A terhesség alatt is sportolhatsz, de fontos, hogy tudatosan csináld
A rendszeres mozgás elengedhetetlen része az egészséges életmódnak, azonban a várandósság során előfordulhat, hogy mellőzni kell bizonyos verzióit, vagy lecsökkenteni a fizikálisan megterhelő gyakorlatokat.
Ezeket láttad már?
Kiss Virág életmód szakértő segítségével utánajártunk, milyen mozgásformákat végezhetünk a várandósság során, amik nem terhelik meg túlságosan a szervezetet, nem ártanak a magzatnak, hanem hozzájárulnak, hogy frissen és energikusan éljük meg az előttünk álló kilenc hónapot.
Lehet mozogni, de csak ésszel
Virág már a beszélgetésünk elején leszögezi az egyik legfontosabb szabályt: ha a kisbaba érkezése előtt nem sportoltunk rendszeresen, ne most válasszunk magunknak ki valamilyen intenzív mozgásformát, már csak azért is, mert mindenki máshogy éli meg lelkileg és fizikálisan is az első, a második és a harmadik trimesztert. Sokan nehezen viselik az első trimeszterben gyakori rosszulléteket, örülnek, ha éppen pihenni tudnak. „Aki nem sportolt korábban, de mégis úgy érzi jól esne neki valamilyen mozgás, annak a kismama-jógát ajánlom, ezekkel a gyakorlatokkal szépen, de ugyanakkor óvatosan át tudjuk mozgatni testünket, de mégsem tesszük ki magunkat intenzív, nagy terhelésnek.” Legyen szó bármilyen sport tevékenységről, előtte mindenképp fontos ezekről a lépésekről konzultálni az orvosunkkal. Minden olyan sporttevékenység kerülendő, ami veszélyeztetheti a magzatot. „Nem javaslom például a síelést, a sokszor nagy súlyokra épülő crossfit edzést, vagy más intenzív csoportos edzést. Az úszás tökéletes mozgásforma lehet, de csak abban az esetben, ha a körülmények higiénikusak. A túl intenzív kardio edzés is kerülendő, próbáljunk meg ebben az időszakban visszavenni a tempóból és inkább a pihenésre, a könnyedebb mozgásformákra koncentrálni”-javasolja Virág.
Meg kell találni az arany középutat
A várandósság alatt testünk folyamatosan változik, átalakul, éppen ezért Virág heti egy-két alkalommal, harminc perc könnyed mozgást javasol a kismamáknak, ez lehet egy könnyed séta, kismama-jóga vagy torna. A futás szerelmeseinek, természetesen az orvossal egyeztetett konzultáció után, beleférhet heti egy két alkalommal egy kis kocogás is. Bármilyen mozgást választunk mindig figyeljünk a testünk jelzéseire. „Általában az első trimeszter a legmegterhelőbb időszak a kismamáknak, a második trimeszterbe visszatér a lendület, visszanyerjük a korábbi energiaszintünket, elmúlnak a rosszullétek, az esetleges fáradékonyság, érdemes elkezdni akkor mozogni, amikor tényleg azt érezzük, hogy jól fog esni és egy kicsit kimozdít minket a korábbi komfortzónánkból. Az utolsó trimeszterben azonban már csak a könnyebb nyújtásokra, laza tornagyakorlatokra fókuszáljunk.”
Virág szerint a mozgás mellett, a megfelelő étkezés is elengedhetetlen része ennek az időszaknak. „Nem szabad elfelejteni, hogy nem kettő helyett eszünk, sokan szeretnek nassolni ebben az időszakban, fontos odafigyelni az étkezésre, de ugyanakkor nem szabad, hogy megszorításokban vagy diétákban gondolkodjunk. Minden energiaforrásra a szénhidrátokra, a zsírokra és különösen a fehérjékre és a vitamin és ásványi anyag bevitelre is nagy szükség van ebben az időszakban, semmiképp ne mellőzzük az életünkből ezeket. Abban az esetben pedig ha úgy érzzük elbizonytalanodtunk, ahogy a mozgás vonatkozásában úgy az étkezéssel kapcsolatos kérdésekben is bátran kérjük szakember segítségét.”