Stresszlevezetéshez és pihenéshez is ideális terápia a nevetőjóga
„Az a nap, amelyik nevetés nélkül telik el, elvesztegetett idő” – mondta egykor Charlie Chaplin. Milyen is lenne az élet nevetés és humor nélkül!?
Ezeket láttad már?
Biztonsági szelep
Valószínűleg unalmas és depresszív lenne a nevetés nélküli élet, amibe egy idő után minden ember belebetegedne, elsőre ugyanis nem is gondolnánk, milyen fontos funkciója van egy jóízű kacagásnak. De hogyan is hat pontosan a nevetés az egészségre?
„A nevetés többek között oldja a feszültséget, csökkenti a szervezetünkre nehezedő napi stressz hátrányos hatásait. Javítja a légzőszervek működését, hatékonyságát, támogatja a vérkeringést, fokozza az agy oxigénnel való ellátását, jótékonyan hat az immunrendszerre, vagyis javítja a betegségekkel szembeni ellenállóképességünket. És ez még nem minden! Segít jobb szemüvegen keresztül nézni a világot, javítja a társas kapcsolatokat, csökkenti a konfliktusokat. A nevetés – a sírás mellett – egy biztonsági szelep, ahol leereszthetjük bosszúságunkat. Ráadásul – a csokoládéhoz hasonlóan – az agyat endorfin, örömhormon termelésére készteti. A nevetésnek még a testsúlyra is hatása van, felveszi a futással a versenyt a zsírégetésben”
– meséli Aranyosi Ervin költő és hahotajógi.
Örömóra
A hahotajógi létező foglalkozás, gyakorlóinak kulcsszerepe lehet a jóllétben. A módszer dr. Madan Kataria indiai orvos találmánya, aki éveken keresztül tanulmányozta páciensein a nevetés emberi szervezetre gyakorolt hatását. A hahotajóga mindenkinek ajánlott. Nincsenek „nehézségi fokok”, egy foglalkozáson mindenki ugyanolyan intenzitással vesz részt. Aranyosi Ervin saját költeményével írja le, hogyan zajlik az óra:
„Kacagó emberek körbe-körbe állnak, egymásra nevetve, vígan hahotáznak. Vidám gyakorlatok törik meg a csendet, mért lenne szomorú, ki velünk nevethet.”
Vidám válaszok
Aki nem tud részt venni csoportos órán, annak is javasol pár egyéni tippet a hahotajógi: „A legfontosabb, hogy képesek legyünk a spontán nevetésre. Hasznos lehet néhány, tükör előtt végezhető gyakorlat. A nevetés ugyanis erőltethető és akaratlagossá tehető, a grimaszvágás alkalmas lehet a nevetés kiváltására. Javasolt megfigyelnünk a szájunk szélének állását. Ha lefelé görbül, próbáljunk változtatni rajta, amíg mosollyá alakul. Addig érdemes forszírozni, amíg nem tetszünk magunknak, mert addig másnak sem nagyon fogunk. A vidám kisugárzás vidám válaszokat eredményez. Meg lehet próbálni embertársainkat megmosolyogtatni, megnevettetni. A mosolygás, kuncogás és a vidám kacagás ragályos. Nehezen képzelhető el, hogy ne ragadjon át másra. Ne harsányan és idétlenül nevessünk embertársaink között, hogy ne nézzenek bolondnak. Bár, akit ez nem zavar, azt is megpróbálhatja”
– javasolja Aranyosi Ervin.
Szerző: Bárdossy Adrienn