Mi történik a testeddel, ha túl sok vizet iszol?
Megannyiszor hallhattuk már, hogy mennyire fontos a megfelelő hidratálás, de gondoltál már arra, hogy bizony túl sok vizet is lehet inni? Ahogyan az élet minden más területére, úgy még a vízivásra is igaz, hogy fontos a mértékletesség.
Ezeket láttad már?
Bár a veséink, akárcsak a többi szervünk, nap mint nap csodás munkát végeznek, és óránként akár egy liter folyadékot is felszabadíthatnak, ha túllépjük a korlátainkat, az már veszélyes is lehet az egészségünkre nézve. Hogy pontosan mi történik akkor, ha túl sok vizet iszol, az egészségi állapotodtól, az éppen akkor végzett tevékenységeidtől és attól is függ, hogy a te szervezetednek mi az a vízmennyiség, ami már sok. A legvalószínűbb következmény, hogy gyakrabban kell felkeresned a mosdót, de ennél jóval kellemetlenebb dolgok is történhetnek, amelyek megelőzése érdekében fontos megfigyelned, hogy mennyi vizet viszel be a szervezetedbe.
Mikor eshetsz túlzásba?
Ha a veséid teljesen egészségesek és jól működnek, óránként nagyjából egy liter folyadékot képesek felszabadítani. Ha időarányosan ennél többet iszol, a szervezeted visszatartja a felesleges vízmennyiséget, ami egy hiponatrémiának nevezett állapotot idézhet elő. Az enyhe hiponatrémia kevés tünetet okoz, de súlyosabb esetekben zavartsághoz, tájékozódási zavarhoz, görcsökhöz, kómához, vagy a legsúlyosabb esetben akár még halálhoz is vezethet, ezért ne feszegesd a határaidat.
Bár talán neked is hihetetlennek hangzik, hogy valaki annyit igyon, hogy abba belehaljon, a szomorú valóság az, hogy ilyen már többször is megtörtént. Egy 2007-es Kaliforniában rendezett versenyen például azt díjazták, aki a legtöbbet tudott inni, mielőtt vizeletet ürített volna, egy résztvevő pedig annyira belelendült a vízivásba, hogy az végül az életébe került. Persze fontos megjegyezni, hogy ez egy olyan extrém eset, ami csak kevesekkel történik meg, de ettől függetlenül törekedj a mértékletességre.
A testünk gondosan szabályozza a bevitt vízmennyiséget
A testünk vízháztartásának szabályozása kettős. Ez azt jelenti, hogy amikor például egy forró, nyári napon a szabadban időzöl, az izzadság által fokozatosan közelítesz a kiszáradáshoz. Ezt az agyad is érzékeli, és arra utasítja a testedet, hogy takarékoskodjon a vízzel, ennek eredményeként pedig nagyon kevés vizelet fog ürülni, és sötétebb sárga színű lesz. Ez azonban egy idő után nem elegendő a kiszáradás megelőzéséhez. Ekkor kezdi el az agyad fokozni a szomjúságérzetedet.
Ha viszont távol állsz a kiszáradástól, de mégis nagyobb mennyiségű folyadékot viszel be a szervezetedbe, a veséid több vizet kezdenek el kibocsátani. Ezt követően nagy mennyiségű, halvány színű híg vizelet fog jelentkezni, a tested ugyanis így szabadul meg a felesleges vízmennyiségtől. Ezt azonban bizonyos betegségek és olyan tevékenységek is befolyásolhatják, mint például az edzés. Hiszen bár edzés során kevesek folyadékbevitele haladja meg az óránkénti egy litert, a testmozgás által még a normál mennyiségű vízfogyasztás is bonyodalmakat okozhat a szervezet vízvisszatartása miatt.
Mennyi vizet érdemes innod?
A tudomány jelenlegi állása szerint az a legjobb, ha elsődlegesen arra koncentrálsz, mikor érzed magad szomjasnak, akár nyugalmi állapotban vagy, akár valamilyen aktív testmozgást végzel. A konkrét ideális folyadékbevitel személyenként változik, és számos tényezőtől függ. Vannak olyan egészségügyi állapotok is (mint például a vesekőre való hajlam), amelyek esetében fokozott folyadékbevitel javasolt. De különösen érdemes figyelned idősebb korban is, ugyanis az életkorunk előrehaladtával idővel a szomjúságérzetünk is csökken.
A legtöbb ember számára azonban a vízháztartás fenntartásához szükségesnél több folyadékbevitel egyáltalán nem hasznos, és az olyan gyakran ajánlott napi nyolc pohár vízre se tekints úgy, mintha kőbe lenne vésve. A lényeg, hogy ha folyamatosan ügyelsz arra, hogy igyál, és nem érzed magad szomjasnak, akkor nagy eséllyel megfelelően hidratált vagy. Ha viszont szomjas vagy, igyál annyit, amennyi folyadékra úgy érzed, hogy szükséged van, vagyis mindig a tested jelzései alapján cselekedj.
Forrás: washingtonpost.com