Ez történne a testeddel, ha sokkal több rostot ennél
Te általában mit szoktál először megnézni az élelmiszerek címkéjén? Hogy összesen mennyi szénhidrátot tartalmaz, van-e benne hozzáadott cukor, esetleg tartalmaz-e fehérjét? Mindegyik fontos szempont, amelyeket valóban érdemes minden alkalommal figyelembe vennünk, azonban van még egy tényező, amivel a legtöbben nem foglalkozunk: hogy mi mennyi rostot tartalmaz.
Ezeket láttad már?
Rostot fogyasztani valójában hihetetlenül egyszerű, mégis általánosságban elmondható, hogy elképesztően kevesen eszünk belőle eleget. Tekintve pedig, hogy a rostok sok szempontból jótékony hatással vannak az egészségünkre, ez egy komoly hiányosság. Így ha eddig te sem igazán figyeltél a rostbeviteledre, itt az ideje, hogy eleget fogyassz belőle, és élvezd a vele járó előnyöket.
Mennyi rostot kellene fogyasztanunk?
Amanda Beaver dietetikus szerint napjainkban a felnőttek többségére igaz, hogy nem fogyaszt elegendő rostot. Olyannyira, hogy a férfiaknak csak az 5%-a, a nőknek pedig a 9%-a visz be a szervezetébe napi szinten annyi rostot, amennyire a National Academy of Medicine szerint szükség lenne. De hogy mekkora is az a rostmennyiség, amelynek a bevitelére napi szinten érdemes lenne összpontosítanunk?
- Nőként 50 éves korig: 25 gramm
- Nőként 50 éves kor felett: 21 gramm
- Férfiként 50 éves korig: 38 gramm
- Férfiként 50 éves kor felett: 30 gramm
Hogy az adott napi mennyiséget pontosan hogyan osztjuk szét, az rajtunk múlik, de a szakértő szerint a legjobb, ha minden étkezésünknek része valamilyen rostban gazdag opció. Ilyenek például a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák és a diófélék. Így ha minden étkezésedbe bevezetsz néhányat ezen értékes lehetőségek közül, akkor jó eséllyel már közel is kerülhetsz, vagy akár el is érheted az ideális napi rostbevitelt.
Ha elég rostot eszünk...
Ha nap mint nap elég rostot fogyasztunk, a szervezetünk rövid és hosszú távon is hálás lesz érte. Azzal az előnnyel már nagy valószínűséggel te is találkoztál, hogy a rostok segítik a bélrendszerünk egészséges működését, és talán a székrekedést megelőző hatásával is találkoztál már.
Ezekről annyit mindenképpen érdemes tudnod, hogy mivel a rost nem emésztődik meg a gyomrunkban, mint más élelmiszerek, a gyomrunkon áthaladva a vastagbelünkbe jut, ahol tápláléka lesz a bélrendszerünkben élő jótékony baktériumoknak.
Így ha sok rostot fogyasztasz - méghozzá változatosan, különféle forrásokból -, akkor rengeteg táplálékot adhatsz a szervezetednek, amelynek köszönhetően a jó, egészséges baktériumok fejlődni tudnak a bélrendszerünkben. De a kellő mennyiségű rostfogyasztás hatására még sok más pozitívumot is élvezhetsz. Ilyen például az, hogy hosszabb ideig teltnek érezheted magad, ami segíthet elkerülni a túlevést, és megkönnyíti, hogy vigyázz az alakodra.
A kutatások arra is rávilágítanak, hogy magas vérnyomás, illetve koleszterinszinthez és vércukorszinthez kötődő problémák esetén is jelentős segítség lehet a megfelelő rostbevitel. Mindezeknek köszönhetően pedig összességében számos betegség megelőzésében segítenek. Azonban rettentően fontos az is, hogy a kellő rostbevitel mellett az ajánlott napi folyadékbevitelt is betartsd, ugyanis annak hiányában viszont különféle kellemetlenségeket tapasztalhatsz.
Erre figyelj!
A már említett folyadékbevitel a rostok szempontjából azért kulcsfontosságú, mert a rostok hajlamosak vizet felszívni a szervezetünkből, így ha nem fogyasztunk elég folyadékot, főként vizet, az kiszáradáshoz vezethet, és ellenkező hatást elérve székrekedés is nagyobb valószínűséggel alakulhat ki nálunk. De persze egyébként is bőven van rá okunk, hogy elég vizet, illetve folyadékot fogyasszunk.
Ha pedig esetleg túl sok rostot fogyasztanánk, akkor nagy valószínűséggel puffadást és gázképződést is tapasztalnánk. Vagyis a megfelelő mennyiségű rostfogyasztás borzasztóan fontos, de a folyadékbevitelünkről sem szabad megfeledkeznünk, és túlzásba sem érdemes esnünk, mert a már említett nagyszerű előnyök többségében hátránnyá alakulhatnak át.
Forrás: houstonmethodist.org, eatingwell.com, cnbc.com