Ne félj a gluténérzékenységtől!
(– Kedves gazdám, gondolom, te is tudod, hogy közeledik a strandszezon, igaz? – kérdezi Cici, a kedvenc macskám. – Úgy gondolom, eljött az idő, hogy kipróbáljam a gluténmentes diétát, mit szólsz? Szeretnék fogyni egy keveset. Másrészt bizonyára nem kell ecsetelnem a gluténfogyasztás megannyi veszélyét, ugye? Szóval légy oly szíves, és mikor legközelebb konzervet vásárolsz, legalább vedd a fáradságot, és nézd meg, hogy gluténmentes-e, rendben? Nagyon hálás lennék! Komolyan!)
Ezeket láttad már?
Az utóbbi években egymás után bukkannak fel az olyan éttermek, amelyek kizárólag gluténmentes ételeket készítenek. Számos üzletben külön polcokat tartanak fenn az ilyen termékek számára. Ez önmagában nagyon jó dolog, különösen azoknak, akik valóban gluténérzékenyek. Mégis azt tapasztalom, nagyon sok a tévhit és félreértés a gluténnel kapcsolatban, és olyanok is kerülik, akiknél ez nem indokolt.
A gluténérzékenyek arányáról nincs pontos adat, de becslések szerint a lakosság körülbelül 0.5 1%-a érintett. Ez az állapot – kár lenne betegségnek nevezni – nagyon sokszínűen jelentkezhet. Tehát inkább különböző súlyosságú és eredetű állapotok összességének érdemes tekinteni, mintsem egyetlen, jól körülírt állapotnak. A legenyhébb formája lehet akár tünetmentes is. Súlyosabb esetekben viszont okozhat hasmenést, puffadást, zsírszékelést is. Fontos, hogy nem mindenkinél alakulnak ki ezek a tünetek. Többségünk gond nélkül tudja hasznosítani a glutént. Ha mégis felmerülne a gyanú az érzékenységre, mindenféleképpen keressétek fel az orvosotokat. Ne térjetek rá a gluténmentes diétára csak úgy.
De akkor mi is az a glutén? A glutén egy olyan természetes fehérje, amely nagy mennyiségben fordul elő többek között a búza, a rozs és az árpa magjában. Önmagában nincsen semmi baj vele, csak akkor, ha a szervezet rosszul reagál rá. A gluténmentes diéta ezekben az esetekben nemhogy hasznos, hanem életeket is menthet. Aki pedig nem gluténérzékeny, annak nem érdemes követni ezt a diétát, mert egyrészt egyáltalán nem biztos, hogy fogyáshoz vezet, másrészt nem is feltétlenül egészséges. Sőt a kutatások azt mutatják, hogy azok, akik gluténmentes diétán élnek, és nem figyelnek eléggé az étkezések pontos összetételére, túl sok egyszerű szénhidrátot, és nem elég rostot, illetve B vitamint fogyasztanak.
Aki nem érzékeny a gluténre, az nyugodtan fogyassza, hisz a lakosságban bőven akadnak laktózérzékenyek is, mégsem kerüljük a tejet. Sokak fejében a glutén egy ártalmas hozzávaló, de ez nincs így. Csak azoknak kell kerülni, akik gluténérzékenyek.