Új év, új lehetőségek: tudományosan is ez az év legalkalmasabb szakasza, hogy rendbe tedd az életed
Minden ember számára más időszak és évszak jelképezi az újrakezdést. Egyesek a téli hideg után, tavasszal látják az igazi lehetőséget arra, hogy rendbe tegyék az életüket. Mások a nyártól várják a változást, és természetesen az sem ritka, hogy valaki szeptemberben, az új tanév kezdetén dönt úgy, hogy megváltoztatja a napjait.
Ezeket láttad már?
Ám az újév is igen népszerű, és a pszichológusok szerint, ez az egyik legalkalmasabb időpont arra, hogy tényleg megváltoztassuk az életünket. Ekkor ugyanis sokkal többen döntenek új rutinok, szokások kialakítása mellett, és ez a csapatszellem sok hitet ad az embereknek, hogy kitartsanak az elképzeléseik mellett.
Új év, új én?
A január 1. mind a naptárban, mind az életben a tiszta lappal kecsegtet, ám ez azt is kívánja, hogy erre a dátumra már ne hozz át semmit az óévből, vetkőzz le minden olyan káros szokást, rossz hiedelmet, amellyel az előző évben mérgezted magadat. Ez sokszor fájdalmas búcsúkat, nehéz lezárásokat kíván, de csak így lehet teljes az újrakezdés.
Apró lépésekkel kezdd!
Először is döntsd el, az életed mely területe, vagy területei azok, amelyekkel nem vagy elégedett. Vizsgáld meg, hogy melyik terület miért problémás, és dolgozz ki megoldási stratégiákat. Az is fontos, hogy lásd, ezek hogyan függnek össze. Tudnod kell, hogy a párkapcsolatodban csak azért van probléma, mert a munkahelyi stresszt nem tudod kezelni, és hazaviszed a gondokat, vagy mert tényleg nem működik a szerelem.
Ha ugyanis ti ketten nem vagytok kompatibilisek, nektek van problémátok, akkor a kapcsolaton kell dolgozni. Ha viszont csak az általános stressz szinted az, ami megnehezíti az együttélést, akkor a munkahelyi problémák megoldásával már a szerelemmel sem lesz gond.
Ne akarj mindent!
Ne égess fel hidakat, csak hogy változzon az életed. Sajnos, ha egyszerre próbálsz mindenen változtatni, esélyes, hogy összecsapnak a viharfelhők a fejed felett, vagy magányosnak érzed majd magadat ebben a folyamatban. Éppen ezért mindig csak egy dologra fókuszálj, csak egyetlen dolgot akarj megoldani. Kezdd a számodra legnagyobb problémával, és amíg az nem rendeződött, ne kezdj bele másba!
Szűkítsd le a problémát!
Munkahely? Ez túl tág. Ezen belül is látnod kell, hogy pontosan mivel van problémád. Ha nem passzol hozzád a munkakör, nem szereted a kollégáid, szenvedés minden nap, és a fizetéseddel sem vagy elégedett, akkor adja magát, hogy akár végleg búcsút ints ennek a pozíciónak, vagy ennek a cégnek. Ám ha csak a pénzzel van gond, érdemes csak erről tárgyalni.
Ha ebben a munkakörben nem érzed jól magad, érdemes egy cégen belüli váltásról tárgyalni. Sokszor van lehetőség ilyen eredetű változások eszközölésére is, de a legtöbb ember meg sem próbálja, azonnal vált. Akkor is, ha a céget nem szívesen hagyja maga mögött. Ugyanez igaz a párkapcsolatra is: csak az égető problémákról beszélj, próbáljátok meg elsősorban azokat megoldani. Hidd el, talán csak pár beszélgetés kell, hogy rendbe jöjjön a viszonyotok, nem pedig egy végleges szakítás.
Dokumentáld a problémákat!
Amint megvan a fő probléma, az egyik leghatékonyabb módszer, ha írásban is terveket készítesz. Ehhez tökéletes lehet az alábbi példa:
Terület: Rendetlen hálószoba a ruhák miatt
Probléma: Rendetlenség
Feladatok, megoldás:
- El kell adományozni a ruhák egy részét
- Vállfákat kell rendelni a rendezettebb hatásért
Terület: Rendszeresen késel
Probléma: időmenedzsment
Feladatok, megoldás:
- Tervezd meg a ruháidat, a megjelenésedet előző este, hogy ne indulásnál kelljen ezeken gondolkodnod.
- Nézd ki pontosan, melyik busszal mész, mikor indulsz otthonról.
- Szundit nyomni tilos, kelj fel azonnal!
- Ha látod, hogy csúszásban vagy, iktass ki pár feladatot, és indulj el!
Értékelned kell az elmúlt esztendőt is!
Az év végi rendezés nem csupán az új tervekből áll, nagyon fontos, hogy megvizsgáld, mi történt az elmúlt esztendőben. Csak akkor tudsz fejlődni, ha pontosan látod, milyen irányba tartasz, és mik azok a dolgok, amiket elrontottál. Éppen ezért szánj időt erre is, és légy magaddal kíméletlenül őszinte!
Jegyezd a mérföldköveket!
Gondold át, az elmúlt időszakban milyen nehéz kihívásokat oldottál meg, és melyek voltak azok, amelyekben elbuktál. Itt máris össze tudod hasonlítani, mi volt a siker, és mi volt a kudarc oka. Ezek figyelembe vételével állítsd fel a következő év célkitűzéseit.
Nézd a kis sikereket!
Fontos, hogy értékeld az apró győzelmeket is. Melyek voltak azok a kihívások és feladatok, amelyek egyébként nem változtatták meg az életedet, vagy nem voltak rá akkora hatással, mégis büszke voltál magadra? Fontos, hogy ne csupán a sorsfordító változásoknak tulajdoníts jelentőséget, hiszen a sok apróság adja ki az egészet.
Magánélet és munka egyensúly
Vizsgáld meg, mennyire sikerült megteremtened a munka és a magánélet egyensúlyát, és ez alapján vizsgáld meg, min kell változtatnod. Muszáj látnod, amikor túl sok a munka szerepe az életedben, és nincs időd és lehetőséged töltődni. De azt is látnod kell, ha túl sokat lazsálsz, és nem dolgozol elég keményen a céljaidért. Sokszor nem az elképesztő mennyiségű munka, hanem a munka és a magánélet remek egyensúlya lesz az, ami megadja majd a végső löketet a sikerhez. Ha túlhajtod magad, az eredményeknek sem tudsz igazán örülni.
Az év végi tervezés, újraszervezés döntő befektetés lehet a fejlődésedet tekintve. Ez nem csupán arra hivatott, hogy felismerjük, hogy mi hiányzik, de egy lehetőség arra is, hogy megünnepeljük, hogy mit értünk el, mit sikerült megcsinálnunk ebben az évben. A célkitűzések mellett fontos a siker értékelése, megünneplése is. Ha ez nincs, szinte felesleges is a kemény munka, mert nem lesz jó hatással a pszichénkre, ha a jutalom sorra elmarad. Ezek a lépések új perspektívákat nyithatnak, és segíthetnek pozitívan zárni az évet.
Forrás: apartmenttherapy.com, forbes.com