„Elfelejtettünk mosolyogni, és elfelejtettük, micsoda öröm van bennünk” – Ravi Shankar spirituális vezetőt kérdeztük a boldogság titkáról
Tizenkét év után látogatott el Budapestre ismét Gurudev Sri Sri Ravi Shankar indiai spirituális vezető és békenagykövet, hogy előadást tartson a stresszmentes társadalom víziójáról, és egy különleges, tömeges meditációra invitálja a résztvevőket. Az előadását megelőzően Gurudev Mester exkluzív sajtótájékoztatót tartott, amely során mi is kérdezhettünk a belső béke megtalálásáról és a boldogsághoz vezető útról.
Ezeket láttad már?
Bár itthon még kevésbé ismert, Gurudev Mester az egyik leginkább tisztelt békepárti aktivista és humanitárius vezető a világon. Már közel 40 éve foglalkozik a társadalom jobbátételével, foglalkozik traumafeldolgozással háborús övezetekben, milicisták deradikalizációjával, és fegyveres konfliktusok békés feloldásával. A mai világban számtalan olyan vezetővel találkozhatunk, akik bátorítják a jóga, a különböző légzésgyakorlatok és a meditáció rendszeresítését a kiegyensúlyozottabb psziché érdekében, azonban kevés olyan mesterrel találkozni, akik nem félnek a társadalom azon szegletéhez fordulni, ahol különösen fontos a szemléletváltás elősegítése. Gurudev Mester kérdésünkre elárulta, hogy számára lényegtelen, hogy extrémistákkal vagy éppen menekültekkel beszél, mindenki egyformán szorong: Ha feszültség van benned, harag, stressz, ezektől mind meg kell szabadulnod.
A stressz megszüntetése pedig, mint tudjuk, nem egy egyszerű feladat. Azonban Gurudev több programot is kidolgozott, amelyek a hosszantartó és szerves változást idéznek elő. Ezek közül a legfontosabb talán a mester különleges és teljesen egyedi légzéstechnikája, a Sudarshan Kriya, ami a Stanford és a Yale egyetemek kutatásai szerint is számokban mérhető pozitív változást ér el a gyakorlói kortizol szintjében és általános közérzetében. Ez az 5000 éves ismeretanyagon alapuló jógikus légzéstechnika olyan légzésritmust használ, amely alkalmas a „stressz megszüntetésére, erősíti a testünk különféle szerveit és rendszereit, szabályozza az érzelmi kitöréseket és segít megőrizni a lelki békét; ezáltal a teljes elme-test rendszert támogatja”. Emellett elsajátítható a Sri Sri jóga is, és kiegészítésként az Ájurvéda alapjait is beépíthetjük a mindennapokba.
Amellett, hogy elérhető a mester minden hasznos tanítása a hivatalos online platformján és csatornáján, az általa képzett, az ő tanítása szerint tevékenykedő tanárok a világ legtöbb országában személyesen tartanak légzéstechnikai, meditációs és jóga órákat. Gurudev Mester 1981-ben alapította meg az Art of Livinget, az egyik legnagyobb önkéntes alapú szervezetet, amely az egész világon végez karitatív feladatokat; Magyarországon 2002-ben kezdte meg a működését. A helyi közösségek támogatása és a rászorulók segítése mellett az Art of Living a mester tanításaihoz híven többek között még ájuravéda-fókuszú főzőtanfolyamokat és tinédzserek önbizalmát javító workshopokat is szervez – holisztikus szemlélettel gondoskodnak a társadalom összes csoportjáról. A mester és az Art of Living abban hisz, hogy az egyén megerősítésével lehet elérni a világban a pozitív változást, hiszen a stresszmentes, boldog emberek nem fogják az erőszak útját választani, nem akarnak majd másoknak ártani, hanem szeretettel fordulnak majd a társadalom és önmaguk felé is.
„Hogyan szerethetjük magunkat olyannak, amilyenek vagyunk?” – kérdeztük a Gurudev Mestertől. „Pont ez az élet filozófiája – megérteni, hogy te magad vagy a szeretet.” Viszont a mester kiemeli, hogy ez a realizáció csakis akkor történhet meg, amikor megszabadulunk a stressztől. A belső békéhez pedig véleménye szerint nagyon egyszerű út vezet: „A meditáció az egyetlen válasz.” Úgy gondolja, hogy minden ember boldog gyerekként született, azonban az életünk során „elfelejtettünk mosolyogni, és elfelejtettük, hogy micsoda öröm van bennünk” – magyarázta.
A Mom Kult rendezvényközpontjában hosszan kígyózó sorok várták a Guru érkezését. A rendezvényen először az Art of Living magyarországi képviselői meséltek a szervezetről és a mester munkásságáról, majd Gurudev Mester érkezésével kezdetét vette a várva várt vezetett meditáció.
Akik már korábban részt vettek mindfulness foglalkozásokon vagy jógáztak, azok számára ismerős a meditáció általános menete: ellazulás, mély levegő, becsukott szem és gondmentes befelé fordulás - azonban gyakran nem megy ilyen egyszerűen a békés elengedés, és már inkább egy elnyújtott kényszernek érződik, semmint kikapcsolódásnak. A mester által tartott csoportos meditáció teljesen más élmény volt. A karok, a fej, a váll lerázásával kezdődött a ráhangolódás, majd mosolyogva kellett egymás felé fordulni. Ezt követően a mester instrukcióit követve mélyeket lélegzetvételek következtek, amiket mosolyogva fújt ki, hosszan, erősen, majd végre elmélyült a meditatív állapot. A meditáció vége előtt a mester szanszkrit nyelven énekelt, majd szépen lassan visszavezette a jelenlévőket a jelenbe. Egy teljes előadónyi ember lélegzeti fel egyszerre, amint véget ért a 30 perces elcsendesedés, amely csupán 5 percnek érződött. Az esemény végén a Gurut még pár szerencsés résztvevő elkaphatta egy közös fotóra, egy főhajtásra, köszönetnyilvánításra, az előadásának hatása érződött a jelenlévőkön, valahogy mindenki könnyedebbnek, boldogabbnak tűnt.
Az utóbbi években hihetetlen gyorsasággal hódította meg a világot a jóga, a mindfulness, a meditációs technikák – minden, ami egy kis békés szigetet jelenthet a túlhajszolt mindennapokban. Gurudev Mester látogatása ismét jelentéssel töltötte meg ezeket az ősi filozófiákra épülő gyakorlatokat, és emlékeztetett, hogy a lelki béke, nem egy kiüresedett hashtag vagy Instagram-kompatibilis pillanat, hanem egy áldott állapot, amiért dolgozni kell, de szó szerint meg lehet vele váltani a világot.