Még mindig nincs karácsonyi hangulatod? Öt trükk, amivel meghozhatod az ünnepi várakozás érzését

tegnap 22:31
Magadat mikor írtad fel a karácsonyi teendők listájára?
Magadat mikor írtad fel a karácsonyi teendők listájára?
Fotó: Alexandr Dubynin/Getty Images

Az advent szó jelentése: az Úr eljövetele. Még VII. Gergely pápa rendelte el az ünnepi időszakot, mely a négy vasárnapból álló periódus jelentette egészen Vízkeresztig (január 6-ig). A mai felgyorsult világunkban azonban még várakozni végképp nincs idő – az advent sokszor csak keresztülrohan rajtunk és mire felocsúdunk, már ott ülünk a fa körül szépen felöltözve.

Szinte egy pillanat alatt telik el az advent huszonnégy napja és már régen elfelejtettük megélni a várakozás örömét. A cikkben olyan ötleteket, gyakorlatokat gyűjtöttünk össze, amik segítenek a hangolódásban.

Tudjuk-e várni a karácsonyt?

Míg gyerekkorban nem kérdés, hogy várakozunk vagy épp vágyakozunk-e a karácsonyra eleget, hiszen belengi még a varázslat, az angyalok és a sok csoda, amit a szüleink tettek az ünnepek köré. Sok helyen az adventi naptár vagy a karácsonyi mesék is segítenek a varázslat felépítésében. Mire elérjük a felnőttkort, ez a fajta csodálattal teli várakozás sajnos kikopik az életünkből és a helyét a szorongás veszi át.

Egy tavalyi washingtoni kutatás azt mondja, hogy a felnőtt lakosság 89%-a aggodalmakkal telve lép be a karácsonyi ünnepkörbe. Az aggodalmak oka többek között a források előteremtése vagy éppen a meglévők források túlköltése, a már elhunyt vagy távol élő szeretteik hiánya és a várható családi konfliktusok. A kutatásban az Amerikai Pszichológus Társaság rákérdezett a november - januári időszak stresszszintjére is, és a megkérdezettek közel fele mérsékeltnek írta le, azonban 41%-uk azt felelte, hogy ebben az időszakban megemelkedik a stresszszintjük. Ugyan ez egy amerikai kutatás, de könnyen levetíthető mi európai kultúránkra is.

glamour plusz ikon A skandináv karácsony több, mint egy IKEA-s csomagolópapír, az északi hagyományokat bárki megirigyelné

A skandináv karácsony több, mint egy IKEA-s csomagolópapír, az északi hagyományokat bárki megirigyelné

Adventi időszak

Ugyan a keresztény ünnepkörhöz kötjük a karácsonyt és az adventi időszakot is, de annak számos olyan szokás is része, ami már több ezer évvel ezelőtt is kialakult és ugyanúgy az emberek javát szolgálja. Az egyik legmeghatározóbb elem szinte minden kultúrkörben a melegségre, fényre való vágyakozás. Az adventi időszakban van az év legsötétebb napja (december 21, a téli napforduló), ilyenkor sokkal jobban vágyunk a befelé fordulásra, a fényekre, a csendre.

Az adventi koszorún a fények is ezt a befelé figyelést segítik elő. Luca napja (december 13.) is egy fontos ünnep a téli ünnepkörben, ehhez számos népszokás is kapcsolódik. Talán a mai napig leginkább köztudatban lévő a Luca napi búzafű ültetése, mely szintén a tavaszváráshoz, a természethez kapcsolódik. A Luca búza ültetésekor elültethetjük a jövőévi szándékainkat és ezzel azok már szárba is szökkenek. Karácsonyra pedig egy kis tavaszt is tudunk csempészni a szobába.

Hogyan lesz a varázslat?

Felnőttként sokkal nehezebb megélni a karácsonyi várakozást, de a jó hír az, hogy nem lehetetlen. A varázslatot az adja, hogy készülünk rá, foglalkozunk vele, időt szánunk rá. A rohanó világban nehezen szakítunk időt arra, hogy felkészüljünk az ünnepekre, azonban akinek sikerül, annak csodálatos megélései lesznek. Ehhez sok mindent át kell alakítanunk és megtalálni azt az életünkben, ami valóban örömet okoz és arra tenni a hangsúlyt.

glamour plusz ikon Elképesztő pszichológiával rendelkeznek a karácsonyi reklámfilmek, ezért szeretjük őket annyira

Elképesztő pszichológiával rendelkeznek a karácsonyi reklámfilmek, ezért szeretjük őket annyira

Ha megadjuk magunknak felnőttként azt, amit gyerekként szerettünk vagy vágytunk rá, máris egy lépéssel közelebb kerülhetünk az adventi várakozás és a karácsony csodájához. A karácsonyi teendők listáját már sokan novemberben elkezdik írni: menü, ajándékok, vendégvárók. Magadat mikor írtad fel erre a listára? Mai társadalmunkban minden a gyerekek körül forog, ne térítsen el senkit ez az irány, bátran legyenek a te igényeid is a középpontban.

A karácsony a tiéd is!

Add meg magadnak a lehetőséget, hogy valóban megéld az ünnepet. Ha az első lépés megvan és te vagy a karácsonyi teendőid listájának az elején, akkor kérdezd meg magadtól, hogy mit is szeretsz a legjobban az ünnepekben? Ez lehet bármi a hóeséstől egészen a családig vagy épp a kedvenc ünnepi ételekig. Amit a legjobban szeretsz, arra érdemes a legtöbb hangsúlyt fektetni. A legfontosabb, hogy az érzékszerveiden keresztül kezdd el beengedni a karácsonyi hangulatot, hiszen innen kapjuk a legtöbb információt a külvilágról és segít a kognitív gondolkodásunk ellensúlyozásában.

Készíts vagy kiválassz ki egy hozzád illő lejátszási listát, amit bármikor berakhatsz, amikor kedved tartja. A zene hallgatása bizonyítottan jó hatással van a mentális állapotunkra, endorfint termel és segít ellazulni. Vedd körbe magad olyan fényekkel, amik melegséget kölcsönöznek, a gyertyák kiválóan alkalmasak erre. Ha fontos számodra a fenntarthatóság, akkor keress szójagyertyát, ami nem tartalmaz egészségre veszélyes paraffint.

glamour plusz ikon A természet hangjaihoz hasonlóan a megnyugtató zene is enyhíti a szorongást

A természet hangjaihoz hasonlóan a megnyugtató zene is enyhíti a szorongást

A harmadik érzékszervünk az orrunk, amit célzottan lehet stimulálni a karácsonyi hangulatra és nem is kell egyből a sütőt bekapcsolni hozzá. Elegendő egy kedves kis fenyőfaág a lakásban vagy természetes illóolajok, amik megidézik a meleg illatokat, amiket ilyenkor annyira szeretünk. A tapintásra is fontos hatni, nemhiába kerülnek elő a hidegben a finom kötött pulóverek, vastag gyapjú zoknik, a legpuhább takarók amik nem csak a testünket hanem közvetve a lelkünket is melegítik.

Végül, de nem utolsósorban az ízlelésünket is aktiválni kell, ami lehet egy finom tea vagy a kedvenc karácsonyi édességünk. A hangok, fények, illatok, anyagok és az ízek együttes hatása nagyon pozitívan tud hatni az idegrendszerünkre, pillanatok alatt vissza tud repíteni minket a felhőtlen gyerekkorba, ahonnan sokat tudunk meríteni. Természetesen valakinek egy karácsonyi film vagy könyv is sokat tud segíteni, a szakemberek azonban a képernyőmentes időtöltéseket ajánlják és lehetőleg nagy sétákat kint a szabadban. Mindenki szeret valamit az ünnepekben, csak meg kell találni mi az, és nem legyinteni rá, hanem prioritásként tekinteni és élményt alkotni belőle.