Ez történik a szemeddel, ha kávét iszol
Sokunk számára napi rutinnak számít már reggel meginni legalább egy csésze kávét. Ha teljesen egészségesek vagyunk, ezzel nincs is semmi gond, mindaddig természetesen, amíg mértéket tartunk a koffeinbevitellel. A kávéfogyasztásnak ugyanis rengeteg előnye lehet, ha viszont túlzásba esel, és túl sok kávét iszol, akkor többek közt a szemednek is árthatsz.
Ezeket láttad már?
Alapvetően egyáltalán nem gond, ha kávéval szeretnéd növelni az energiaszintedet, bár erre egyébként koffein nélkül is remek megoldások vannak. Azzal viszont minden egyes nap érdemes vigyáznod, hogy mennyi kávét iszol, egy bizonyos mennyiség bevitele felett ugyanis már nemcsak, hogy eltűnnek a pozitív hatásai, de olyan negatívumok is jelentkezhetnek, amelyek a szemedre is kihatnak.
Könnyű túlzásba esni a koffeinnel
Gyakran esik szó az ajánlott kávéfogyasztás mennyiségéről, amikor viszont a szemünk egészségéről van szó, fontos, hogy általában véve is gondoljunk a napi koffeinbevitelünkre. Az általános ajánlások szerint napi 400 milligramm koffein bevitele az, ami még nem veszélyes, de ez egyáltalán nem garancia arra, hogy mindannyiunk szervezete jól tolerál ennyi koffeint. Így elsősorban a testünk jelzéseit és az aktuális egészségi állapotunkat érdemes figyelembe vennünk.
Az is fontos, hogy mindig gondolkodjunk körültekintően: a kávé mellett sok más ital, bizonyos csokoládék és sütemények is tartalmazhatnak koffeint. Ha ezekből is fogyasztasz napi 1-2 csésze kávé mellé, máris könnyen átlépheted az ajánlott maximális napi mennyiséget. Ez pedig hirtelen megemelheti a vércukorszintet, ami homályos látáshoz vagy hirtelen szemhéjgörcsökhöz vezethet. Emellett a túl sok koffein fogyasztása a szemek bizsergését és égetését is okozhatja, ami munka közben is borzasztóan zavaró tud lenni, ez pedig még közel sem minden.
Ahogyan rövid távon hat a szemünkre
A koffeinnek a már említett kellemetlenségek mellett rövid és hosszú távú hatásai is vannak a szemünk egészségére nézve, így tényleg mindig alaposan megéri átgondolnunk, biztosan szükségünk van-e egy adott csésze kávéra. Rövid távon például a koffein hatására kevesebb könnyet termelnek a könnymirigyek - ez a szem kiszáradásához és irritációjához vezethet.
Ha gyakran vörös a szemed, akkor is gondold át, vajon nem vittél-e be túl sok koffeint, ugyanis a vörösség is tünet lehet (ilyenkor a koffein fokozza a szem véráramlását, ami bőrpírt is okozhat). De fontos szem előtt tartani azt is, hogy a koffein érzékenyebbé teheti a szemünket a fényre, ami különösen kellemetlen lehet, ha éppen egy jól megvilágított helyen töltjük az időnket.
Ami hosszú távon történhet
Ha rendszeresen túl sok kávét vagy egyéb koffeint fogyasztasz, az hosszú távon is megviselheti a szervezetedet, a szemedet is beleértve. Nagyobb eséllyel alakulhat ki például szürkehályog vagy zöldhályog is, abban az esetben pedig, ha nem kapnak az érintettek időben segítséget, még látásvesztéshez is vezethet. A kutatások szerint utóbbihoz már napi három vagy annál több csésze kávé elfogyasztása is elegendő lehet. De emelkedhet a makula degeneráció kialakulásának a kockázata is, amely során a retina központi része károsodik, és szintén látásvesztéshez vezethet.
Mit tehetsz, hogy elkerüld a mellékhatásokat?
Természetesen alapvetően szó sincs arról, hogy a szemed egészsége érdekében teljesen mellőznöd kellene a kávéfogyasztást. Bőven elég az is, ha mértékkel iszol kávét és fogyasztasz egyéb koffeintartalmú ételeket és italokat is. De segíthet az is, ha késő délutántól már egyáltalán nem fogyasztasz koffeint, hiszen ennek hatására éjjel rosszul aludhatsz, ami szintén nem kedvez a szemed egészségének.
Ha érzékeny vagy a koffeinre, de szereted a kávét, akkor próbálj ki néhány koffeinmentes változatot, vagy egyéb alternatívát, például a cikória kávét. Ha pedig úgy érzed, hogy nem látsz elég élesen, vagy száraz a szemed, feltétlenül keress fel egy szemorvost, hogy megbizonyosodj róla, mi az, ami biztosan segíthet a szemednek. De még ha nincs is semmilyen panaszod, akkor is ajánlott évente részt venned egy látásvizsgálaton.
Forrás: empireretina.com, eyelounge.co.uk, fda.gov