Te fejlett alvás fázisú vagy? Megtudhatod, hogy mit jelent, ha igen
Korán alszol el este és már kora reggel ébren is vagy? Egy új tanulmány szerint, ha rendszeresen így jellemezhető az alvással töltött időd, akkor te is fejlett alvásfázisú vagy, ami bizony nagyjából minden háromszázadik embert érint. A fejlett alvásfázis szorosan összefügg a cirkadián ritmussal, amit gyakran emlegetnek a testünk belső órájaként is. Többek közt a cirkadián ritmus fele az alvás-ébrenlét ciklusáért is. Reggelenként a testedben kortizol szabadul fel, hogy felébredj, majd a nap folyamán a kortizolszint csökken, este pedig felszabadul a testben a melatonin nevű alváshormon. De hogy zajlik ez a pontosan, ha te fejlett alvásfázisú vagy?
Ezeket láttad már?
Ha fejlett alvásfázisú vagy, akkor a testedben már este nyolc óra körül felszabadul a melatonin szint és érzed, hogy hamarosan itt az alvás ideje. Ha pedig elaludtál, utána reggel egyáltalán nem jelent problémát, hogy korán felkelj. Noha a legtöbb ember számára problémás, ha hajnali négy-öt óra tájában fel kell kelni, addig a fejlett alvásfázisú emberek számára teljesen természetes, hogy ebben az időben ideális a felkelés és pihenten néznek a napjuk elé. Bár a nap során kitart az energiájuk, a korai fáradtság miatt annál nagyobb kihívást jelenthetnek a késő esti vagy éjjeli programok, az ő szervezetük számára az a leterhelő, ha sokáig maradnak fent.
A kísérlet során, melynek végére meghatározták a fejlett alvásfázist, az alanyok agyhullámait, oxigénszintjét és pulzusszámát is vizsgálták. Megállapításra került, hogy a fejlett alvásfázisú emberek könnyen elalszanak, majd összességében az átlagnál kevesebb időt töltenek alvással. Ha hétvégén semmi nem ösztönzi őket arra, hogy felkeljenek, de már nem álmosak, akkor is csak 5-10 percet lustálkodnak, míg ez átlagban egy nem fejlett alvásfázisú személynél nagyjából fél óra extra alvás.
Hoppá! Az alvó pózotok elárulja, milyen a kapcsolatotok
Hoppá! Az alvó pózotok elárulja, milyen a kapcsolatotok
Összességében a fejlett alvásfázisról elmondható, hogy meglehetősen sok embert érint, viszont nem függ össze lelkiállapottal, korral vagy más olyan tényezővel, ami befolyásolhatja az alvásunkat. Mindössze arról van szó, hogy ők inkább egyszerűen szólva csak reggeli beállítottságúak.