Minőségi alvás: így válaszd ki a tökéletes pizsamát!
Pihenni luxus! Egyszerre fogalmaz meg igazságot és iróniát ez a felkiáltás, hiszen testünk számára minden csodaszeren túltesz a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés. És hogy miért ironikus? Mert ez a mondat legtöbbször abban a kontextusban hangzik el, amikor a felgyorsult életünk tempójából nem tudunk, illetve nem is akarunk visszavenni. Tisztában vagyunk a fennálló problémával, mégsem teszünk ellene. Így csúszik prioritásaink között az utolsó helyek egyikére a pihenés fontossága. Pedig milyen jó érzés néha lelassítani, és kicsit csak úgy, minden indok nélkül aludni egy kiadósat!
Ezeket láttad már?
A járvány életünk számos területére hatást gyakorolt, ez alól nem képez kivételt az alvás sem. Általánosságban elmondható, hogy később fekszünk le és kitolódott az ébredés ideje is a home office megjelenésével. A pihenéssel töltött idő meghosszabbodott, az alvás minőségében is megváltozott és többet álmodunk.
Mandzák Enikő a kiégés határán realizálta a pihenés fontosságát
Tömött szekrénye előtt állva tudatosult benne, hogy rengeteg ruhája ellenére mégsem rendelkezik olyan pizsamával, amiben komfortosan érezné magát. Miután nekilátott a böngészésnek az interneten, meglepődve tapasztalta, hogy a magyar pizsama fogalma olyan piaci rés, amit orvosolni kell, mert a magyar márkák abszolút nem gyártanak éjszakai viseletet. Ezen felindulásból vált Enikő a hazai pizsamamárka, a PIZSI alapítójává. A vállalkozás mára már túl van számos újításon és fejlesztésen, a következő nagy dobás a külföldi weboldal elindítása lesz, ami napokon belül elstartol majd, ezáltal a külföldi piacon is láthatóvá válik. Enikő márkája képviseli a transzparencia és a fenntarthatóság értékeit. Hasznos tippekért érdemes lehet ránézni az Instagram és a webáruház felületeire is, mert itt tényleg nem csak pizsamákról van szó, hanem az alvás fontosságának központi szerepéről.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő pizsamát?
Hiába fenntartható egy pizsama, ha nem érezzük benne jól magunkat, nem fogunk benne jól aludni. Meg kell érteni azt, hogy számunkra mi kényelmes. Számos dolog van, ami éjszaka felébreszthet, és szuper lenne, ha nem a pizsamánk volna az – mondja Enikő. Jólétünk érdekében fontos odafigyelni, milyen darabokat választunk éjszakára. A kényelem, az anyag (pamut előtérben) és a jó érzet egyaránt fontos a zavartalan pihenés érdekében. A showroomban Enikőéknél lehetőség nyílik élőben próbálni és segítséget kérni a megfelelő PIZSI kiválasztásában. Vannak vékonyabb, vastagabb darabok, zártabbak és merészen kivágottak, azonban a címke: szigorúan ott található, ahol biztosan nem zavaró!
A legegyszerűbb otthoni darabokból is jó pizsama válhat. Egy leggings és egy hosszúujjú pamutfelső is megfelelő viselet lehet, amennyiben abban komfortosan érezzük magunkat. Egy azonban fontos: éjszakára ne egy olyan felsőt vagy ruhát válasszunk, ami csak azért vált a pizsinkké, mert már sehova máshová nem vesszük fel!
Az alvás testünknek passzív, agyunknak azonban nagyon is aktív, szükségszerű időtöltés, ami segít mentális jólétünk fenntartásában. Mint ahogy a reggeli készülődés során ráhangolódunk egy hosszú nap kihívásaira, pontosan így kell gondolni az éjszakára is. Testünk melatonin termelését, ami az alvás egyik hormonja, gátolja a kék fény. Célszerű esténként a mobil böngészése helyett néhány oldalt olvasni. Valamint általánosságban elmondható, hogy sem teli hassal, sem éhesen nem jó lefeküdni.
Íme Enikő 3 elalvás előtti tippje:
· Érdemes fizikailag és mentálisan is felkészülni a pihenésre. A mentális felkészülés része lehet a másnapi teendők összeírása, de az esti meditálás is szuper trükk!
· Masszírozzunk a talpba nyugtató hatású olajat, vagy párologtassunk illóolajat (levendula, citromfű) és kellemesebben fog telni az éjszaka.
· A hűvös szobában alvás nem válik be mindenkinek. Jól szellőztessük ki a szobát, majd állítsuk a hőmérsékletet saját igényeink szerint hűvösre vagy kellemes melegre.
Mit lehet tenni, ha mégis szörnyen telt az éjszaka?
Rengeteg tényező befolyásolhatja, hogyan aludtunk és könnyen előfordulhat, hogy minden igyekezet ellenére nem tudtunk annyit pihenni, amennyit szerettünk volna. A másnapi teendők sora, nyugtalanító gondolataink, vagy ágyneműnk anyaga és tisztasága is lehet ilyen tényező. Azonban számos megoldás létezik, hogy a rossz éjszaka ellenére mégis jól teljen a napunk. A friss levegőn eltöltött idő vagy a napközbeni testmozgás evidens megoldásnak bizonyul. De hallottál már a power nap-ről? Napközbeni pihenést, szundikálást jelent, ami 25 percnél nem hosszabb.
Elengedhetetlen, hogy az elalvás és az ébredés időpontjába rendszerességet vigyünk. Alvásciklusaink átlagosan 90 percesek. Ha azon szerencsések közé tartozol, aki nem ébresztőre kel, nagy valószínűséggel magadtól egy ilyen fázis végén ébredsz fel.
A cirkadián ritmus (röviden és tömören bioritmus) a szervezet azon biológiai folyamatainak összefoglaló neve, amelyek napszakonként szabályos ritmus szerint ismétlődnek. Ez a belénk kódolt 24 órás periódus, amelyet hormonjaink határoznak meg. Ugyanakkor leszünk álmosak, éhesek, nagyjából azonos időpontban fekszünk le és ébredünk fel. Ezek a folyamatok általában egy nap köré rendeződnek, és reggelente újrakezdődnek. Minden élőlénynek, így a növényeknek és állatoknak is van cirkadián ritmusuk.
Testünk pihentsége alapvető feltétele szellemi és fizikai teljesítményünknek, az egészséges életmód része pedig a kiegyensúlyozott bioritmus. A sokszor alulértékelt, természetesnek tűnő alvás minősége és a mentális egészség szoros összefüggésben állnak egymással, sőt, az immunrendszer működésére is kihatással van. Segíti az érzelemfeldolgozást. A kipihentség hiánya érzékelhető a türelmetlenség terén, a negatív gondolatok számának megnövekedésében, szélsőséges reakcióinkban. Egy kellemesen átaludt éjszaka után egészen más érzettel ébredünk, a napunk is harmonikusan telik.
Mégis az alvás, ami sokak számára kedvelt időtöltés, némelyeknek valóságos küzdelem. Az elalvás legtöbbünknek nem egyik pillanatról a másikra történik, villanykapcsolás-szerűen. Krónikus alváshiányról, inszomniáról akkor beszélünk, amikor tartós zavarok merülnek fel az el- illetve átalvás terén. A problémában az emberek több mint 9 százaléka érintett, a nők esetében pedig gyakori kellemetlen tünete a változókornak.
Nem kijelenthető, hogy a megfelelő pizsama megtalálásával minden problémánk, alvási nehézségünk megoldódik, egy dolog azonban biztos: a megfelelő éjszakai viselet jelentős mértékben javíthat alvásunk minőségén. A cél pedig? A zavartalan pihenés!
Szerző: Vass Dorottya