7 dolog, amit soha ne tegyél üres gyomorral
Te is hajlamos vagy arra, hogy jó néhány dologba belekezdj reggel azelőtt, hogy legalább néhány falatot ennél? Egy finom, egészséges, tápláló reggeli remek napindító lehet, de ha csak később jut rá időd, akkor is van pár dolog, amit üres gyomorral még nem éri meg csinálnod, mert ellenkező esetben hamarosan különféle kellemetlenségeket tapasztalhatsz.
Ezeket láttad már?
Éhesnek lenni soha nem jó érzés, és ha üres gyomorral vágsz bele a napi teendőidbe, akkor alapvetően is kellemetlenül érezheted magad, plusz a hatékonyságod is csökkenhet. Ez viszont még közel sem minden: jó néhány olyan dolog van, amit üres dologgal nem érdemes csinálni, még akkor sem, ha elsőre jó ötletnek tűnik, vagy akár már jó ideje a reggeli rutinod része.
Ne igyál kávét
Sokak reggeli rutinjának része az üres gyomorra való kávézás, ez viszont egy kifejezetten rossz szokás, ugyanis amellett, hogy így már a nap elején megugorhat a kortizolszinted, és ingerültnek érezheted magad, az emésztésednek sem kedvező. Savas italként a kávé serkenti a gyomorsavtermelést, és ha éhgyomorra iszod, savas refluxot is okozhat vagy súlyosbíthatja annak tüneteit. Így ha reggelente te is szoktál kávézni, előbb mindig egyél pár falatot, és csak utána kortyolj bele.
Ne vegyél be multivitamint
Szintén gyakori reggeli rutin a multivitamin szedése, de egyáltalán nem mindegy, hogyan teszed., ha ugyanis üres gyomorra veszed be, az a bélrendszered működését felboríthatja, hamarosan pedig hányingert, gyomorfájdalmat, sőt hasmenést is tapasztalhatsz. Ha még el is kerülnek ezek a mellékhatások, akkor sem szívódik fel olyan jól, mintha étkezés közben vennéd be. Hogy ezt elkerüld, előbb mindig egyél, majd néhány falat után jöhet a multivitamin.
Ne rágógumizz
Ha nem ettél semmit, hamar kellemetlen lehelet jelentkezhet akkor is, ha nemrég mostál fogat. Ezt jó ötletnek tűnhet orvosolni egy rágógumival, valójában azonban csak még tovább rontasz a helyzeten. Ha ugyanis éhgyomorra rágod, az emésztőrendszered több savat termel, ami - mivel nincs táplálék a gyomorban - hatással lehet a gyomor nyálkahártyájára. Ez hosszú távon a gyomorfekély kialakulásának kockázatát is növelheti.
Ne vásárolj
Több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy üres gyomorral vásárolni nem jó ötlet. Egyrészt nemcsak annak a valószínűsége nagyobb így, hogy sokkal többet vásárolunk, mint amire szükségünk van, hanem annak is, hogy több kalóriadús és gyorsételt veszünk. Persze ha nincs semmilyen harapnivaló otthon, természetes, hogy be kell menned egy pékségbe vagy élelmiszerboltba, ilyenkor viszont próbáld meg előre kigondolni, mit fogsz venni, ami lehetőleg egy egészségesebb opció legyen.
Ne végezz intenzív edzést
Negatívan befolyásolhatja a teljesítményedet, ha üres gyomorral intenzív edzésbe kezdhetsz. Könnyen lehet, hogy akkor úgy érzed, jóval előbb abba kell hagynod a gyakorlatokat, mint ahogy tervezted, mert egyszerűen nincs elég energiád. Annak érdekében, hogy ezt elkerüld, és eleve jobban érezd magad az edzés előtt, legalább néhány falatot egyél, mielőtt belevágsz.
Ne vitatkozz
Ha már kora reggel dühösnek vagy ingerültnek érzed magad, abban az éhség is szerepet játszhat. Már csak ezért sem éri meg üres gyomorral vitatkoznod, hiszen lehet, hogy nem is mondanál vagy gondolnál úgy dolgokat, ha előbb ettél volna. Később pedig már jóval kellemetlenebb lesz bocsánatot kérned vagy magyarázkodnod, mintha először eszel néhány falatot, és csak utána, miután már biztos vagy benne, hogy jóllaktál, mondod ki, amit éppen benned van.
Ne feküdj le aludni
Bár sokunknak legtöbbször csak reggel üres a gyomra, könnyen adódhat úgy is, hogy az elalvás előtti órákban nem ettünk semmit. Ez viszont szintén nem jó ötlet. Egyrészt nagyobb valószínűséggel fogunk ébredés után indokolatlanul nagy adagokat enni - ami az anyagcserénket is megzavarhatja -, másrészt pedig az alvással töltött idő is rosszabbul telhet. Kellő mennyiségű táplálék nélkül ugyanis az agyunk megakadályozhatja, hogy mély álomba zuhanjunk, ezért lefekvés előtt néhány órával egy kis adag ételt még mindenképp érdemes enned.
Forrás: healthdigest.com, ndtv.com, timesofindia.indiatimes.com