Ezért igyál maximum egy kávét reggelente

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A kávé sokunk kedvelt itala, és ha azt kérdezik tőlünk, hogy mikor ittuk meg az első adag koffeinforrásunkat, a legtöbben azt válaszolnánk, hogy már reggel. Ha reggel iszol kávét, azzal alapvetően még nincs gond, de bizonyos körülmények között már kedvezőtlenül hathat az egészségedre. Ami pedig a mennyiséget jelenti, ha igazán jót szeretnél tenni magadnak, maximum egy kávét érdemes innod reggelente.

no ujsagot olvas-glamour
Egy reggeli kávé még nem árthat
Fotó: Vlada Karpovich / Pexels

Kávét inni jó dolog, de csak akkor, ha néhány dologra odafigyelünk: közvetlenül ébredés után és éhgyomorra például egyáltalán nem jó ötlet kávézni, és más koffeintartalmú italt fogyasztani sem. Egy kiegyensúlyozott, tápláló reggeli után beleférhet egy kávé, de a tudományos kutatások szerint bizony azt sem mindegy, hogy pontosan mikor iszod meg, ugyanis jelentősen befolyásolhatja, hogyan alakul a napod további része.

Ennyire nem mindegy, mikor kávézol

Az emberek túlnyomó többsége szereti már reggel, meginni az első kávéját, míg mások ebéd után néhány órával ragaszkodnak ahhoz, hogy megigyanak egy csészével, így támogatva a délutáni fáradtság leküzdését. Hogy neked pontosan mikor esik a legjobban egy csésze kávé, azt természetesen csak kitapasztalni tudod, de van néhány ökölszabály, amelyet kávéfogyasztóként általánosságban megéri figyelembe venned.

Alapvetően az mondható el, hogy a késő reggeli, délelőtti órák a legideálisabbak egy csésze kávé elfogyasztására. A kutatások szerint délelőtt 10 óra például teljesen optimális időpont lehet elkortyolgatni a napi első kávénkat, 11 óra után, vagy legalábbis az ebédhez közeledve viszont ismét érdemes lehet várnunk, mielőtt kávéznánk. Vagyis egyből ébredés után semmiképpen nem jó ötlet kávézni, még akkor sem, ha a te gyomrod esetleg nem tiltakozik ellene.

Fontos a kortizolszintünk

Ha a koffeinbevitelünk időzítéséről van szó, mindig érdemes a kortizolszintünkre is gondolnunk. A kortizol egy éberséghez kötődő hormon, amely reggelente nagy mennyiségben termelődik. A kortizolszint átlagosan reggel 8 és 9 óra között éri el a csúcspontját 24 órás periódust tekintve, ezért ha ilyenkor iszol koffeint, az a legjobb esetben is felesleges a szervezeted számára.

Fantasztikusan hat a testedre, ha így készíted a reggelidet

Fantasztikusan hat a testedre, ha így készíted a reggelidet

Bár a kortizol szintje reggel 8 és 9 óra között tetőzik, van még néhány olyan időpont, amikor magasabb a szintje: ez általában 12 és 13 óra közöttre, valamint 17:30 és 18:30 közöttre esik. Így valószínűleg akkor hat a legjobban egy csésze finom kávé, ha 9:30 és nagyjából 11 óra környékéig fogyasztod el, amikor a kortizol szintje csökken. Ilyen szempontból tehát mindenképpen jobb, ha kora reggel, ebédidőben és késő délután is kerülöd a kávézást.

Egy reggeli kávé még rendben van

Ahogy arról korábban már szó esett, nem mindannyiunk szervezete tolerálja ugyanúgy a kávét és a koffeint, de annyi biztos, hogy sokaknál megnövelheti a szervezet kortizoladagját, és stresszhormonok felszabadulásához vezet. Ezek a stresszhormonok később kimerültséget okozhatnak, hosszú távon pedig lelassíthatják az anyagcserénk működését. Abban az esetben, ha cukrot adsz a kávéhoz, a helyzet csak még rosszabb lesz, és hamar jóval fáradtabbnak érezheted magad, mint mielőtt egyáltalán ittál kávét.

Ha viszont késő reggel, nagyjából 10 óra körül megiszol egy kávét - szigorúan úgy, hogy már legalább néhány falatot ettél - akkor a szervezeted már segíthet stabilan tartani a vércukorszintedet és a stresszhormonokat. Még jobb, ha magas fehérjetartalmú, összetett szénhidrátokat és többségében egészséges zsírokat tartalmazó reggeliket választasz a kávézás mellé, már csak azért is, mert így még stabilabb maradhat az energiaszinted.

Ha alvási panaszaid vannak

Abban az esetben, ha gyakran alszol rosszul, vagy az elalvás nehézséget szokott okozni, érdemes már 12 órával lefekvés előtt kerülnöd a koffeinfogyasztást. Vagyis ha általában este 11 óra körül fekszel le aludni, akkor délelőtt 11 után már jobb, ha nem kávézol. Tehát az egy reggeli kávé még ilyen esetben is beleférhet. Ha viszont legtöbbször jól alszol, 6 óra elegendő lehet ahhoz, hogy a koffein már ne nehezítse meg az éjszakádat.

Forrás: zapier.com, esquirescoffee.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

glamour plusz ikon Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)