Ezt műveli valójában a stressz az agyaddal: sokkal rombolóbb, mint hinnéd
Egy kis stressz motivációt adhat, például amikor egy fontos vizsga előtt tanulásra késztet. Túl sok belőle azonban inkább akadályoz, mint segít. Mondjuk, milyen hatással lehet az agyadra, ha folyamatos stressz éri!
Ezeket láttad már?
A stressz megakadályozhatja az emlékek formálását és visszanyerését, ami végső soron befolyásolja a memóriánk működését. De vajon milyen kapcsolat áll a stressz és a memória között, illetve visszafordítható-e a memóriavesztés?
Hogyan hat a stressz a memóriára?
Kutatások kimutatták, hogy a stressz sokféleképpen befolyásolja a memóriánkat, amelyek mindegyikének más-más hatása van. Stresszes állapotban az emberek nehezebben tudnak rövid távú emlékeket létrehozni, és azokat hosszú távú emlékekké alakítani. Ez azt is jelenti, hogy stressz alatt nehezebb tanulni. Az emlékek a kialakulásuk után is változhatnak, és minden alkalommal, amikor előhívunk belőlük egyet, kiszínezzük azt a jelenlegi tapasztalatunkkal.
A részleteket homály fedi
A stressz hatással lehet az emlékeink típusára is. Ha egy esemény alatt feszültek vagyunk, szorongunk, úgy később nehezebben emlékezhetünk pontosan az esemény részleteire. A stressz színezi az észlelésünket, valamint azon képességünket, hogy visszaemlékezzünk korábbi tapasztalatainkra. Ez az oka annak, hogy a szemtanúk vallomása sok esetben nem hiteles, az emberek ugyanis soha nem lehetnek teljesen biztosak abban, hogy jól emlékeznek a látottakra.
Kutatások szerint, ha az embereket megkérdőjelezik, és félrevezető információkat kapnak valamiről, amit átéltek, az befolyásolja a memóriájukat. Ezt az új, de hibás információt így könnyebb felidézni, mert frissebbek, mint maga az esemény. Ezért lehet hamis emlékeket létrehozni a jó szándékú kérdezősorokkal.
Van amikor segíthet
Az emlékek kialakulását jelentősen befolyásolja, hogy mikor ér minket stressz. Ha a az események megjegyzése előtt vagy közben jelentkezik, úgy gátolhatja a memória rögzülését. Ezzel szemben, ha az emlék kialakulása után lép fel, az akár javíthatja is a visszaemlékezést, vagyis segíthet az információ pontosabb felidézésében.
A stressz növeli a kortizolszintet, de a vizsgálatok nem találtak egyértelmű összefüggést a kortizol mennyisége és a stressz memóriára gyakorolt hatása között. Ez azt jelenti, hogy ha több kortizolt termelünk a stresszre adott reakció során, az nem feltétlenül jár a memória nagyobb mértékű romlásával. Érdekes módon, a fogamzásgátlót szedő nők kevésbé tapasztaltak negatív hatást, ami valószínűleg a hormonális szintek stabilabb egyensúlyával magyarázható.
Előzd meg a bajt
A stressz kimerültséget is okozhat, és ez kognitív károsodáshoz vezethet, amely magában foglalja a figyelem és a munkamemória problémáit. Sajnos a stressz okozta memóriazavar három év múlva is jelen van, még a kimerültség megszünése után is. Ez intő jel arra, hogy még azelőtt kezelni kell a stresszt, mielőtt erre a szintre jutnánk, mert annak több évig tartó negatív következménye lehet.
Mentsd a menthetőt
Stresszhelyzetben több módszert is bevethetsz a memóriád támogatására, amelyek egyúttal a stressz kezelésében is segítenek. Az egyik legfontosabb az öngondoskodás: figyelj a megfelelő alvásra, kövesd a kiegyensúlyozott étrendet, és alkalmazz stresszcsökkentő technikákat. A kevés alvás, a magas stresszszint és egyéb fizikai problémák komolyan befolyásolhatják az emlékezőképességet, emellett tovább növelhetik a benned lévő feszültséget is, ami akadályozza az emlékek rögzülését és azok felidézését.
Íme néhány kutatással alátámasztott gyakorlat, amelyet érdemes kipróbálni:
- Relaxációs technikák és légzőgyakorlatok
- Több edzés, mozgás a mindennapokban
- Az éber figyelem gyakorlása
- Elegendő. minőségi alvás
Ha az életviteled kiegyensúlyozott, egészségesen táplálkozol, eleget pihensz, és időt szánsz az elmélyülésre a mindennapi rohanásban, valószínűleg hatékonyabban kezeled a stresszt – függetlenül a genetikai adottságaidtól. Ha sikerül elsajátítanod ezeket a szokásokat és a fentebb említett technikákat, onnantól már csak egy karnyújtásnyira van a briliáns memória: minden apró részletet gyorsabban és könnyebben megjegyzel majd, és a hétköznapokban történt élmények memorizálása és felidézése is gyerekjáték lesz a számodra.
Forrás: verywellmind.com