Álmodj szépeket, ha tudsz! - Mi az alvási apnoe?
Ezeket láttad már?
Mindenki tudja, és érzi is, hogy milyen fontos az alvás a mindennapokban, ahogy azzal is sokan tisztában vannak, hogy a békés alváshoz érdemes kialakítani egy lefekvési rituálét, alaposan kiszellőztetni, lejjebb venni a fűtést, félretenni a mobilt és a tabletet stb. Ha be is tartjuk mindezeket, sajnos akkor sem garantált a nyugodt pihenés. Főleg akkor nem, ha a párunk istentelenül horkol. A horkolás természetesen bosszantó, pláne, ha még a ház is beleremeg tőle, de most nem erről az aspektusáról szeretnék beszélni.
Az alvási apnoe tulajdonképpen az alvás során létrejövő átmeneti légzéskimaradás, aminek rendszerint egy horkantás vet véget. A kimaradt lélegzetvétel vészjelzést küld az agynak, ami egy pillanatra "felébreszti" a testet. Ezzel egy nagyon rövid időre megszakad az alvás – ezt nem feltétlenül vesszük észre –, megnyílik a garat, és nagy mennyiségű levegő áramlik a tüdőbe. Ez okozza a horkantást. Ez az állapot aztán számos betegségre hajlamosít, így például magas vérnyomásra, szívinfarktusra, agyvérzésre, elhízásra vagy cukorbetegségre.
A férfiak esetében inkább középkorban jelentkezik, míg nőknél leggyakrabban a változó korban. Gyakrabban alakul ki olyanoknál, akik vagy elhízottak, vagy dohányoznak, esetleg felső légúti allergiában szenvednek, de az olyan állapotok is elősegíthetik a megjelenését, mint a nagyobb nyelv vagy mélyharapás. Érdekes módon a betegség akár örökölhető is, így ha egy hozzátartozótoknál felismerik, akkor ti is nagyobb veszélyben vagytok.
A következő tünetek esetén kell mindenféleképpen alvási apnoéra gondolni: a legkülönfélébb testhelyzetekben előforduló horkantások, légzéskimaradások, nyugtalan alvás, nyaki vagy mellkasi izzadás, éjszaka során jelentkező gyakori vizelés. Napközben viszont többnyire a nyugtalan alvás következményei uralkodnak, tehát az aluszékonyság, levertség és fáradtság, de ide tartozik még a reggeli szájszárazság, illetve a közvetlenül az ébredés utáni magas vérnyomás is.
Az alvási apnoe felismerésében fontos szerep jut a pároknak, hisz ők azok, akik erre elsősorban felfigyelhetnek. Ha jelentkeznek az imént említett tünetek, a bosszankodáson túl érdemes felkeresni egy orvost, nemcsak azért, mert akár alvási apnoéról lehet szó, hanem azért is, mert léteznek megfelelő kezelések, amivel akár teljes egészében megszüntethető az a bosszantó horkolás.