8 stratégia a kiégés ellen, amit minden munkavállalónak ismernie és alkalmaznia kellene a szakértő szerint

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Manapság a kiégés sokak számára túlságosan is ismerős ellenséggé vált. A folyamatos teljesítménykényszertől kezdve a technológiai követelményekig könnyű túlterheltnek és kimerültnek érezni magunkat.

Nem kell áldozatnak lenned a saját életedben - létezik munka és karrier kiégés nélkül is
Nem kell áldozatnak lenned a saját életedben - létezik munka és karrier kiégés nélkül is
Fotó: Getty images/Glamour

Bár számos cikk kínál értékes tanácsokat a kiégés kezelésével kapcsolatban a munkahelyen, ebben a cikkben néhány, nem hagyományos stratégiát gyűjtöttem össze, amelyek segíthetnek e mindenütt megjelenő probléma, a kiégés veszélyének leküzdésében.

Gondoskodj magadról bűntudat-mentesen!

A bűntudat érzése gyakran társul az öngondoskodási tevékenységekhez, különösen akkor, ha tengernyi munka roskadozik előtted. Azonban annak felismerése, hogy az öngondoskodás elengedhetetlen, és a jól-léted mellett az eredményességedhez is hozzájárulhat, kulcsfontosságú.

Legyen szó akár egy hosszú fürdőzésről, sétáról a természetben vagy egyszerűen csak egy csésze tea elfogyasztásáról, az öngondoskodásnak bűntudat nélkül add meg a megfelelő prioritást és helyet az életedben. Foglald be a naptáradban az időt az öngondoskodásra, csak úgy, mint ahogyan tennél egy értekezlettel vagy egyéb szakmai időponttal!

Gyakorold a hálanapló írást egy kis csavarral!

Bár a hála napló vezetése jól ismert gyakorlat és számos cikkemben megemlítettem már áldásos hatását, hozzáadhatsz ehhez a gyakorlathoz azzal, hogy a munkanap során az apró sikerekre és győzelmekre, valamint az öröm pillanataira összpontosítasz.

9 egyszerű mindfulness technika, amitől gyorsabban megy a munka, és még a kedved is jobb lesz

9 egyszerű mindfulness technika, amitől gyorsabban megy a munka, és még a kedved is jobb lesz

Tarts kéznél egy naplót, akár digitálisan, és minden nap végén jegyezz fel három olyan dolgot, amiért hálás lehetsz, és ami kifejezetten a munkáddal kapcsolatos. Ezeknek az apró győzelmeknek az ünneplése és értékelése megváltoztathatja a perspektívádat a munkáddal kapcsolatban. Jegyezz fel például konkrét helyzeteket, interakciókat, akár pozitív elismeréseket, amiket a munkatársaidtól kaptál!

Határozz meg világos és radikális határokat!

Ez jelentheti az e-mail értesítések kikapcsolását munkaidő után, a nem sürgős feladatok visszautasítását, vagy rendszeres “kikapcsolódó és digitális-mentes” napok beiktatását, hogy teljesen kiszakadj a munkából. A radikális határok megvédik a fizikai és mentális egészségedet és megelőzheted a kiégés bekúszását is az életedbe.

Használd az e-mail szolgáltatásokba beépített szűrőket, és csoportosítsd, rendszerezd az e-mailjeidet, és állítsd be automatikus válaszokat azokra az időkre, amikor nem nézed meg az e-mailjeidet!

Fogadd el az "elég jó" gondolkodásmódot

A perfekcionizmus a kiégés egyik gyakori kiváltó oka, amely megerőltető törekvésekhez és elégedetlenséghez vezet. Ehelyett fogadj el egy "elég jó" gondolkodásmódot, amely a fejlődést helyezi előtérbe a tökéletességgel szemben. Ismerd fel, hogy a tökéletességre való törekvés gyakran irreális és fenntarthatatlan, és akár kiégéshez, folyamatos halogatáshoz, stresszhez és szorongáshoz vezethet.

Koncentrálj a feladatok “elég jó” szinten történő elvégzésére, hogy a szükségtelen nyomást levehesd a vállaidról. Biztosan ismered a mondást: A kész jobb, mint a tökéletes. Tűzz ki reális elvárásokat saját magad irányában a napi munkahelyi feladataiddal kapcsolatban, és kezdd azzal a munkanapot, hogy ezeket felírod egy jól látható helyre, majd ezek teljesítésére fókuszálsz.

Ismerd meg a divergens gondolkodásmódot!

Szabadulj ki a lineáris gondolkodási sémákból a divergens gondolkodási technikák felfedezésével. Az ötletelés, az elmetérképek készítése vagy akár a firkálás is serkentheti a kreativitást és az innovációt és felüdülést jelenthet a rutinfeladatok monotonitásából.

„Hívjuk a tudatlanság arroganciájának” - Megkérdeztük, mit gondol az Emily Párizsban főhőséről egy pszichológus

„Hívjuk a tudatlanság arroganciájának” - Megkérdeztük, mit gondol az Emily Párizsban főhőséről egy pszichológus

A divergens gondolkodás ösztönzi a rugalmasságot és újraélesztheti a szenvedélyt és a célt a munkádban. Szerezz egy füzetet, amit kifejezetten a firkáláshoz és a kreatív gondolataid és ötleteid összegyűjtéséhez használsz!

Teremtsd meg a pszichológiai biztonság környezetét!

Olyan környezet létrehozására és fenntartására törekedj, amelyben a munkatársaiddal biztonságban érzitek magatokat, és ezáltal őszintén kifejezhetitek a gondolataitokat, ötleteiket és aggályaitokat anélkül, hogy félnétek az ítélkezéstől vagy a negatív következményektől. Támogasd és serkentsd a nyílt kommunikációt, az aktív hallgatást és a konstruktív visszajelzéseket a csapatodban.

A pszichológiai biztonság kultúrája elősegíti a bizalmat, az együttműködést és a kihívásokkal szembeni ellenálló képességet is. Hívd össze például a csapattársaidat egy megbeszélésre vagy munka után egy közös vacsorára, és vitassátok meg, hogyan segíthetitek elő a nyitottabb, transzparensebb kommunikációt és a támogatóbb munkakörnyezetet. Dobjatok be és jegyezzetek fel valamennyi ötletet, majd válasszatok ki egyet, amit kipróbáltok!

3 pszichológiai módszer, amivel a legnehezebb időszakokat is átvészelheted

3 pszichológiai módszer, amivel a legnehezebb időszakokat is átvészelheted

Alkalmazd a céltudatos halogatás módszerét!

Ahelyett, hogy a halogatásra eredményesség-gyilkosként tekintenél, fogadd el a céltudatos halogatást stratégiai eszközként. Engedd meg magadnak, hogy átmenetileg félre tedd azokat a feladatokat, amelyeket nyomasztónak vagy kevéssé inspirálónak érzel, illetve amelyek nem elsődleges prioritásúak és inkább foglalkozz olyan tevékenységekkel, amelyek örömet vagy kíváncsiságot ébresztenek benned.

Ez a tudatos halogatási technika csökkentheti a stresszt, ami hatékonyabb probléma-megoldáshoz vezethet, amikor újból visszatérsz az adott feladathoz. Ha úgy érzed, nem haladsz egy feladattal egyről a kettőre, tedd félre tudatosan ezt a feladatot és kezdj bele egy másikba vagy tarts egy szünetet. Ha ideiglenesen félreteszel egy feladatot, az később segíthet abban, hogy új lendülettel és ötletekkel láss hozzá.

Ha ezeket a nem szokványos stratégiákat beépíted a napi rutinodba, az új perspektívát nyújthat a kiégés elleni küzdelemben és a munkahelyi jól-lét megteremtésében is. Az öngondoskodás, a határok kijelölése és a támogató kultúra kialakítása jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy legyőzd a kiégést és kiteljesedj a karrieredben. Ne feledd, hogy a kis változtatások jelentős javulást eredményezhetnek az általános jólétében és a munkahelyi elégedettségedben.

Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)