Alternatív tejek: melyiket érdemes választani?
Az elmúlt években rohamosan nőtt a kereslet a különféle tejhelyettesítő termékek iránt, ami köszönhető a táplálkozási trendeknek, diétáknak, de a fenntarthatóság is fontos szempont lehet abban, hogy sokan ezeket az alternatív tejpótló növényi italokat választják.
Ezeket láttad már?
Abonyi Orsi dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember segítségével most átgondoljuk az alternatív tejekkel kapcsolatos fő kérdéseket, de még mielőtt rátérünk, fontos leszögezni: a tej nem káros, szervezetünk számára olyan hasznos anyagokat tartalmaz, mint a minőségi fehérje, kalcium, D-vitamin (még ha nem is fedezhetjük a javasolt napi szükségletet vele), de vannak olyan betegségek, amikor kénytelenek vagyunk kiiktatni a tejet, a tejtermékek csoportját, ilyen például a tejfehérje-allergia, vagy a galaktozémia, de tejcukorérzékenység, azaz laktózintolerancia esetén például nem szükséges ez a fajta csere.
Több növényi variációból választhatod ki a legjobbat
Ma már rengeteg féle növényi ital található a boltok polcain: készülhetnek gabonából, hüvelyesekből, olajos magvakból, így például kapható szójából, zabból, rizsből, mandulából, kókuszból, mogyoróból, kesudióból, de akár tönkölyből, vagy szezámmagból készített növényi italok is, amelyeket a vállalkozó kedvűek otthon is elkészíthetnek. Léteznek cukrozott, és cukrozatlan változatok és ízesített fajták (vaníliás, csokis) egyaránt, ezért nagyon figyeljünk az összetevők listájára, illetve fontos, hogy a fehérjetartalom is csekélyebb lesz, a szója kivételével mindegyik változatnál. Lényeges kérdés, hogy miért fogyasztjuk: ha növényi variációkat építenénk be az étrendünkbe csupán a változatosság kedvéért, akkor mindenképpen érdemes kísérletezni. Ellenben, ha valamilyen szénhidrát-anyagcserezavar miatt szükséges a váltás, és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat kiváltandó, akkor mindenképpen cukrozatlan, mandula-, vagy kókuszalapú terméket válasszunk. Ha a diéta miatt kikerülhetetlen a csere, és mi, vagy épp gyerkőcünk kénytelen növényi italokkal helyettesíteni a tehéntejet, érdemes lehet növényi italkészítő gépre is beruháznunk, amiben viszont kedvünkre kísérletezhetünk különféle kombinációkkal is.
Mi a helyzet a tejben található ásványi anyagokkal, például a kalciummal?
Sok terméket dúsítanak kalcium sókkal, ezek azonban nem tudnak olyan hatásfokkal felszívódni, mint természetes közegükből, és sok esetben le is ülepednek a doboz aljára, ezért (lenne) fontos minden kinyitás előtt felrázni a dobozt. Hibás, ha ezeket a termékeket tejnek nevezzük, az 1234/2007/EK rendelet szerint ugyanis a tej szó csak állati eredetű termékekre használható, illetve a növényi italok közül a kókusztej nevezhető még így. Most jöjjön néhány fontos kulcsjellemző a különböző típusokról:
Szójaital: barátságosabb ár, magasabb fehérjetartalom, jól habosítható
Zabital: semleges íz
Rizsital: legolcsóbbak közé tartozik, szénhidráttartalma azonban kétszerese a tehéntejhez képest, ezért édeskésebb az íze
Mandulaital: pörkölt és pörköletlen változatban is kapható, alacsony kalóriatartalom, 0 g szénhidrát
Kókusz: ezt fogyasztják a legtöbben. Kókuszreszelékből könnyedén készíthető otthon is
Bármelyik mellett is döntesz, mindig gondold át a fő szempontot, ami miatt a hagyományos tejet növényi italra akarod cserélni. Nem mindegy ugyanis milyet használsz, ha fogyókúrázol, vagy speciális étkezést folytatsz. Ha pedig nem vagy biztos magadban, bátran kérd ki szakember segítségét is!
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2021. július-augusztusi számában jelent meg.