5 fantasztikus film a mentális egészségről
Nem egyszerű találóan kifejezni, hogy mi is zajlik a lélekben – szerencsére azonban a művészet az egyik legjobb módja ennek. Rengeteg zseniális film született az évek során, amelyek hitelesen ábrázolják az ember legmélyebb érzéseit és belső küzdelmeit. Mi most ötöt hoztunk el ezek közül.
Ezeket láttad már?
Napos oldal (2012)
A Napos oldal Matthew Quick Silver Linings Playbook című regénye alapján készült. A bipoláris zavarral küzdő Pat Solatano (Bradley Cooper) nyolc elmegyógyintézetben töltött hónap után a szüleihez költözik. Szeretné rendbe hozni és pozitívan szemlélni az életét. Tiffany nemrég vált özveggyé és szintén mentális problémákkal küzd. Pat és Tiffany találkozása azonban mindkettőjükre rendkívül jó hatással van. A Napos oldal könnyed romantikus vígjáték, a filmben nyújtott alakításáért Jennifer Lawrence Oscar-díjat kapott.
Fekete hattyú (2010)
A Fekete hattyú Andres Heiz könyve alapján készült sötét pszichothriller. Nina Sayers (Natalie Portman) profi balerinára rengeteg külső nyomás nehezedik, szeretné a legtöbbet kihozni magából a Hattyúk tava című előadás főszerepében, amelyre mindeközben egy másik balett-táncos lány (Mila Kunis) is igényt tart... A tökéletességre való törekvés teljesen felemészti Ninát, aki kényszeres megszállottjává válik a szerepének. Natalie Portman alakításáért elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
Egy csodálatos elme (2001)
Ron Howard filmje a Nobel-díjas John Forbes Nash Jr. (Russel Crow) életét mutatja be. A kívülálló matematikus rendkívüli hírnévre tesz szert az általa felfedezett játékelmélettel, amely örökre megváltoztatja az életét. Mindeközben kódfejtőként a hidegháborúban is részt vesz, azonban hitvesének nem számol be a kormánynak tett szolgálatáról. Nashnek nemcsak a körülötte lévőkkel, de paranoid skizofréniájával is meg kell küzdenie. A film 4 Oscart és 4 Golden Globe-ot kapott.
Good Will Hunting (1997)
Will Hunting (Matt Damon) egy kimagaslóan intelligens fiú, aki a műszaki egyetem gondnokaként dolgozik. Nem először kerül összetűzésbe a törvénnyel, azonban ezúttal az egyetem egyik professzora felkarolja őt. Rendszeresen kell járnia egy terapeutához (Robin Williams) is, aki segít leküzdeni depresszióját és múltbéli traumáit, valamint felépíteni az életét. Robin Williams a legjobb mellékszereplésért, Ben Affleck és Matt Damon pedig a film forgatókönyvéért kaptak Oscar-díjat.
Gázláng (1944)
George Cukor klasszikusa arról a pszichológiai bántalmazásról szól, amelynek során az egyént tudatosan addig manipulálják, amíg az el nem kezdi veszíteni a józan eszét – ezt nevezik gázlángolásnak. Paula (Ingrid Bergman) férje (Charles Boyer) azért akarja az őrületbe kergetni feleségét, hogy megszerezze Paula elhunyt nagynénjének értékes hagyatékát... A csodás Ingrid Bergman Oscar- és Golden Globe-díjat is kapott kiemelkedő alakításáért.