Gyakran iszol vizet közvetlenül lefekvés előtt? Gyorsan felejtsd el!
Közvetlenül lefekvés előtt vizet inni sokunk számára teljesen természetes dolog. De tudtad, hogy ez az abszolút ártalmatlannak tűnő szokás valójában rossz hatással lehet az egészségünkre? Természetesen a mindennapi, kellő mennyiségű folyadékfogyasztás elengedhetetlen, és a legjobb, ha nagyrészt víz formájában visszük be a szervezetünkbe, amikor viszont arról van szó, hogy igyál-e vizet elalvás előtt, akkor inkább felejtsd el.
Ezeket láttad már?
Talán nem is vetted észre, de annál valószínűbb, hogy te is megtapasztaltad már: a lefekvés előtti vízivás megszakíthatja az alvási ciklusodat. Éppen ezért a legjobb, ha már elalvás előtt két órával befejezed a nagyobb mennyiségű folyadékbevitelt, a lefekvés előtti néhány percben pedig már egyáltalán nem iszol vizet. Ha mégis így teszel, akkor nagyobb valószínűséggel jelentkezhet túlhidratáltság, ami hosszú távon negatívan befolyásolhatja az alvásod minőségét.
Könnyebben felébredhetsz éjszaka
Ha túl sok folyadék van a szervezetedben, akkor éjszaka nagy a valószínűsége annak, hogy felébredsz, és fel kell keresned a mosdót. Ez megszakíthatja az alvási ciklusodat, ami negatívan befolyásolja az alvás minőségét. Ha pedig ez hosszú távon is így folytatódik, alváshiány alakulhat ki. A lefekvés előtti vízivás fő hátránya tehát az, hogy felébreszthet az éjszaka közepén, ami alvászavarokhoz vezethet, és az egészségedre, valamint az életmódodra is kihathat.
Fontos az időzítés
Nyilvánvalóan fontos, hogy folyamatosan hidratált maradj, de a vízivás időzítését sem ajánlott figyelmen kívül hagynod. Ha kitapasztalod, hogy mi a számodra optimális mennyiség és időzítés, akkor szinte biztos, hogy nyugodtabb éjszakáid lesznek, ez azonban kellő odafigyelést igényel. Gondolj vissza arra, hogy általában mikor szoktál a nap során utoljára folyadékot fogyasztani, és ha gyakran fordul elő, hogy lefekvés előtt, akkor próbálj változtatni ezen a szokáson.
Betegségre is utalhat az éjszakai vizelési inger
Az éjszakai vizelési ingerre azért is érdemes fokozottan ügyelned, mert akkor is megtapasztalhatod, ha az elalvás előtti órákban már alig fogyasztasz folyadékot. Van ugyanis egy olyan állapot, amely az orvosi világban nocturia vagy éjszakai vizelés néven ismert. Ez egy, az élet- és alvásminőséget is jelentősen befolyásoló alsó húgyúti tünet. Általában olyanoknál jelentkezik, akik éjszakánként keveset alszanak mélyen.
A nocturiában szenvedőknél nagyon gyakori tünet, hogy az éjszaka közepén felébrednek, és azt érzik, mosdóba kell menniük, de egyáltalán nem biztos, hogy valóban szükségük van rá. Ennek következtében pedig olyan kellemetlenségek jelentkezhetnek, mint az alváshiány, a nappali álmosság, a koncentráció és a koordináció hiánya, a kreativitás csökkenése és a hangulat megváltozása.
Tudd, mi a jó neked
Mint a legtöbb dolognak, úgy az elalvás előtti vízivásnak is vannak előnyei és hátrányai. Egyszerűen szólva, ha egy kis pohár víz segít neked abban, hogy elaludj, akkor egyáltalán nem baj, ha megiszod. Az alvás közbeni hidratáltságnak természetesen számos pozitív hatása van, de az egyensúly kulcsfontosságú, és nagyon fontos, hogy tudd, hogyan befolyásolja a vízbevitel az alvási szokásaidat.
A számodra megfelelő mennyiség megtalálása pedig csak akkor sikerülhet, ha tisztában vagy azzal, általában mennyit iszol lefekvés előtt, és hogy ez milyen hatással van az alvásod minőségére. Ha az eddigi szokásaidról úgy véled, hogy nem voltak a legkedvezőbbek, akkor kezdj el kis lépésekben haladni, és próbáld elosztani a napi vízbeviteled nagy részét reggeltől egészen késő délutánig, ne lefekvés előttre tartogasd.
Törekedj a kiegyensúlyozott hidratáltságra
Annak érdekében, hogy közvetlenül elalvás előtt ne is kívánd a vizet, érdemes nagyobb hangsúlyt fektetned a hidratáltságod megőrzésére. Ebben az is a segítségedre lehet, ha növeled a zöldség- és gyümölcsbeviteledet, minden étkezés előtt megiszol egy nagy pohár vizet, edzés előtt és után is iszol, és akkor is elkortyolgatsz legalább egy pohár vizet, ha éhesnek érzed magad. Ha mindezekkel együtt is felébredsz éjszakánként, mindenképp keresd fel a háziorvosodat, hogy megtudd, mi áll a hátterében.
Forrás: glamourmagazine.co.uk, healthline.com