Itt a bizonyíték: ami neked stressz, az katasztrófa az arcod számára
Ha feszültek vagyunk, gyakran érezzük azt, hogy jóval nehezebben tudjuk elvégezni a napi teendőinket, és sokszor az elalvás is problémát jelent. Ez azonban közel sem minden, amit megtapasztalhatunk: a fellépő stressz ugyanis szinte mindent összezavarhat a testünkben, és kívülről jól látható jeleit is adhatja annak, hogy bizony nem érezzük jól magunkat. Gondoltad volna például, hogy a bőröd is megannyi módon megváltozhat, és még ha esetleg nem is vallanád be magadnak, folyamatosan jelzi, ha feszült vagy?
Ezeket láttad már?
Legyen szó elfojtott feszültségről, frusztrációról vagy szorongásról, annyi biztos, hogy nemcsak az elmédre hathat ki, hanem az arcodra is. Bár némi stressz teljesen rendben van, és az életünk velejárója - még a jó dolgokénak is -, a krónikus stressz viszont az egészségünket is tönkreteheti. Éppen ezért ha te is rendszeresen feszült vagy, érdemes átgondolnod, mi tehetsz ellene, amiért az arcbőröd is hálás lesz.
Hogyan hathat a stressz az arcbőrödre?
Mindannyian tudjuk, hogy a stressz megmérgezheti a gondolatainkat, az érzelmeinket, és az alvásunk minőségét is erősen befolyásolhatja. Emellett is sok negatív következménye lehet, de ha csak az arcunkat nézzük, akkor is sok olyan probléma felmerülhet, ami mögött gyakran szinte kizárólag a stressz áll. Persze számít a bőrápolási rutin, a genetika, sőt még az is, hogy milyen környezetben élsz, de ha nincs jelen folyamatosan az életedben a kiegyensúlyozottság, azt bizony a bőröd is jelzi.
Barázdák a homlokon
Te is látod magad előtt azokat a vonalakat, amelyek olykor a két szemöldököd között jelennek meg? Ezek a glabelláris ráncok, amelyeket napjainkban sokan botoxszal próbálnak meg eltüntetni. Nos, minél többször - dühösen vagy mondjuk a gondolataidba merülve - ráncolod a szemöldöködet, annál mélyebb barázdák alakulnak ki a homlokodon. Bár mindannyiunknak más az arcszerkezete, és vannak, akik hajlamosabbak a ráncokra, egy dolgot biztosan állíthatunk: a mentális stressz és a ráncok között szilárd kapcsolat van.
Sötét karikák a szem alatt
A sötét karikákat általában az életkor és a genetika kombinációja határozza meg. De a kutatások azt is bebizonyították, hogy az életmódod - beleértve, ha sokat stresszelsz - is megzavarhatja a szemed körüli érzékeny bőrt. Legyen szó munkahelyi nyomásról, párkapcsolati problémákról vagy mentális kimerültségről, a stressz az alvást is nehezíti. Ha pedig nem alszol 7-9 órát minden este, a sötét karikák is nagyobb valószínűséggel fognak megjelenni a szemed alatt.
Pattanások
Biztosan te is megtapasztaltad már, hogy sokaknak bőven a tinédzserkoruk után is rendszeresen felbukkannak pattanások az arcán, vagy éppen te is jártál így. Ennek hátterében gyakran a stressz áll, méghozzá azért, mert a kutatások szerint a legtöbbször csak stresszhormonként emlegetett kortizol olyan láncreakciót indíthat el, amely a faggyúmirigyeket több olajtermelésre késztetheti. Onnan pedig már egyenes út vezet az eltömődött pórusokhoz és a pattanásokhoz.
Kiütések
Az olyan bőrbetegségekben szenvedők, mint az ekcéma és a pikkelysömör, pedig csak még tovább ronthatnak a tüneteiken. A stresszes hetek vagy hónapok általában súlyosbítják a bőrtünetek fellángolását, és bőrpír, viszketés, sőt kiütések is jelentkezhetnek. De akkor sem vagy teljes biztonságban, ha nincsenek krónikus bőrproblémáid. A kutatások ugyanis azt is kimutatták, hogy nagyobb valószínűséggel tapasztalhatsz viszkető bőrt, száraz kiütéseket, sőt korpásodást is, ha a stressz-szinted az egekbe szökik.
Száraz bőr
A bőr külső rétege, a bőrgát egyfajta védőpajzsként funkcionál, és azért is felelős, hogy az arcbőröd képes legyen megőrizni a számára szükséges nedvességet. A krónikus stressz azonban szó szerint belülről kifelé gátolja ezt a folyamatot. Ennek eredményeként száraz és láthatóan stresszes lesz az arcbőröd. Abban az esetben pedig, ha a bőröd már csak némi nedvességet tud megtartani, viszkető érzés is jelentkezhet, és erősebben hámlani kezd, ami borzasztóan irritáló tud lenni.