Stroke szakértők figyelmeztetnek: 7 dolog, amit soha ne tegyél, ha jót akarsz magadnak
Az Amerikai Egyesült Államokban a stroke a halálozás és a rokkanttá válás egyik fő oka. Ez nagyon ijesztően hangzik, különösen azért, mert a kockázati tényezők viszonylag csendesek, olykor alig észrevehetőek, ilyen például a magas koleszterinszint vagy a magas vérnyomás. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy ne lehetne megelőzni, sőt becslések szerint a stroke 80 százalékban megelőzhető lenne bizonyos életmódbeli változtatásokkal.
Ezeket láttad már?
Hogy milyen életmódbeli változtatásokkal tehetünk a legtöbbet a stroke megelőzése érdekében, azt a problémával foglalkozó szakemberek tudják a legbiztosabban meghatározni. Ezúttal néhány orvos árulta el, mi az, amit soha nem tennének az egészségük érdekében. Érdemes megfogadni tanácsaikat.
Túl kevés mozgás
Dr. Arthur Wang idegsebész szerint az egyik legfontosabb tényező, ami befolyásolja a stroke kialakulásának az esélyét, az a testmozgás. Az ülő életmód, egészen pontosan az, hogy túl sok időt töltünk üléssel vagy fekvéssel, és ezt nem kompenzáljuk mozgással, negatívan hat az egészségünkre.
„Bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgás segít megakadályozni az erek eltömődését, megállítja a plakkok felhalmozódását az artériákban. Ezért általában azt szoktuk javasolni a pácienseknek, hogy hetente ötször végezzenek fél órás mérsékelt testmozgást" - mondta el a szakértő, majd hozzátette, ez lehet akár séta, futás, kerékpározás, kertészkedés vagy bármilyen csoportos edzés.
Kezeletlen magas vérnyomás
A legnagyobb hatással a stroke kialakulására kétségtelenül a vérnyomás van. Ha túl magas, akkor jó esély van a kialakulására. „Ha foghatnánk a kezünkbe egy varázspálcát és hirtelen megszüntetnénk a magas vérnyomást, az amerikai lakosság körében 60 százalékkal csökkennének a stroke-os esetek. Mi csak csendes gyilkosnak nevezzük ezt a problémát, mert a betegek olykor észre sem veszik, pedig rendszeresen ellenőrizni kellene" - jelentette ki Dr. Anthony Kim, érsebész neurológus.
Szűrővizsgálatok mellőzése
Nemcsak a vérnyomást érdemes időről időre ellenőrizni, hanem szűrővizsgálatokra is ajánlott rendszeresen elmenni. Jó tudni, hogyan áll a koleszterin-, valamint a vércukorszintünk és optimális-e a testsúlyunk. „Úgy gondolom, ezekkel a dolgokkal kapcsolatban nagyon ébernek kell lennünk. A stroke kockázati tényezői nagyon rejtélyesek lehetnek, nem feltétlenül okoznak tüneteket, ezért fontos, hogy látogassuk meg háziorvosunkat és vegyünk részt szűrővizsgálatokon" - mondta el a szakértő, majd hozzátette, az is kockázati tényezőnek számít, ha a családunkban már előfordult stroke.
Dohányzás
Mindkét szakember egyetért abban, hogy a kerülendő tevékenységek listáján kitüntetett helye van a dohányzásnak. „Ez egyértelműen növeli a stroke és a szívbetegségek kockázatát. Az erek idővel beszűkülnek és elzáródhatnak, ami oda vezethet, hogy nem jut vér az agyba - ez pedig tulajdonképpen maga a stroke."
Túl sok alkohol
Bizonyára mindenki tudja, hogy az alkohol nem egészséges, ám azt sokan nem sejtik, hogy nemcsak rákot vagy májbetegséget okozhat, hanem akár stroke-ot is. A túlzott alkoholfogyasztás és a stroke, valamint a szívbetegségek kialakulása között szoros összefüggés van. A szakértők azt ajánlják, a nők maximum csak egyet, a férfiak pedig legfeljebb kettőt igyanak egy nap.
Helytelen étkezés
A megfelelő étrend is nagyon fontos, hogy megakadályozzuk a stroke kialakulását. Mérsékeljük a telített zsírokban, a cukorban és a sóban gazdag ételek fogyasztását. Mit együnk helyettük? A szakemberek úgy vélik, a legjobb a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend egy kevés hússal - írja a Huffington Post.
Nem figyelsz a jelekre
Mivel a stroke túlságosan gyakori probléma, fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel és ha ilyet észlelünk, a lehető leggyorsabban keressük fel orvosunkat. Mint minden más esetben, itt is sokat számít, hogy időben felfedezzük és kezeljük a bajt. A tünetek közé tartozik az arcizmok elernyedése, a kar gyengesége, valamint a beszédzavar. Ilyen esetben azonnal hívjuk a mentőket.