Az aktív várandósság előnyei a magzat számára - Maróti Petra terhestorna oktató szakértő blogja
Maróti Petra edző, táplálkozási tanácsadó és terhestorna oktató, a Powercat életmódváltó program kidolgozója saját tapasztalatai alapján segít várandós anyukáknak, és a kismamáknak, hogy a lehető legjobban érezzék magukat a várandósság idején, és a szülést követően. A szakértő által kidolgozott életmódváltó programról a weboldalán olvashatsz többet, de mindenképpen érdemes követned az Instagramon, ahol mindig motivációra, támogatásra találhatsz!
Ezeket láttad már?
A terhesség alatti rendszeres testmozgás előnyös az anyuka és a babája számára is. Segít megőrizni a terhesség előtti erőnlétet és kényelmesebbé teheti a várandósságot.
Arról azonban még nem esett szó, hogy bizony a baba számára is jár előnyökkel, ha az anyukája aktív a várandóssága alatt is.
Fontos tudni, hogy a terhesség alatti rendszeres testmozgás nem csak biztonságos az alacsony kockázatú terhességek számára, hanem kifejezetten ajánlott! Az ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologist) heti 150 perc alacsony intenzitású edzést javasol a terhesség alatt. A legutóbbi ajánlásukban pedig a jógán és a gyalogláson kívül már az ellenállásos edzés is szerepel, mint ajánlott mozgásforma a terhesség alatt.
Nem csoda, hiszen a terhességi alatti rendszeres testmozgás:
- gyorsabb szülést eredményezhet (ez valószínű annak köszönhető, hogy az édesanya képes tovább tartani a függőleges testhelyzetet, illetve tovább képes mocorogni a szülés során, ami segíti a folyamat előrehaladását)
- Növeli a hüvelyi szülés valószínűségét
- Csökkenti a fájdalmakat és a diszkomfortérzetet
- Csökkenti az esetleges perinatális szövődmények valószínűségét (magas vérnyomás, cukorbetegség)
Ezeket az előnyöket bővebben is kifejtettem az előző bejegyzésemben, ha még esetleg nem olvastad, itt megtalálod.
Milyen előnyökkel jár a magzat számára?
A méhlepény funkciója javul, így a baba magasabb oxigéntartalmú vérhez és több tápanyaghoz jut. Jobban tolerálja a stresszt a terhesség és a szülés alatt, mivel a terhesség alatt a testmozgás okozta stressztől kondicionálódik. Amikor edzünk, ő is velünk edz.
Honnan tudjuk, hogy a kisbabák jobban tolerálják a születésük okozta stresszt?
- A születés után a babák erythropoietin hormon szintje, a vörösvértestek aránya és a savak felhalmozódása alacsonyabb volt, ami azt mutatja, hogy jobban viselik a késői terhességgel és a szüléssel járó stresszt
- A meconium kisebb arányban került bele a magzatvízbe a szülés során azoknál a babáknál, akiknek az anyukája edzett a terhessége során, ami szintén kevesebb stresszt jelez.
- Jobban szabályozzák a testhőmérsékletüket
- Gyorsabban visszanyerik a születési súlyukat
- Szülés után tartják az ideális vércukorszintet
Vannak kockázatai a testmozgásnak a baba számára?
Tudom, hogy mind arra vagyunk kíváncsiak, vannak-e kockázatai a testmozgásnak a baba számára. Emlékszem nekem is ez motoszkált a fejemben a terhességem elején, hogy vajon tudok-e ártani egy rosszul megválasztott gyakorlattal, illetve vannak-e tiltott gyakorlatok, amelyek kifejezetten károsak lehetnek? Szerencsére mára már bebizonyosodott, hogy az olyan aggodalmak, mint a vetélés kockázata, a veleszületett rendellenességek és a koraszülés nem hozható összefüggésbe a testmozgással.
Érdemes, vagyis kifejezetten ajánlott kerülni az olyan mozgás fajtákat, ahol nagy az esés vagy sérülés kockázata, mert a fizikai trauma okozhat komplikációkat és maradandó sérüléseket. A kontakt sportokat, a búvárkodást, síelést és a lovaglást nem biztonságos a várandósság alatt végezni.
A terhesség alatti rendszeres testmozgásból tehát nem csak mi profitálunk, hanem a kisbabánk is. Remélem ezzel még inkább motiváltalak Titeket arra, hogy nagyokat sétáljatok vagy rendszeresen ellátogassatok az edzőterembe a várandósságotok alatt is!
A következő bejegyzésemben pedig elhozom nektek a legfontosabb gyakorlattípusokat a terhesség során. Két hét múlva találkozunk!