Tea gombából? Ezért olyan zseniális
Sokan készítünk gombából krémlevest, rántjuk ki vagy halmozzuk egy finom pizza tetejére. De eszedbe jutott már valaha, hogy a tea gombából is jó opció lehet? Az utóbbi időszakban ráadásul egyre nagyobb trenddé kezd válni a hírességek körében is, például Gwyneth Paltrow is előszeretettel fogyasztja. Na de miért is zseniális a tea gombából, és hogyan készíthetjük el egyáltalán?
Ezeket láttad már?
Tea gombából bizony létezik, és nem is akármilyen különlegesség. Igaz, nem arról van szó, hogy friss gombát főzzünk forró vízből és azt kortyolgassuk, de olyan nagyszerű egészségügyi előnyei vannak, hogy még ha kissé bonyolultabban is készíthető el, megéri rászánni az időnket. Ráadásul biztosan nem olyan italt kapunk, amit bárhol lenne lehetőségünk fogyasztani, időnként pedig nem árt egy kis változatosság.
Mi pontosan a gombatea?
A gombatea egy olyan ital, ami általában egy porított gombakivonatból készül egyfajta tea, például zöld tea hozzáadásával. De létezik kávés verzióban is, ami például cukrozatlan mandulatejjel is isteni lehet. Visszatérve a gombateához, azért is olyan különleges, mert nem a nagy élelmiszerboltokban kapható gombákból készül, hanem olyan különleges fajtákból, mint a chaga (hamvaskéreg gomba), a reishi (pecsétviaszgomba) és az oroszlánsörény gomba.
Annak pedig, hogy a gombatea ezekből a különleges fajtákból készül, természetesen komoly oka van, méghozzá az, hogy adaptogénnek számítanak. Az adaptogének olyan gyógynövények vagy élelmiszerek, amelyek segítenek a szervezetnek kezelni a stresszt. Egy kutatás szerint a központi idegrendszer megnyugtatásával és a kortizolra (a szervezetünk stresszhormonjára) adott válaszának mérséklésével fejtik ki a hatásukat. Mindezeket figyelembe véve nem is csoda, hogy a gombatea is egyre felkapottabb.
Kiváló tápanyagforrás
Azok a gombák, amelyekből tea készítéséhez alkalmas port vehetünk, jellemzően UV-sugárzásnak vannak kitéve, ezáltal pedig kitűnő forrásai a D-vitaminnak, amelynek a nem megfelelő, túl alacsony bevitele idehaza is gyakori jelenség. A gombák többsége B-vitamint is tartalmaz, amely létfontosságú az anyagcserénk szempontjából. Ráadásul minden fajta bioaktív növényi vegyületeket tartalmaz, amelyek erős antioxidánsok és segítik az immunrendszerünket, hogy a lehető legjobb formánkban legyünk.
Támogatja a bélrendszert
Gyakran hallhatjuk, hogy a probiotikumokban gazdag ételek, például a savanyú káposzta vagy a kimchi nagyszerűen támogathatják a bélrendszerünket. De a prebiotikumok, amelyek többek közt a gombateában is megtalálhatóak, ugyanolyan fontosak a bélrendszerünk egészségének fenntartásához. Egy, az International Journal of Medicinal Mushrooms folyóiratban megjelent áttekintés egész pontosan arra világított rá, hogy a gombákban lévő prebiotikumok ténylegesen megváltoztathatják a bélmikrobiom összetételét. Vagyis minden pohár elfogyasztott gombatea csodásan hathat a bélrendszerünkre.
Lassíthatja az öregedést
A chaga gomba, amely általában a gombatea egyik fő összetevője, rendkívül magas antioxidáns tartalommal büszkélkedhet, amelynek köszönhetően támogatja a sejtek regenerálódását, emellett részt vesz a sejtkárosodás megakadályozásában. Bár egyetlen kutatási eredményben sem találkozhattunk eddig határozottan azzal a kijelentéssel, hogy a chaga gomba öregedésgátló lenne, de a hatékonysága az oxidatív stressz elleni küzdelemben azt sugallja, hogy az öregedés ellen is felveszi a harcot.
Mit tegyél, ha kipróbálnád?
A gombateával minden lehetséges egészségügyi előnye ellenére is érdemes vigyázni. Bizonyos gyógyszerek hatékonyságát ugyanis befolyásolhatja, illetve ha nem megfelelő mennyiségben fogyasztjuk, akkor negatívan befolyásolhatja a tápanyagok felszívódását. Így ha ki szeretnéd próbálni, előtte mindenképpen egyeztess róla a háziorvosoddal. Ha úgy látja, hogy semmi akadálya nincs annak, hogy fogyaszd, akkor már csak annyi a dolgod, hogy beszerezz egy csomag gombateához ideális gombaport, majd pontosan úgy készítsd el és akkora mennyiségben fogyaszd, ahogyan az a csomagolásán szerepel, illetve az utóbbiról szintén az a biztos, ha a háziorvosoddal is egyeztetsz.
Forrás: everydayhealth.com, realsimple.com, blog.providence.org