Ilyen káros valójában, ha túl sós ételeket eszel
A só tipikusan egy olyan alapvető fűszerünk, amelynek a mellőzését a legtöbben el sem tudnánk képzelni. Mindig ott van a konyhánkban, az éttermek asztalán, az irodai ebédlőben, és az élelmiszerek jelentős része alapvetően is tartalmazza. A szervezetünknek pedig szüksége is van rá, de csak egészséges mennyiségben, amely a legtöbb élelmiszerünkből biztosítható. Ha ugyanis ezeken felül rendszeresen túl sós ételeket fogyasztunk, azzal még árthatunk is a szervezetünknek.
Ezeket láttad már?
A körülbelül 60%-ban kloridból és 40%-ban nátriumból álló só szinte minden feldolgozatlan élelmiszerünkben jelen van: a húsokban, a teljes kiőrlésű gabonákban, a tejtermékekben, a zöldségekben, de még a gyümölcsökben is fellelhető. Ha ilyen formában visszük be a szervezetünkbe, többek közt segít ellazítani és összehúzni az izmainkat, és egyensúlyba hozza a bevitt ásványi anyagokat, valamint a vizet. De ha - főleg feldolgozott élelmiszerek által vagy túlsózással - több sót viszel be, mint kellene, veszélyes is lehet.
Vízvisszatartást tapasztalhatsz
Ha nagy mennyiségű sót viszel be a szervezetedbe, hamar puffadtnak érezheted magad. Ennek oka, hogy a veséid arra törekednek, hogy megtartsák a víz és a nátrium normális arányát a testedben. Túl sok só mellett azonban extra mennyiségű vizet tartanak fent kompenzálásként, ami már nem egészséges. Ekkor duzzanatokat tapasztalhatsz a kezeidnél és a lábaidnál is, hosszabb távon pedig súlygyarapodás is jelentkezhet. Éppen ezért fontos, hogy a kellő vízbevitelre és sófogyasztásra is próbálj meg ügyelni.
Magas lehet a vérnyomásod
Ha sóban gazdag ételeket fogyasztasz, akkor akár egyetlen étkezés után is jelentős vérnyomásemelkedést tapasztalhatsz. Ezt genetikai tényezők és a hormonjaid is befolyásolhatják, de ha csak arra gondolunk, hogy a magas vérnyomás mennyi következménnyel járhat, máris egyszerűbb biztosra menni, és kerülni a túl sós ételeket. Ennek érdekében semmit ne sózz meg, mielőtt megkóstolnád, és próbáld meg kerülni, vagy legalább csökkenteni a gyorséttermi finomságok fogyasztását. Hagyományos chipsek helyett pedig egészséges nassolnivalókat válassz.
Intenzív szomjúságérzeted lehet
Ha túl sós ételeket eszel, akkor erős szomjúságérzetet vagy szájszárazságot is tapasztalhatsz. A szervezeted ugyanis azzal is próbálja korrigálni a nátrium és a víz egyensúlyát, hogy több folyadékbevitelre ösztönöz. Ilyenkor a legkisebb probléma, hogy a szokásosnál sokkal gyakrabban kell felkeresned a mosdót. De a szervezetednek kifejezetten ártalmas is lehet, ha az intenzív szomjúsárérzet miatt túl sok vizet iszol meg, és olyan komoly panaszok is jelentkezhetnek, mint a zavartság vagy a görcsrohamok.
Nyugtalanabbul telhetnek az éjszakáid
Még ha nem is ittál több vizet a lefekvés előtti órákban, ami miatt felébrednél éjjel, és felkeresnéd a mosdót, akkor is lehet, hogy nyugtalanabbul fognak telni az éjszakáid. Ha ugyanis túl sós ételeket eszel lefekvés előtt, az alvászavarokat is okozhat. Ennek következtében nehezebben tudod átaludni az éjszakákat, és ha sikerülne, akkor is fáradtan ébredhetsz reggel. Ez pedig a napod további részére is negatívan hathat, ami szint biztos, hogy hosszú távon egyre jobban meg fog viselni.
Mennyi só számít túl soknak?
Az általános ajánlások szerint felnőttként nagyjából napi 2300 milligramm só az, aminél nem érdemes többet fogyasztanunk. Ez természetesen az aktuális egészségi állapotunktól, és egyéb tényezőktől is függhet, így online kalkulátorok segítségét is érdemes lehet igénybe vennünk, de még jobb, ha kikérjük egy dietetikus tanácsát. Ha csak arra gondolunk, hogy milyen sok élelmiszerünkben van alapvetően is só, akkor máris nem nehéz, hogy más finomságokkal együtt, vagy plusz fűszerezéssel túl sokat fogyasszunk belőle.
Pontosan azért viszont, hogy ezt elkerüld, néhány dologra próbáj meg tudatosan figyelni. Bármilyen csomagolt élelmiszer is vásárolsz, előbb nézd meg, mennyi nátrium van benne, és jegyezd meg, hogy alacsony nátriumtartalmú élelmiszernek az számít, amely adagonként legfeljebb 140 milligramm sót tartalmaz. Emellett részesítsd előnyben a friss és feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztását. Ami pedig a fűszerezést illeti, adj teret más ízeknek is, és használj gyakrabban olyan alternatívákat, mint az egészséges ecetek, a citromlé vagy a szárított, hozzáadott só nélküli fűszernövények.
Forrás: webmd.com, healthline.com, houstonmethodist.org