A medencefenéki izmok túlfeszülése - Miért érdemes foglalkozni vele?

2021. november 19.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Csakúgy, mint bármelyik másik izom, a medencefenék izmai is túlfeszülhetnek és görcsössé válhatnak. Ezt a (sajnos) gyakori állapotot hiperaktív (túlműködő) medencefenéknek nevezik. Jellemzője, hogy a medencefenéki izmok nem tudnak ellazulni, így nem képesek a feladatukat helyesen elvégezni.

 Maróti Petra a Powercat életmódváltó program megalkotója segít a szülés után a test izmainak helyes működését visszaállítani
Maróti Petra a Powercat életmódváltó program megalkotója segít a szülés után a test izmainak helyes működését visszaállítani

Maróti Petra edző, táplálkozási tanácsadó és terhestorna oktató, a Powercat életmódváltó program kidolgozója saját tapasztalatai alapján segít várandós anyukáknak, és a kismamáknak, hogy a lehető legjobban érezzék magukat a várandósság idején, és a szülést követően. A szakértő által kidolgozott életmódváltó programról a weboldalán olvashatsz többet, de mindenképpen érdemes követned az Instagramon, ahol mindig motivációra, támogatásra találhatsz!

Milyen tüneteket tapasztalhatunk túlműködő medencefenék esetén?

  • Székrekedés
  • Vizelettartási nehézség
  • Fájdalmas szex
  • Kismedencei fájdalom
  • Derékfájdalom
  • Csípőfájdalom
  • A belek hiányos kiürülése
  • A belek ürítését erőltetni kell
  • A hólyag hiányos kiürülése
  • A vizelet lassú áramlása
  • Késleltetett vizeletfolyás
  • Sürgős vizeletürítés
  • Fájdalmas vizeletürítés

Ha a fent említett tünetek bármelyikét tapasztalod, érdemes felkeresned egy fizioterapeutát vagy gyógytornászt, aki a medencefenék működésére specializálódott.

Mi a különbség a “feszes” és az “erős” medenecefenéki izmok között?

Mint minden más izomnak a testünkön, a medencefenéki izmoknak is tudniuk kell megfeszülni és ellazulni. A “Kegel” gyakorlatok közben például csak a feszítést gyakoroljuk, ezért ez a módja a medencefenéki izmok erősítésének már nem javallott. A krónikus feszesség és túlfeszülés nem tesz jót egy izomcsoportnak sem!

Az az izom, amelyik túl feszes, igazából gyenge, mert nem tudja elvégezni a feladatát. Az erős izom képes a teljes feszülésre és a teljes elernyedésre is.

Mi okozhat feszes medencefenéki izmokat?

1 - Állandó stressz és szorongás

A túlműködő medencefenék egyik leggyakoribb oka a stressz és a szorongás. Mikor stresszelsz, feszesen tartod a medencefenéki izmokat, így nem valósul meg a feszülés-elernyedés váltakozó működése és túlfeszül. A kutyák, ha félnek a farkukat behúzzák menekülés közben, mi is hasonlóan reagálunk egy veszélyes szituációban, csak mi a farokcsontunkat húzzuk magunk alá. A medencefenéki izmok pedig a farokcsonton tapadnak. Az idegrendszerünk a stresszt és a szorongást “veszélyhelyzetnek” ítéli meg és aszerint cselekszik: akaratlanul is megfeszülnek a medencefenéki izmok.

2 - Mellkasi légzés

A légzésünk technikáját alapvetően két fajtára tudjuk osztani: mellkasi és hasi légzésre. A mellkasi légzés során beszíváskor a vállak és a mellkas emelkedik és a rekeszizom helyett a vállöv izmai dolgoznak, helytelenül. Ezt a fajta légzést stresszlégzésnek is hívják, hosszú távon többek között izomegyensúlytalanságokat és túlmőködő medencefeneket okozhat.

Ezzel szemben a hasi légzés során beszíváskor a hasfal emelkedik (elernyednek a törzsizmok, köztük a medencefenéki izmok is) és kifújáskor megfeszülnek a törzsizmok (és köztük a medencefenéki izmok is). A hasi légzés során a törzsizmok együtt dolgoznak a medencefenéki izmokkal, ez a helyes módja a légzésnek nyugalmi állapotban.

A mellkasi légzés tehát egy helytelen légzéstechnika (nyugalmi állapotban), de sajnos sokakat érint. Ez a légzésforma emeli a kortizol szintet (stresszhormon), ami növeli a stresszt és a szorongást, amivel egyből vissza is kanyarodtunk az első pontunkhoz. De nem csupán a stressz miatt “veszélyes”. A mellkasi légzés (,mint már említettem) a vállöv izmait aktiválja a rekeszizom helyett, ezzel megakadályozza, hogy a medencefenéki izmok a belégzéskor elernyedjenek, így folyamatos feszülésben lesznek.

3 - Kegel gyakorlatok

Az egészséges medencefenéki izmoknak képesnek kell lenniük a teljes megfeszülésre és az elernyedésre is, mint minden más izomcsoportnak a testünkön. A Kegel gyakorlatok viszont csak a feszítést “gyakoroltatják”.

4 - Helytelen testtartás

A napunk nagy részét állva vagy ülve töltjük és nem sokat gondolkodunk rajta, hogyan csináljuk, pedig a testtartásunknak óriási hatása van a szervezetünkre.

Az olyan cselekvések, mint a lábak keresztezése, a hanyag tartásban ülés és a medence hátrabillentése mind hozzájárulhatnak a feszes medencefenéki izmokhoz.

6 tipp, hogy szülés után is feszes legyen a bőr a hasadon

6 tipp, hogy szülés után is feszes legyen a bőr a hasadon

5 - Folyamatosan behúzod a hasad

Egész nap behúzod a köldököd, hogy vékonyabbnak tűnj?

Ha behúzzuk a hasunkat, növeljük a hasűri nyomást. Ez a fokozott nyomás a medencefenék izmait is tolja lefelé. A medencefenéki izmok pedig kétféleképpen reagálhatnak erre a megnövekedett nyomásra, vagy feladják és kialakul a stressz inkontinencia vagy a kismedencei szervek süllyedése vagy, a másik lehetőség, hogy folyamatosan feszülésben vannak.

6 - Hosszabb ideig nem látogatod meg a mosdót, pedig kellene

Sokan vagyunk vele így, hogy nem szeretjük idegen helyen “elvégezni a dolgunkat” és inkább visszatartjuk hazáig. Ha rendszeresen, akár több órán át visszatartod a vizeletet, azzal felesleges tehernek teszed ki a medencefenéki izmokat, mert így folyamatosan feszülniük kell. Ezek az izmok azonban nem a folyamatos feszülésre vannak tervezve, így egy idő után már nem fogják tudni helyesen elvégezni a feladatukat.

A fenti szokások mind hozzájárulhatnak a medencefenéki izmok működési zavaraihoz, de odafigyeléssel megelőzhető és vissza is fordítható a probléma.

Mi a megoldás a medencefenéki izmok túlfeszülésére?

A cikkben én csupán ajánlásokat tudok tenni és a figyelmedet tudom felhívni a problémára, de a gyógyuláshoz mindenképp azt javaslom, hogy keress fel egy gyógytornászt, aki szakszerűen segít neked!

A fent említett rossz szokások átalakítása időbe telhet, valószínűleg folyamatosan ellenőrizned kell majd magad és néha arra leszel figyelmes, hogy olyat csinálsz, amit el akartál kerülni (pl. Behúzva tartod a hasad), de ez nem baj. A lényeg, hogy folytasd az odafigyelést, egyre többször lesz már automatikus a “jó” szokás és érezni fogod a testedben a változást.

A légzés és a medencefenék összekapcsolása - A “Kegel” gyakorlatoknál jobb módszer a medencefenék erősítésére

A medencefenék izmait egy rendszer részeként kell elképzelnünk!

Ebbe a rendszerbe beletartoznak:

  • A rekeszizom (felül)
  • A medencefenéki izmok (alul)
  • A mély hasizmok (elől és oldalt)
  • A gerinc stabilizáló izmai (hátul)
A medencefenék izmainak rendszere

A mindennapi életben ezeknek az izmoknak mind egy csapatként kell együttműködniük. Tehát mikor a medencefenéki izmok edzéséről beszélünk, akkor a fent említett összes izmot szeretnénk csapatként edzeni. Olyan gyakorlatokat végzünk, amelyek során mindegyik izom aktív, egyszerre.

A medencefenék izmainak szinergikusan kell működniük a rekeszizommal:

  • Belégzéskor a rekeszizom leereszkedik (hogy helyet adjon a táguló tüdőnek), a hasfal kitágul, a medencefenék pedig leereszkedik, ellazul és megnyúlik.
  • Kilégzéskor a rekeszizom felemelkedik (mivel a tüdő kisebb lesz), a hasfal befelé húzódik, a medencefenék izmai pedig automatikusan összehúzódnak és felemelkednek.

Ezért gondolom azt, hogy a légzőgyakorlatok és a légzés figyelése a gyakorlatok végrehajtása közben a legjobb módja a törzs- és a medencefenéki izmok erősítésének. A légzés összeköt mindent.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

glamour plusz ikon Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)