3 ok, amiért több zöldséget-gyümölcsöt kellene enned
(– Te most tényleg arra készülsz, hogy a nap folyamán megeszed azt a sok szemetet? – kérdezi tőlem a macskám elképedve, mikor meglátja az előttem tornyosuló halom zöldséget és gyümölcsöt.
(– Meg ám! – jelentem ki büszkén.)
(– Mi vagy te, kedves gazdám, nyúl? Nem is, inkább kecske! A szagod mondjuk már így is hasonlít egy kecskéjéhez!)
Ezeket láttad már?
A szakértők szerint naponta legalább fél kiló zöldséget és gyümölcsöt kellene enni. Ezt a mennyiséget öt étkezésre érdemes szétosztani, tehát a háromszori zöldség- és kétszeri gyümölcsfogyasztás az ideális. Ez nem annyira komplikált. Elmondva legalábbis nem, de nekem így is sokszor nehézséget okoz betartani. Nem baj, nem adom fel, legalább a szándék megvan hozzá. Hogy miért ilyen fontos, hogy ennyi zöldséget és gyümölcsöt együnk? Íme három (plusz 1) ok:
1. Rengeteg rostot tartalmaznak. A rostok előnyös hatásai sokrétűek. Egyrészt megnövelik a széklet mennyiségét, ezáltal felhígítják a rákkeltők sűrűségét, másrészt felgyorsítják a széklet mozgásának sebességét is, így a bélfal rövidebb ideig van kitéve ezeknek a káros anyagoknak. Ha ez nem lenne elég, a rostok közvetlenül is képesek megkötni a daganatok keletkezését elősegítő molekulákat. Emellett kedvezően hatnak mind a cukor-, mind pedig a zsíranyagcserére. Tehát a cukorbetegség és érelmeszesedés kialakulása ellen is védenek.
2. Sok vitamint tartalmaznak. Amennyiben megfelelően válogatjuk össze a zöldségeket és gyümölcsöket, és törekedünk arra, hogy minél színesebbek legyenek, nagy valószínűséggel lefedhetjük szinte teljes vitaminszükségletünket.
3. Bővelkednek antioxidánsokban. Az antioxidánsok hiánya számos betegség hátterében kimutatható mint súlyosbító tényező (pl. daganatok, érelmeszesedés és további 200 betegség). Különösen a vöröses-lilás, bogyós gyümölcsök tartalmaznak sok antioxidánst, így fogyasztásukkal rengeteget tehetünk az egészségünkért.
Persze tudom, hogy a zöldségek és gyümölcsök drágák, különösen télen. Ebben csak az segíthet, ha olyanokat választunk, amelyeknek idénye van. Így nem fogtok abba a hibába esni, amibe én is, amikor télen sikerült összedobnom egy több ezer forintos lecsót. És azoknak, akik azt gondolják, hogy ez nyúl- vagy kecskekaja, azt üzenem, hogy a lakosság életkilátásai lényegesen jobbak lennének, vagy legalábbis nem maradnának el ennyire a többi európai országéhoz képest, ha több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanánk.