és egyáltalán mennyire befolyásolja az indulók neme a választási preferenciáikat?
Nemek helyett ügyek a porondon
Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos munkatársa szerint nem lehet „monolit” szavazóbázisként gondolni az amerikai nőkre, hiszen a családi állapotuk, az etnikai hovatartozásuk, a lakóhelyük és az iskolázottságuk is meghatározza, kire adják le a szavazatukat. (Donald Trump például bizonyítottan jobban teljesít a felsőfokú képzettséggel nem rendelkező nők körében.)
A szakértő emellett kiemeli: a nők „nem feltétlenül a nemi identitás, sokkal inkább ügyek alapján szavaznak.” Magyarán: arra adják a voksukat, aki számukra fontos problémákkal foglalkozik úgy, hogy az abból származó döntések előnnyel kecsegtetik őket a jövőben. Ilyen ügy például az abortusz kérdés, amely főképp a fiatal, egyedülálló nőket mozgatja meg, de a szociális juttatások (így például valamiféle fizetett távollét, amely lehetővé teszi a kismamáknak azt, hogy átmenetileg kivonják magukat a munkaerőpiacról) hiánya és a fegyvertartás (korlátozása, adott esetben súlyos szigorítása) is előkelő helyen szerepel a női szavazók prioritási listáján.
Hogyan formálják a sztárok az amerikai elnökválasztást?
„Mondj nemet Clintonra!”
„A 2016-os választásokat alapul véve sokan mondják, hogy nem Donald Trump nyerte meg a választást, hanem Hillary Clinton vesztette el azt. Trump például több szavazatot szerzett a fehér nőktől, mint Clinton, főképp azért, mert az illegális bevándorlás szigorítását tűzte a zászlajára, – a fehér nők számára pedig előrébb való volt a közbiztonság kérdése, mint az, hogy női vezetőt lássanak a Fehér Ház élén” – magyarázza a szakértő.
Hillary Clinton vesztesége apropóján az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Trumppal ellentétben nem tiszta lappal indult: sok nő számára Bill Clinton kilencvenes évekbeli nőügyei miatt „nem volt szimpatikus”. A mindenki számára ismert Lewinsky-ügy ugyanis csak hab volt a tortán: Clintonnak jóval több rovátka volt a számláján, mint amennyit (jó szívvel) az amerikai nyilvánosság elé tártak volna. Hillary-t számos kritika érte azért, mert a nőügyek felszínre kerülésekor nem hagyta el a férjét, de a rossz nyelvek azt rebesgették, ennek korántsem a szerelem és a házasság szentsége volt az oka: Hillary politikailag (is) érintett volt abban, hogy perrel vagy más eszközzel, de elnémítsák a Bill Clintonnal kapcsolatba kerülő nőket. Ezt pedig a fehér nők nem tudták neki megbocsátani. Harminc év távlatából sem.
Harris zászlaja
Noha azt gondolhatnánk, 2024-ben teljesen más a leányzó fekvése, mint nyolc évvel ezelőtt, egy dolgot Kamala Harris kapcsán sem érdemes elfelejteni: a fehér, női szavazók a legaktívabbak a teljes szavazóbázist tekintve, ez a csoport viszont nem biztos, hogy vevő azokra az ügyekre, amelyeket Harris a zászlajára tűzött.