Végre itt a magyarázat: ez a bőrprobléma okozza a legtöbb mentális problémát
Bárki, aki küzdött már aknékkal és pattanásokkal, tudja, hogy ez a probléma messze túlmutat az esztétikumon. Párosul hozzá társadalmi megbélyegzés, önbizalom problémák, bizonytalanság, félelem is. A pattanások legrosszabb következménye éppen ezért nem a fizikai hegek, sokkal inkább a lelki sebek.
Ezeket láttad már?
Egy friss felmérésből kiderült, az emberek 60%-a érezte magát borzasztóan, amikor aknék, pattanások jelentek meg az arcán. Nem csupán azért, mert őket kényelmetlenül érintette, sokkal inkább azért, mert a társadalom kifejezetten elítélően bánt velük a bőrhibák miatt.
Miért ítélünk a bőr alapján?
Az akné számos módon befolyásolja pszichológiai jólétünket. A krónikus pattanások kezelése érzelmi hullámvasútba sodorhat, emiatt a hangulatod sokszor azon múlhat, éppen hány helyen tarkítják pattanások a bőrödet. Mostanra pedig már tisztán kimutatható, hogy az aknés személyek körében, sokkal rosszabbul értékelik a mentális egészséget.
„Sok különböző tanulmány talált összefüggést az akne és az önbecsülés között, a pattanások előfordulása az önbizalom csökkenéséhez vezethet. Ez bizonytalanságot generálhat, befolyásolhatja a társadalmi kapcsolatokat, és szorongást, rossz hangulatot okozhat.” – mondja a bőrgyógyász. Azt is hozzátéve, hogy az önbizalom csökkenése különösen radikális lehet azoknál az embereknél, akiknek alapvetően alacsony az önbecsülése, és akik kifejezetten érzékenyek is.
A külső nem minden
De az is sok mindent befolyásol, hogy az adott személy mekkora jelentőséget tulajdonít a fizikai megjelenésnek. Ha valaki számára a legfontosabb dolgok között van a megjelenés, az túlzott aggodalommal állhat a külső kérdéséhez. Az arc aknéból fakadó változásai pedig a test diszmorf rendellenességéhez vezethetnek.
A testdiszmorfia egy szubjektív felfogás a saját testünkről vagy annak egyes részeiről, aránytalanul negatív módon. A diszmorfofóbiás pattanásokban szenvedő személy túlzottan a bőre megjelenésére és a pattanásokra összpontosít, ami negatívan befolyásolja mentális egészségét.
Az önmagunkról alkotott torz kép, a bőr állapota miatti túlzó, állandó aggódás téves viselkedésformákat eredményezhet. Mániás gondolkodáshoz, túlzó rituálékhoz, amikor az ember azt veszi észre, hogy minden gondolata csak akörül forog, hogyan változtassa meg a kinézetét, hogyan rejtse el minden hibáját.
Ártalmas trendek
Ez azért veszélyes, mert kétségbeesett helyzetekben gyakran keresünk gyors megoldásokat, és ülünk fel olyan sokszor elvetemült trendeknek, amelyeket például a Tiktokon látunk, és amelyek többet ártanak, mint használnak.
Sokan azt gondolják, a bőrbetegségek egyszerű esztétikai problémák, és egy-egy jó krémmel, vagy gyors trükkel meg tudjuk őket oldani. Pedig ez nem igaz, a legtöbb esetben a szakemberek tudják megadni a gyors megoldás. Sokszor mélyebb probléma áll a háttérben, és a pattanás csak tünet, de ezt szakszerű segítség nélkül lehetetlen kideríteni. Pedig a megoldás így sokkal-sokkal gyorsabb lehet, és persze célzott, eredményes.
De ma már sokan azt hiszik, elég 3 bőrgyógyászt követni a neten, és máris az ölünkbe hullik a megoldás, pedig ez nem igaz. A személyes konzultációt semmi nem helyettesíti, a személyre szabott megoldást főleg nem. Gondolj csak arra, hogy más, súlyos szervi baj esetén sem a Tiktokot keresnéd megoldásért. Akkor a bőrbetegségekkel miért járunk így el?
Csak egy gyors pillantással a telefonunkra, rengeteg információhoz férhetünk hozzá – amelyek többségét nem támasztja alá a tudomány, vagy orvosi szakértelem. Ez veszélyes, mert a tájékozatlan ajánlások ronthatják az akne tüneteit vagy súlyosbíthatják az önbizalom problémákat.
Válogasd meg, kiket követsz!
A közösségi média így is a megjelenést helyezi a középpontba, amely további komplexusokat generálhat. Ha pedig nem válik be a netes tipp, az influenszer ajánlása, az még több bizonytalanságot válthat ki az emberből.
A szakértői ajánlások és a biztonságos útmutatások mellett az is fontos, hogy olyan példaképeket találjunk, akik mellőzik a kialakult szemléletet arról, hogy milyennek kell lennie a „tökéletes” megjelenésnek. Szerencsére egyre több híresség mutatja meg a valóságot, amely további segítséget nyújthat az önelfogadásban. Kendall Jenner számos alkalommal beszélt az aknéval kapcsolatos tapasztalatairól, Selena Gomez smink nélküli szelfiket tett közzé, amikor pattanások borították az arcát.
Nagyon fontos, hogy a tökéletesnek tűnő sztárok ezt is megmutassák, hogy emlékeztessenek minket arra, az Insta-filterek mögött, bizony minden bőrnek kell, hogy legyen textúrája, és szabálytalansága. Aki nem a pattanások ellen küszködik, annak ott vannak a tág pórusok, a túl zsíros bőr, a túl száraz felület, a gyors pirosodás - de ez így van jól, ettől vagyunk emberek.
Törődj a lelkeddel!
Egy másik kulcs az út során az önbizalom fejlesztése. Az, hogy fizikai és mentális egészségünket a fizikai megjelenéssel szemben előtérbe helyezzük, fontos tényező a hozzáállásunk megváltoztatásában.
Természetesen nincs azzal semmi baj, ha valakinek fontos a külső, és a megjelenés. A tökéletes bőrről való álmodozással sincsen gond, ám fontos tisztában lenni azzal, hogy a tökéletes pihe-puha bababőr szinte tényleg csak a filterekkel létezik. Ezek fontossága mellett, viszont nem szabad elhanyagolni a belső értékeket, a jó tulajdonságokat. Gondolj bele abba, hogy valószínűleg te sem az aknék száma miatt szereted a párod vagy a barátaid, sokkal inkább azért, amilyen emberek.