Ez történik a testeddel, ha túl forrón iszod az italokat
Forró italokat inni mindig is népszerű szokásnak számított, és ma is nagy sikerük van. Elég, ha csak egy csésze gőzölgő kávéra, egy pohár kakaóra vagy egy forró teára gondolnunk, és a legtöbbünknek máris eszébe jut, milyen jó érzés beléjük kortyolni. De gondoltad volna, hogy ha túl forrón iszod bármelyiket, az akár veszélyes is lehet?
Ezeket láttad már?
Természetesen, ha a különféle italokról és az egészségtudatosságról van szó, legtöbbünknek olyan dolgok jutnak eszébe, hogy igen, nem jó döntés a teánkat több kanál cukorral inni, és az sem igazán egészséges, ha a kávénk tele van hagyományos tejszínhabbal. Viszont jó, ha azt is tudod, hogy a fogyasztásuk módjára is érdemes figyelni. Ha ugyanis túl forrón iszod az italokat, több szempontból is ártalmasak lehetnek.
Megégetheted a szád és a nyelőcsöved belsejét
Ha csak arra gondolok, hányszor égettem meg még évekkel ezelőtt a számat azért, mert nem bírtam várni a vasárnapi forró húslevessel, akkor egyből az jut eszembe, hogy persze, megérte, hiszen finom volt. Az igazság viszont az, hogy akár a levesekkel, akár a forró italokkal sokkal jobban kellene vigyáznunk.
A kutatások szerint ugyanis a nagyon forró folyadékok - különösen a tea - fogyasztása növelheti a nyelőcsőrák kockázatát azáltal, hogy károsíthatja a torokban lévő szöveteket. Egy-egy forró ital még nagy valószínűséggel nem fog ilyen komoly problémát okozni, de mégis jobb, ha elővigyázatos vagy, főleg, hogy a szánkat vagy a nyelőcsövünket megégetni egyébként is kellemetlen érzés.
Gyomorégést és emésztési zavarokat tapasztalhatsz
Tudtad, hogy ha éhgyomorra forró vizet vagy más forró italt iszol, akkor az gyomorégést vagy emésztési zavarokat is okozhat? Ennek oka, hogy a folyadékfogyasztás hatására a gyomor kitágul, ami nyomást gyakorol a nyelőcsövet a gyomorral összekötő izomszelepre. Ha pedig ez a szelep nem működik megfelelően, lehetővé teheti a sav visszaáramlását a nyelőcsőbe, ami égő érzést okoz a mellkasban és a torokban. Ezt szerencsére csillapíthatja, ha eszel pár falatot, de még jobb, ha eleve nem iszol semmilyen forró italból üres gyomorral.
Befolyásolhatja az ízlelőbimbóidat
Ha rendszeresen iszol túl forró italokat, akkor idővel az ízlelőbimbóidat is befolyásolhatja, mert nagyon érzékenyek lesznek a nyelv körül. Így pedig az is előfordulhat, hogy bár pont azért kortyoltál bele egy kakaóba vagy teába egyből, mert minél előbb érezni akartad az ízét, éppen ellentétes hatást érsz el, mert tompulnak az ízlelőbimbóid. Sőt, ha ez bekövetkezik, a kedvenc ételeid ízei is aligha valószínű, hogy ugyanolyanok maradnak.
Károsodhatnak a fogaid
Abban az esetben, ha túl gyakran és túl gyorsan iszol forró italokat, nemcsak kívül éghetsz meg, illetve a nyelőcsövedet érintheti, hanem a szád belsejében is fájdalmas sebek keletkezhetnek. Ennek oka, hogy a magasabb hőmérséklet a fogakat és a fogínyt is negatívan befolyásolja, és hamarosan lehet, hogy éppen emiatt kell felkeresned a fogorvosodat. Ha pedig gyakran iszol forró kávét vagy teát, akkor azért a fogzománcod sem lesz hálás. Ugyanis mindkettő olyan anyagokat tartalmaz, amelyek hozzátapadhatnak a fogzománchoz, és ha sokáig rajta maradnak, behatolhatnak a külső rétegébe, és sötétsárgává vagy barnássárgává tehetik a fogait.
Mikor számít egy ital túl forrónak?
Sokszor persze csak akkor gondoljuk egy italról, hogy túl forró, ha már belekóstoltunk. Így viszont a mellékhatásokat is kisebb eséllyel kerülhetjük el, ezért fontos, hogy eleve is tudd, mikor számít egy ital túl forrónak. A kutatók szerint nagyjából 60°C környékén, vagyis ha a frissen felforrt vízbe egyből beleteszed a teafiltert, 1-2 percen belül egyáltalán nem jó ötlet beleinnod. Inkább mindig várj, amíg már láthatóan hűlni kezdett, majd óvatosan kortyolj bele, és csak azután kezdd el rendesen inni.
Forrás: healthshots.com, stephilareine.com, edition.cnn.com