Mindenmentes élet - karcsúság bármi áron?
Hát igen, csak úgy folyik mindenhonnan az egészséges táplálkozás fontossága, persze ahogy azt megszokhattuk, most is jól csengő (értsd, nagy félelmet ébresztő) betegségekkel riogatva minket. Inzulinintolerancia, szív és érrendszeri megbetegedések, gluténérzékenység, és persze az elhízás, mint a jól bevált jolly joker. A lista igazából végtelen, a lényeg, hogy félj, rettegj, hiszen úgy leszel csak igazán jó fogyasztó. Annak tényét, hogy a gyógyszeripar abból él, amit az élelmiszeripar megetet velünk, már szinte betéve fújjuk, ezért a cégek kénytelenek egyre rafináltabb szlogenek mögé bújtatni a csúf igazságot. Céljuk elérni, hogy te a legnagyobb nyugodtsággal, boldogan edd a mérgezett kenyeret, hiszen rajta a varázsszó: gluténmentes, ráadásul négyszer annyiba került, mint hagyományos társai, így csak jó lehet. Ha az "az vagy, amit megeszel" feltételezése igaz, lassan mi, a tudatos egészség nagykövetei, a reform táplálkozás fényes generációja 2 fejjel és 4 lábbal fogunk rohangálni az utcán.
Ezeket láttad már?
Miközben igyekszünk lépést tartani a nagy egészséghullámmal, a legtöbben nem is sejtjük, mennyivel nagyobb kárt okozunk a testünknek, mint amitől óvni szeretnénk magunkat.
Ha egy élelmiszer "mentes", ott az eredeti összetevő felett helyettesítést nyert egy, (de általában több) másik. Mi boldogan vesszük le a polcról, gondolván nincs benne glutén, cukor, laktóz, zsír, koleszterin, stb, már csak jó lehet… de ez valóban így van?
A cukor lenne a fő mumus?
Tudod-e például, hogy mikor cukor helyett édesítővel kéred a kávét, mit veszel magadhoz? Mikor étkezés után serényen bekapsz egy fogszuvasodás megakadályozását ígérő rágót, hányféle méreganyagot oldasz fel fél másodperc alatt a nyálkahártyádon keresztül? Nálam az első számú közellenség a "helyettesítés listán" az édesítők Voldemortja, az aszpartam. Egy gyógyszercég kutatója véletlenül fedezte fel az anyagot, miközben egy fekély elleni szerrel kísérletezett. NutraSweet néven dobták piacra, ezt a fillérekből előállítható, a cukornál többszázszor édesebb vegyi anyagot. Az amerikai Gyógyszer és Élelmiszerellenőrző Hivatal (FDA) nem akarta engedélyezni a használatát az édesítőszer bizonyítottan rákkeltő illetve idegkárosító hatása miatt. Az, hogy rövid idő alatt hogyan jutottunk el odáig, hogy a legnagyobb üdítőgyártó cégeknek KIZÁRÓLAGOS aszpartam-ellátója a NutraSweet, egy külön cikket érdemelne, rengeteg információt találtok a neten, ha valaki jobban beleásná magát a témába. Lényeg a lényeg, hogy a számtalan kutatás szörnyű eredménye ellenére az aszpartam a mai napig gyermekvitaminok, szuper egészségesnek kikiáltott joghurtok, tejtermékek, karcsúságot ígérő édességek, rágógumik alapanyaga. Mélységesen felháborít a megvezetés, mellyel egészségtudatosságra nevelve mérgeznek, betegítenek meg egy egész nemzedéket szerte a világon. Elkeseredett dühöt tudok érezni, mikor egy gyermekeknek szánt terméken (szándékosan nem az élelmiszer szót használtam) első helyen szerepel az összetevők felsorolásában. (Azt tudnotok kell, hogy minél magasabb százalékban tartalmazza az adott anyagot a termék, annál közelebb kötelesek feltüntetni az összetevők (ingredients) szóhoz.) Javaslom, hogy minden alkalommal mikor "light", cukormentes vagy karcsúságot ígérő feldolgozott ételt vásárolsz, alaposan böngészd át az összetevők listáját, és amennyiben aszpartam, aspartame vagy E591 feliratra bukkansz, hagyd is ott a polcon.
Szerintem ezekkel helyettesíts: méz, stevia, eritrit.
A nagy gluténpara
Ebben a nagy port kavart rettegésben elesünk sok, a szervezetünk számára értékes tápanyagtól, helyette pedig csak úgy tömjük magunkba a nagyobb problémákat (pl savasodást) okozó összetevőket. Mikor ég a gyomrunk, folyamatos diszkomfort érzés van a hasunkban, puffadás, szűnni nem akaró teltségérzet gyötör, értetlenül tárjuk ki karjainkat, mondván, de hát kérem, én még glutént sem eszem…
Igen ám, de a glutén egy gyűjtőnév, különböző fehérjéket tartalmazó vegyületcsoportok összefoglaló neve. Kérdem én, ha egy csoportban valaki rosszat csinál, mindenki bűnös lesz? A glutén főleg gliadinból és gluteninből áll. A gliadinból alfa, béta, gamma és omega változatot különítenek el, ezek közül leginkább az alfa-gliadin okoz immun és bélrendszeri tüneteket, a többire ez nem jellemző. Azok is csak akkor lehetnek problémásak, ha mellettük ott az alfa gliadin! A gabonák túlnemesítésének, szennyezettségének valamint az elképesztő mód eltúlzott búzafogyasztásnak köszönhetően szervezetünk sokkal érzékenyebben reagál már a többi fehérjére is, főleg, ha alfa gliadin is van elvétve mellettük. Tudtad, hogy a zabban, rozsban, árpában nem található alfa gliadin? Persze, ha csak a feldolgozás alatt nem szennyeződik vele. Ezért tiltják a gluténérzékenyeknek ezen gabonákat, azok pedig kik csupán egészségtudatos táplálkozásra törekszenek anélkül, hogy érzékenységük lenne, így vonják meg magukat egy csupa csodálatos, jótékony hatással rendelkező ételtől. A teljes kiőrlésű rozzsal segíthetnénk a beleink munkáját, nyugtathatnánk a görcsöket, segíthetnénk a puffadáson, székrekedésen. (Ehelyett mit teszünk? Rohanunk a reklámokból jól ismert joghurtok után, melyek egészséges bélflórát ígérnek nekünk és nem is sejtjük micsoda káoszt okozunk vele odabent. Az amúgy is felpiszkált, műanyagokat feldolgozással küzdő emésztőrendszerünknek adunk pár pofont az erjedést okozó, emészthetetlen tejjel.) Az árpa csodálatos antioxidáns hatással bír, serkenti az anyagcserét, felgyorsítja azt. Erősíti a szívet, a májat, az idegrendszert tisztítja a vért. A zab rostjai koleszterincsökkentőként is funkcionálnak, szinten tartják a vércukrot, lassan felszívódó szénhidráttal, ezáltal energiával látnak el bennünket.
A gluténmentes termékek egyik leggyakrabban használt helyettesítője a kukorica. Ki az alakját kívánja óvni a nagy gluténmentességgel, gondoljon csak a mondásra, miszerint " a disznó is a kukoricától hízik".
A kukorica rendkívül gyorsan képes a szervezetet elsavasítani, mely ugródeszkája a legtöbb súlyos betegségnek. Kiütések, rejtett allergia és még sorolni lehetne a kukorica testünkre gyakorolt – sokszor rejtett- hatását. A belekben élő baktériumoknak létfontosságú feladatuk van: lebontják a cellulózt, nélkülözhetetlen vitaminokat termelnek, és az immunrendszerünkre is rendkívüli hatást gyakorolnak, ezért olyan fontos, hogy a bélflóra egészségesen tudjon működni.
Gondoljatok abba bele, hogy a tápanyagok, mind-mind a bélrendszeren keresztül szívódnak fel. Ha ott valami nincs rendben, akkor semmit nem ér a 6 féle vitamin, kidobott pénz, hiszen a legyengült, megbetegített bélrendszer képtelen felvenni, hasznosítani azt. Ha zavar van a bélrendszerben, zavar van az egészségben is, már Hippokratész is megmondta: a gonosz a belekben lakozik
Szerintem mivel helyettesíts: teljes kiőrlésű, tiszta rozsliszt, hajdina, köles.
Laktózmentes tej – élet, erő, egészség?
Mikor a laktózmentes tejet készítik, nem vonják ki belőle a laktózt. Laktáz enzimet adnak hozzá, ami egyszerűbb cukrokká, glükozzá és galaktózzá bontja a laktózt. Rengeteg tanulmány támasztja alá, hogy az emberi szervezet nem képes a tej teljes megemésztésére, feldolgozására. Felsorolni is nehéz mennyi tünetet, betegséget hoznak összefüggésbe a tejivással. Én alapból nem vagyok a tej fogyasztása mellett, de erről mindenki döntsön saját tapasztalatai, megítélése szerint. Ami tény, hogy a felnőtt (értsd elválasztás után – tehát amíg a gyermek, a saját édesanyja tejét issza) szervezet normális laktáz (laktóz bontó enzim) aktivitása csökken, a laktáz enzim további termelése csak kevesekben folytatódik, egyes becslések szerint a lakosság csupán 2%-a nem szenved laktáz hiányban. Tehát mikor laktózmentesen iszod a kávéd, vagy tolsz be boldogan egy doboz fagyit az egészség jegyében, tudd, hogy a legtöbb tej jelentette problémát nem kerülöd meg vele, sőt. Ez csupán a tejcukor lebontását segíti, de a tejfehérje (pl. Kazein) továbbra is terheli beleidet és ezáltal az egész szervezeted. Csupán érdekességképpen írom ezt le, de vajon belegondoltál-e már, hogy az ember az egyetlen olyan emlős, aki más faj tejét issza, ráadásul felnőtt korában..?
Szerintem mivel helyettesíts: gabonatejek, rizstej, esetleg néha szója (keresd a génkezeletlen feliratot, minősítést!)
Puffadás, teltségérzet, székrekedés, hasmenés, kellemetlen hasi görcsök, gyomorégés, bőrkiütések, száraz, viszkető bőr, allergia, fejfájás, migrén, rossz közérzet, gyengeség, álmatlanság, alvási nehézségek, koncentrációképesség csökkenése, levertség, fáradtság, gyakori betegeskedés.
Ha észleled magadon a fenti tüneteket, érdemes egy pár hetes tisztító, lúgosító kúrát tartanod. Nem kell szigorú túlzásokba esni, csupán hagyd el a hús és tejtermékek fogyasztását (kevés mozzarella, feta sajt mehet), gabonákból részesítsd előnyben a rozsot, árpát, mehet a hajdina, köles. Bátran fogyassz sok krumplit, (természetesen nem olajban sütve). Erre a pár hétre az édes ízeket minimalizálnod kell, egy kevés természetes édesítő használata megengedett, viszont a legtöbb gyümölcsöt most picit kispadra kell ültetned. A legcsodálatosabb lúgosítók a nyers zöldek, ezekből vegyél minél többet magadhoz. Brokkoli, avokádó, spenót, a teljesség igénye nélkül. Folyadékpótlásként citromos vizet ajánlok, de mehetnek a gyógyteák is. Zöldséglevek is szuperek, de csakis a friss, préselt lé! Ha szépen kitisztult a szervezeted, jöhet a feltöltés! Én 10 éve biorezonanciás állapotfelmérésre járok, melynek előnye, hogy sejtszinten, még a tünetek megjelenése előtt lehet nyakon csípni az esetleges betegségeket. Mi minden hónapban a természetgyógyászommal megnézzük, hogy mi az, amin változtatnom kell, miből van hiány, mit kell feltölteni. A vitaminokat, nyomelemeket a gép segítségével "bemérjük", így ténylegesen csak arra ruházok be, csak azt viszem be, amire akkor a legnagyobb szüksége van a testemnek. Szívből ajánlom nektek ezt az eljárást!
Ha tiszta a szervezeted és felturbóztad magad ásványi anyagokkal, vitaminokkal, nincs más hátra, mint rátalálni az arany középútra, arra a –túlzásoktól mentes – táplálkozásra, ami neked a legmegfelelőbb! Ahhoz, hogy ez könnyebben menjen, 3 betartandó tanáccsal szeretnélek segíteni, melyeket saját tapasztalataimból épültek fel, hosszú évek alatt. Tanultam táplálkozásról iskolákban, olvastam számtalan könyvet, de a leghasználhatóbb tudás a megtapasztalás tudása számomra. Ezeket szeretnénk tovább adni neked. Egyszerűnek tűnhetnek, de a betartásuk igazi mély tudatosságot, figyelmet igényel tőled. Igazi önismereti túra ez is, fantasztikusan fejleszti a jelen-létet, figyelmet. Íme:
1. Egyél természetesen!
Maradj a feldolgozatlan ételeknél, igyekezz kerülni a mesterséges anyagokat! Kiemelt figyelmet szentelj a következők elkerülésére, melyek a legártalmasabb összetevői lehetnek egy ételnek: mesterséges édesítőszerek (Artificial Sweeteners), transz-zsírok (Synthetic Trans Fats), mesterséges színezékek (Artificial Colors), ízfokozók, közülük a legveszélyesebb és egyben leghatásosabb az MSG, nátrium-glutamát (Monosodium Glutamate), mesterséges aromák (Artificial Flavors), magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup avagy HFCS (High-Fructose Corn Syrup), tartósítószerek (Preservatives). Azt edd, ami az országodban terem, akkor edd, amikor terem. Kevesen ismerik annak tényét, hogy a szervezetednek a leghasznosabb tápanyag, a leggyorsabb gyógyulást hozó vitamin, gyógynövény stb, mindig az, ami közel hozzád terem. Válassz hazai termékeket, meglátod mennyivel ízletesebbnek, táplálóbbnak fogod érezni! Friss gyümölcsök, zöldségek, fedezd fel milyen sokszínű kis hazánk felhozatala.
2. Hallgass a testedre!
Testünk mindig, kivétel nélkül MINDIG üzeni, hogy mire van, - vagy az esetek többségében inkább mire nincs - szüksége. Merj hallgatni rá! A gond csupán, hogy az elmédbe programozott "igazságok", például "a glutén rossz", megakadályoz abban, hogy reggelire elfogyaszd azt a rozs pirítóst, ami után 3 napja vágyódsz. Rendkívül nehéz különbséget tenni testünk valódi szükségletei illetve az egónk vágyódásai között, tudom. De hidd el, megéri! Próbálgass! Kezdj el enni valamit, szép lassan, figyeld, hogy reagál rá a szervezeted! Ha azt érzed, nem tetszik neki, hagyd ott és válts! Ne sajnáld az időt, energiát, pénzt ettől!
Tarts mértéket, mindig igyekezz csak annyit enni, hogy ne telj el, ne pukkadj ki. Egyél lassan, figyelj az ízekre!
3. Az vagy, AHOGYAN eszel!
Bevallom őszintén, a hideg kiráz mikor az utcán rohanó, telefonáló embereket látok kezükben egy mindenfelé potyogó gyrosszal. Az étkezés egy szertartás. A tesünknek egy áldás, ha odafigyelünk. Szánj rá időt, figyelmet. Ha eszel, csak egyél. Semmi tv, könyv, telefonon csicsergés. Én mindig egy gyertya mellett, nyugodtan, lassan, hálával telt szívvel eszem. Imádok belegondolni, hogy az ételem egyes összetevői milyen úton mentek keresztül mielőtt az én tányéromra kerültek. Látom magam előtt a gondos kezeket, akik öntözték, leszedték, a hajnalban munkába induló kamion sofőrt, aki elszállította, a piacon az árusokat, akik a reteszekbe teszik. Van, hogy csukott szemmel eszem, hogy jobban érezzem az ízeket, ajánlom neked is, próbáld ki! Minden figyelmedet szánd az ízek érzékelésére, meg fogsz lepődni mennyivel intenzívebbnek fogod érezni őket. Sokkal hamarabb, kevesebb ételtől jól fogsz így lakni, ez a "technika" megóv téged a túlevéstől, a gyakorta rád törő éhségrohamoktól. Ha csak akkor, és annyit eszel, amennyit a TESTED kíván, nem fogsz elhízni, hidd el nekem! Becsüld az ételt, légy hálás, hogy táplálhatod vele tested, örömöt okozhatsz magadnak általa!
Remélem, sikerült kissé felnyitnom tudatosságod szemét az EGÉSZ-séges táplálkozás fontosságára és arra, hogy sokkal tovább érsz, ha hallgatsz saját önnön igényeidre, mintsem, hogy mások által előírt szabályokat követnéd. Figyelj magadra, testedre, add meg neki, amire szüksége van! Informálódj, ne engedd magad befolyásolni, becsapni! Légy tudatos, ne feledd, a te ételed, a te ÉLETED.