Így hozd formába a tested tavaszra!
Szponzorált tartalom
Testünk rengeteg környezeti hatásnak és ártalomnak van kitéve a mindennapokban. Az “ülő életmód”, a helytelen táplálkozás és a mozgás hiánya egy sor kellemetlen változást idézhet elő a szervezetünkben és az alakunkban is. A probléma tehát nem ott kezdődik, hogy van némi súlyfelesleged, vagy nem elég feszes a hasad, feneked: sokkal mélyebbre kell nyúlnod ahhoz, hogy külsődet igazán formába hozhasd.
Ezeket láttad már?
Ahhoz, hogy a tested a legjobb formáját és szépségét mutathassa, az alatta lévő szinteknek is egészségesen kell működnie – vagyis a vázrendszernek, az izomrendszernek, a mozgató ízületeknek. A feszes tónusok, a formás idomok és a rugalmas bőr tehát nem jár ajándékba, csak úgy érheted el ezeket, ha a testedet egészében vizsgálod és tartod rendben.
Szerencsére vannak lehetőségek bőven, hogy egyszerre javíts az elrontott testtartásodon, a megrenyhült izmaidon, a fájó-sajgó részeiden és közben még formába is lendülhess. Nos, kezdődhet a tavaszi megújulás?
A hibák és következményeik
Amennyiben a tested nincsen megfelelő formában, az csak részben az edzés és sportolás hiánya. Mindig diétázunk, fogyókúrázunk, de közben nem figyelünk arra, hogy a drasztikus étrendben vajon megkapja-e a szervezetünk a szükséges tápanyagokat, vitaminokat.
Ha elszánt vagy, akkor bizonyára te is eljársz mozogni, de problémát jelenthet, ha a sportoláson kívüli időben nem figyelsz oda a testtartásodra, hogyan jársz, ülsz vagy állsz. Jó esetben a plusz kilóktól így távol tartod így magadat, de intő jel lehet a fentiekre, ha azt veszed észre, hogy gyakran megfájdul a fejed, szúr a derekad vagy sajog a válad, esetleg merev a nyakad.
Ha viszont sem a mozgásra, sem a helyes (tápláló) étrendre nem figyelsz oda, akkor ennek következtében plusz kilókkal gyarapodhatsz, vagy megtartod ugyan a súlyod, de közben hullhat a hajad, repedezhet a körmöd, fénytelen lehet a bőröd, enervált lehetsz és rosszul is alhatsz. Tovább megyünk: ha még arra sem figyelsz a hétköznapokban, hogyan végzed a legegyszerűbb mozgásokat, azzal még könnyebben begyűjthetsz egy sor mozgásszervi panaszt. A szervezet eleve kizsákmányolt, energiahiányos és stresszes, és ha ezt megtoldod még rossz tartással és állandó ücsörgéssel, akkor mindezzel egy sor bántalmat idézhetsz elő a szervezetedben.
A következmény lehet lumbágó (deréktáji fájdalmak), porckorong kiboltosulás majd sérv, gerincferdülés, izomfájdalmak, túlterhelt ízületek, idegbecsípődések, idegzsába, zsibbadó végtagok. Az pedig teljesen egyértelmű, hogy ha nincs rendben a mozgató rendszered, akkor sem kedved, sem erőd nem lesz sportolni. A mozgás viszont vitán felül nélkülözhetetlen ahhoz, hogy formába lendülj! Legyen szó jógáról, kocogásról, táncról, teniszről, a mozgási szervrendszer egészsége kulcsfontosságú.
Mit tehetsz, hogy helyrehozd az elrontott dolgokat?
Jó hír, hogy azok a tápanyagok, melyek hasznosak például az izmoknak, szalagoknak, csontoknak és porcoknak, azok a bőröd feszességére is jótékony hatással lesznek. Ide sorolható a kollagén, a hialuronsav, a glüközamin, MSM, kondroitin. Ezeket helyes táplálkozással vagy étrend-kiegészítőkkel pótolhatod.
Szintén pozitív hatással bíz az, ha elfogyasztod a megfelelő folyadék mennyiséget, mert ezzel egyszerre teszel jót a porckorongok hidratáltáságának, a bőröd rugalmasságának, az anyagcserédnek és a keringési rendszerednek is. A táplálkozás mellett tehát figyelj oda a tiszta víz (!) csodálatos szerepére is.
A szénhidrátok elkerülése szintén lényeges eleme az egészségvédelemnek. A finomított cukrok, üres kalóriák szinte mindenütt ott vannak – még akár a párizsiban is. Tudatosan érdemes törekedni arra, hogy csökkentsd a bevitt cukor mennyiségét, a szénhidrátok pótlása pedig egészséges módon történjen: zöldségekből, teljes értékű gabonákból. A túl sok cukor vezet az elhízáshoz, de megágyaz akár daganatos elváltozásoknak is, elősegíti a gombás fertőzések terjedését, táplálja a kártékony baktériumokat, és persze az erek állapotára sem hat jól.
Ha a fentieket rendbe tetted és következetesen kitartasz mellettük, akkor a következő lépcső, hogy visszanyerd a mozgás szabadságát és örömét, majd a tested hatékony formálását, azaz, hogy a vázrendszeredet, a gerincedet, és a mozgató részeidet is újrahangolod. Vissza kell nyerned a helyes tartást ahhoz, hogy elmúljanak a fájdalmak és problémák: oda kell figyelned, mennyit és milyen tartásban ülsz, hogyan dolgozol a klaviatúra előtt, hogyan emelsz és cipekedsz.
Talán nem egyik napról a másikra fog mindez megvalósulni, hiszen évek alatt begyűjtött hibák korrigálásáról van szó. De nem lehetetlen! A megfelelő testtartás és egy-két regeneráló gyakorlat megtanulásában segítségedre lehet egy manuálterapeuta vagy gyógytornász. Kiegészítésként pedig dolgozni kell az izmok állapotán, amiben masszőr segíthet, illetve a gerincedet is regenerálni kell, ehhez pedig a gerincnyújtás módjai és lehetőségei a legjobbak.