Rosszabb, mint a dohányzás: hatalmas károkat okozhat a szívnek ez a mindennapi szokás
Mindenki tudja, a dohányzás vagy épp az alkoholfogyasztás mennyire káros a szervezet számára. Vannak azonban olyan életmódbeli tényezők, amelyekről sokan nem is gondolnánk, hogy rosszat tesznek egészségünknek. Ilyen lehet például az ülő életmód, vagy épp az ellenkezője, amikor túl sokat kell állnunk egy helyben.
Ezeket láttad már?
A túl sokáig tartó, egy helyben való állás súlyos károkat okozhat a szervezetben - állítják ausztrál kutatók. Míg legtöbbször az ülő életmód káros hatásairól esik szó, most a szakemberek rávilágítottak, hogy ennek ellenkezője is negatívan hathat egészségünkre. Rosszat tesz a szívnek és növelheti a trombózis kialakulásának esélyét.
A túl sok állás árthat az egészségünknek
Meglepő hírről számoltak be a szakemberek: a túl hosszú ideig tartó állás egyáltalán nem tesz jót a szívünknek, növelheti a mélyvénás trombózis esélyt, valamint elhízást, 2-es típusú cukorbetegséget, rákot, sőt korai halálozást is okozhat. Ez azért is meglepő, mert eddig sokan abban a tudatban éltek, hogy ha többet állunk, mint ülünk, az csökkentheti a szív- és érrendszeri problémák esélyét.
Az ausztrál kutatók összesen 80 ezer brit alanyt vontak be a vizsgálatba. Folyamatosan nyomon követték a mozgási szokásaikat, és arra jutottak, hogy napi két óra állás még alig növeli a keringési problémák kialakulásnak esélyét, de minden további fél órával 11 százalékkal nő a kockázat.
„A túl hosszú ideig tartó állás nem ellensúlyozza a mozgásszegény életmódot, sőt egyesek számára kockázatot is jelenthet a keringési rendszer egészsége szempontjából. Azt találtuk, hogy a több állás hosszú távon nem javítja a szív- és érrendszer egészségét, sőt növeli a keringési problémák kockázatát" - idézi a Daily Mail Dr. Matthew Ahmadi, a Sydney-i Egyetem szakértőjének és a tanulmány vezető szerzőjének szavait.
A kutatás egyébként úgy zajlott, hogy az átlagosan 61 éves felnőttek csuklójára egy okosórára hasonlító készüléket erősítették, így követték nyomon mozgásukat, majd elemezték ki szív- és érrendszeri adataikat. A hét éven keresztül zajló vizsgálat során megállapították, hogy körülbelül nyolc százalékuk szenvedett szív- és érrendszeri problémáktól, például szívbetegségtől, stroke-tól vagy szívelégtelenségtől. Alig több mint két százalékuk számolt be keringési problémákról, például visszérbetegségről vagy mélyvénás trombózisról.
Valójában se az ülő, se az álló életmód nem jó
A szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a keringési problémák kockázata már néhány óra állás után is jelentősen magas volt. Ezzel szemben a kockázat enyhén csökkent, ha az illető 6-10 órát töltött üléssel. Tíz óra ülés felett azonban jelentősen nőtt ez a kockázat.
A tanulmányban kifejtették, hogy egészségünk szempontjából valójában egyik sem jó, és az ülést nem tudjuk az állással kompenzálni. Mi a teendő inkább? A szakértők szerint a titok a rendszeres testmozgásban rejlik.
„Munka közben tartsunk rendszeresen szüneteket, sétáljunk, ha tehetjük, használjuk a lépcsőt, használjuk ki az ebédszünetet, vonuljunk el egy kicsit az íróasztaltól." - nyilatkozta Emmanuel Stamatakis professzor, a kutatás társszerzője.
Mennyit mozogjunk?
A szakemberek azt ajánlják, hogy a 19-64 év közötti korosztály próbáljon meg egy kicsit aktívabb életet élni. A következőket tehetjük:
- hetente legalább 150 perc mérsékelt aerob tevékenység, például kerékpározás vagy gyors gyaloglás
- 75 perc erőteljes aerob tevékenység, például futás vagy tenisz
- hetente vegyesen mérsékelt és erőteljes aerob edzés, például 2 x 30 perc futás és 30 perc élénk gyaloglás
- és mindezekhez kiegészítésként hetente legalább két napon erőnléti gyakorlatok, amelyek megdolgoztatják a fő izmokat (lábak, csípő, hát, has, mellkas, váll és karok).