Egy életre hálás lesz az önképed, ha kipróbálod, milyen lenne egy heted a közösségi média nélkül

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A közösségi médiától való rövid szünet jelentős pozitív hatással lehet a testképünkre és önértékelésünkre – legalábbis egy friss kutatás eredményei ezt támasztják alá. A fiatal nők mentális egészsége és testképzavara egyre nagyobb aggodalomra ad okot a közösségi média világában.

Van kapcsolat az önkép és a közösségi média között, a szakértő szerint komolyabb is, mint feltételeznénk
Van kapcsolat az önkép és a közösségi média között, a szakértő szerint komolyabb is, mint feltételeznénk
Fotó: Getty Images /Klaus Vedfelt

A közösségi média térnyerése óta egyre több kutatás és cikk hívja fel a figyelmet arra, hogy a különféle online platformok negatívan befolyásolják a fiatalok mentális egészségét. Különösen a fiatal nők vannak kitéve ennek a hatásnak, hiszen a közösségi média képi világa gyakran irreális testképeket közvetít, amelyekhez sokan nem tudnak vagy nem akarnak igazodni.

HIRDETÉS

De vajon tényleg ez az oka a testképzavaroknak, vagy azok a nők, akik már eleve elégedetlenek a testükkel, hajlamosabbak még mélyebbre merülni az online világ káros bugyraiba?

Egy friss kutatás a torontói York Egyetemen próbált választ találni erre a kérdésre, és azt vizsgálta, hogy vajon egy rövid, egy hetes szünet a közösségi médiában javíthat-e a fiatal nők testképén és önértékelésén. Az eredmények pedig meglepőek: a rövid időre történő digitális távolmaradás valóban pozitív hatással lehet a testtel való elégedettségre és az önbizalomra.

Nagyobb hatása van, mint gondolnád

A közösségi médiának a mentális egészségre és a testképre gyakorolt hatását számos tanulmány és cikk tárgyalja. Különösen a fiatal nők körében figyelhetők meg olyan negatív hatások, mint a testképzavar, a szégyenérzet és az elégedetlenség saját megjelenésükkel kapcsolatban.

A gépek irányítanak? Így formálja az algoritmus a digitális kultúrát

A gépek irányítanak? Így formálja az algoritmus a digitális kultúrát

Ezek a platformok ugyanis folyamatosan olyan tartalmakkal bombáznak bennünket, amelyek a „tökéletes” test, bőr és haj ideálját erősítik. Egy gyors pillantás bármely fiatal nő közösségi média hírfolyamára elegendő ahhoz, hogy megértsük, miért okozhatnak ezek az online felületek komoly önértékelési problémákat.

A képek és videók, amelyek tökéletes testű, sima bőrű, gyönyörű hajjal rendelkező nőket mutatnak, könnyen azt az érzetet keltheti bennünk, hogy nem vagyunk elég jók. Ez az érzés, hogy nem felelünk meg a társadalmi elvárásoknak, súlyos testképzavarokhoz vezethet, amelyek akár étkezési rendellenességeket is okozhatnak.

Sokan, akik tisztában vannak a közösségi média káros hatásaival, megpróbálnak tenni ellene, például azzal, hogy „kikövetik” a test centrikus profilokat, vagy korlátozzák az ilyen típusú tartalmak megjelenését. Bár ez egy egészséges lépés lehet, az algoritmusok által generált ajánlások és a folyamatos reklámok miatt szinte lehetetlen teljes mértékben szabályozni, hogy milyen tartalmakat látunk a közösségi médián. Így, bár az önkéntes korlátozások segíthetnek, sok esetben nem nyújtanak teljes védelmet a negatív hatásokkal szemben.

Az egyhetes közösségi média szünet kísérlete

Egy nemrégiben végzett kutatás a torontói York Egyetemen kifejezetten azt vizsgálta, hogy egy rövid, egy hetes szünet a közösségi médiától javíthatja-e a fiatal nők testképét. A kutatás kisméretű volt, mindössze 66 egyetemista nő vett részt benne, akik napi szinten használták a közösségi médiát, és önként vállalták, hogy részt vesznek a kísérletben.

A vizsgálat első fázisában a résztvevők különféle kérdőíveket töltöttek ki, amelyek a testképükkel, önbizalmukkal és az úgynevezett „vékony ideál” belsővé tételével kapcsolatos kérdéseket tartalmaztak. Ezen kívül letöltöttek egy applikációt, amely nyomon követte, mennyi időt töltenek a közösségi médiában.

Ezután a kutatók véletlenszerűen két csoportba osztották a nőket. Az egyik csoport tagjait arra kérték, hogy egy hétig ne használják a közösségi médiát, míg a másik csoport tagjai ugyanúgy folytathatták online tevékenységeiket, ahogyan korábban. Azok, akik szünetet tartottak, részletes utasításokat kaptak arról, hogyan korlátozzák az online jelenlétüket.

„Nő vagyok, a konyhában a helyem” - Új mozgalom jelent meg, és nem biztos, hogy ez jó nekünk

„Nő vagyok, a konyhában a helyem” - Új mozgalom jelent meg, és nem biztos, hogy ez jó nekünk

Az applikációkat blokkolták, és kiléptek a közösségi média fiókjaikból is, hogy csökkentsék a kísértést. Mindkét csoport tagjait arra kérték, hogy a kísérlet alatt csak a telefonjukat használják közösségi média célokra, és kerüljék a laptopokat vagy táblagépeket.

Egy hét elteltével a résztvevők újra találkoztak a kutatókkal, és megismételték a kérdőíves vizsgálatot. Az applikációból származó adatokat is összegyűjtötték, hogy megtudják, pontosan mennyi időt töltöttek a közösségi médián. Az eredmények azt mutatták, hogy bár a szünetet tartó csoport tagjai körülbelül másfél órát töltöttek a közösségi médián a hét alatt, ez jelentősen kevesebb volt, mint a kontrollcsoporté, akik több mint tizenhat órát voltak online.

Mit mutatnak az eredmények?

Az eredmények egyértelműen pozitívak voltak. Azok a nők, akik egy hétig nem használták a közösségi médiát, jelentős javulást mutattak az önbizalmukban és testképükben. Az önértékelésük nemcsak a megjelenésükre, hanem az élet más területeire is kiterjedt. Különösen azoknál volt látványos a javulás, akik korábban erősen belsővé tették a „vékony ideál” eszményét, vagyis akik a leginkább ki voltak téve a közösségi média negatív hatásainak.

Megérkeztek a carefluencerek, ők a véleményvezérek új generációja

Megérkeztek a carefluencerek, ők a véleményvezérek új generációja

Ez az eredmény arra enged következtetni, hogy a közösségi média és a testkép közötti összefüggés nem csupán korrelációs, hanem okozati is lehet. Vagyis a közösségi média használatának csökkentése, sőt elhagyása valós és pozitív hatással lehet a fiatal nők mentális egészségére és önértékelésére.

Miért érdemes kipróbálni?

A kutatás során a szünetet tartó nők több mint fele elismerte, hogy eleinte nehéz volt távol maradni a közösségi médiától, de néhány nap elteltével sokkal könnyebbé vált. Sokan arról is beszámoltak, hogy az így felszabadult időt sokkal egészségesebb és kielégítőbb tevékenységekkel töltötték, például baráti beszélgetésekkel, olvasással, sportolással vagy alvással.

Te is úgy érzed, hogy a közösségi média negatív hatással van a testképedre? Akkor miért ne próbálnál ki egy rövid szünetet? Az egyik legjobb dolog ebben az, hogy teljesen ingyenes, és nem igényel különösebb erőfeszítést. Ráadásul lehetőséged van arra, hogy az online világ helyett olyan tevékenységekkel töltsd az idődet, amelyek valóban pozitív hatással vannak az önbizalmadra és a mentális egészségedre.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az ősz legnagyobb kedvence: ez történne a testeddel, ha minden nap ennél sütőtököt

Az ősz legnagyobb kedvence: ez történne a testeddel, ha minden nap ennél sütőtököt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 hétköznapi dolog, amit a svédeknek köszönhetünk: neked melyik a kedvenced? (x)

5 hétköznapi dolog, amit a svédeknek köszönhetünk: neked melyik a kedvenced? (x)

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)

Berobbant a halloweeni fekete majonéz, de mi teszi feketévé? (x)

Berobbant a halloweeni fekete majonéz, de mi teszi feketévé? (x)

4 dolog, ami segít átkeretezni az életszemléletedet, ha úgy érzed, el vagy akadva (x)

4 dolog, ami segít átkeretezni az életszemléletedet, ha úgy érzed, el vagy akadva (x)