Albérletet keresel házikedvenccel? Ezért utasítanak el sokan már az első körben

2025. január 19.
Hiába számítanak családtagnak, nagyon nehéz albérletet találni a házikedvenceinkkel akár a fővárosban, akár vidéken - Ingatlanos szakemberekkel beszélgettünk a lehetőségekről
Hiába számítanak családtagnak, nagyon nehéz albérletet találni a házikedvenceinkkel akár a fővárosban, akár vidéken - Ingatlanos szakemberekkel beszélgettünk a lehetőségekről
Fotó: LightFieldStudios/Getty Images

Manapság albérletet találni szinte felér a lehetetlennel, akár Budapestről, akár vidéki városokról van szó. A kereslet óriási, a kínálat viszont annál kisebb, a bérleti díjak pedig az egekben vannak. Nehezítő tényező, ha házikedvenccel költöznénk, főként anyagi korlátok esetén. Annak, aki kisállattal keresi új otthonát, rengeteg türelemre és kitartásra van szüksége – szakembereket kérdeztünk arról, miért annyira nehéz állatbarát albérletet találni.

Tönkreteszi a lakást, zavarja a szomszédokat, megrongálja a bútorokat – ilyen és ehhez hasonló félelmek miatt tartózkodnak a lakástulajdonosok attól, hogy állattartó érdeklődőnek adják ki az otthonukat. Két albérletkiadással foglalkozó szakembert kérdeztünk arról, hogy milyen esélyekkel indul az, aki állatbarát lakást keres, és pontosan melyek azok az aggályok, amelyek miatt a bérbeadók hatvan-hetven százaléka gondolkodás nélkül nemet mond.

Túladni rajta nem lehet opció

Jómagam közel három hónapig kerestem állatbarát lakást, mire végül sikerült rátalálnom az álomotthonomra. Nem titok, jóval magasabb bérleti díjat kell fizetnem, és nemcsak amiatt, mert az ingatlan szép, rendezett és jó környéken található, hanem mert kisállat is tartható benne. Egy házikedvenc a legtöbbünk számára igazi családtag, így fel sem merül, hogy hátrahagyjuk – ha mi költözünk, ő is költözik. Ez a döntés azonban egyenes belépő egy hosszadalmas türelemjátékba.

glamour plusz ikon Gyógynövények, amik a házi kedvenceinknél is bevethetők

Gyógynövények, amik a házi kedvenceinknél is bevethetők

Egy tizennégy éve a szakmában dolgozó budapesti ingatlanost szólaltattunk meg a témában, aki neve elhallgatását kérte, méghozzá amiatt, mert az állatellenes tulajdonosok annyira elzárkóznak a dologtól, hogy félő, nem vennék igénybe a jövőben a segítségét. Nevezzük Zsuzsának, aki maga abszolút kisállatpárti, de csak névtelenül szeretne állást foglalni.

„Két táborra osztanám a kiadó albérletet hirdetőket” - kezdi. „Vannak, akiket már az állatok gondolatától is kiráz a hideg, ők azonnal nemet mondanak, és vannak olyanok, akik állatbarátok, de rettenetesen féltik a lakásukat az esetleges károktól.„

Mutasd az állatod, megmondom ki vagy

Zsuzsa szerint olyan is előfordul, hogy valaki korábban kiadta kisállatos bérlőnek a lakását, azonban rossz tapasztalata végett legközelebb már „nem esik ugyanabba a hibába”. Akadnak továbbá olyanok is, akik pont a mezsgyén mozognak: ők még nem döntötték el, hogy engedik-e az állattartást vagy sem, viszont sok esetben meggyőzhetők – főként személyes találkozáskor, ha szimpatikus számukra az érdeklődő. Sokan ilyenkor fotót kérnek a kiskedvencről, és az alapján döntik el, hogy szerződést kötnek-e a jelentkezővel.

Az ingatlanos hozzáteszi, hogy köztes megoldás szokott lenni, hogy az állattartás ugyan megengedett, de magasabb bérleti díj kifizetésével vagy több havi kaució letételével jár. „Sokszor ezek a gazdik kiveszik a drágább ingatlant is, csak vihessék magukkal négylábú kedvencüket. Azt viszont már kevésbé értem, amikor egy tulajdonos úgy is nemet mond, hogy bútorozatlan a lakása, vagy épp használt bútorokkal teli, felújításra szorul, sőt, kifejezetten lelakott” - magyarázza Zsuzsa.

glamour plusz ikon „A kutyák pont abban a legcsodálatosabbak, hogy velünk ellentétben nem merengenek a múlton” - Ezért az első két év a legfontosabb a kutya-gazdi kapcsolat kialakulásában

„A kutyák pont abban a legcsodálatosabbak, hogy velünk ellentétben nem merengenek a múlton” - Ezért az első két év a legfontosabb a kutya-gazdi kapcsolat kialakulásában

Felelős állattartás egyenlő rendezett otthon?

Kiemeli, hogy ezeken kívül is számos tényező van még, amit figyelembe kell venni. A kistestű állatokra nagyobb eséllyel mondanak igent a tulajdonosok, és az is sokat nyom a latban, hogy kölyök vagy felnőtt házikedvencről van-e szó.

„Tapasztalatból tudom, hogy egy kicsi állat rongál. Amikor a kutyám még kölyök volt, szobatisztaságra kellett nevelni. Gyakran levittük sétálni, mégis a padlóra piszkított. Aki azt állítja, hogy egy három hónapos kutya szobatiszta, nem mond igazat. Egészen más a helyzet akkor, amikor a négylábú már alomhoz vagy kutyapelenkához van szoktatva” - teszi hozzá.

Megosztja, hogy ő egyébként kifejeztetetten kedveli az állatbarát bérlőket, és nem csak azért, mert úgy véli: „aki állatbarát, az rossz ember nem lehet”, hanem mert aki felelős gazdi, az felelős albérlő is.