Öt lépés, hogy le tudd küzdeni a szorongást a pandémia utáni nyitás miatt
A világ ébredezik, ugyan a Delta-variáns miatt még mindig fontos az óvatosság, és biztosan nem árt néhány biztonsági szabályt betartani (maszkviselés a tömegközlekedésen, zsúfoltabb zárt terekben, alapos és gyakori kézmosás). A társasági élet azonban már újra felélénkült, és egyre többen vágnak bele az utazásba is. A hosszú bezártság után már mindenki várta a felszabadulást, de még most rengetegen vannak, akik nagyon kényelmetlenül, szorongva élik meg, hogy újra emberek közé kell, vagy kellene menniük.
Ezeket láttad már?
Ha te is frusztrált vagy amiatt, hogy ismét társasági életet kell élned, biztos lehetsz benne, hogy nem vagy vele egyedül. A normális életünkhöz való visszatérés sok hónapnyi korlátozás mellett teljesen természetes, ha furcsa vagy zavaró, de ez még nem jelenti azt, hogy ne lennél képes leküzdeni a benned kavargó kellemetlen érzéseket. Na és hogy miként?
1. Tervezz tudatosan olyan napokat, amikor otthon maradsz este
Te is érezted azt az elmúlt hetekben, hogy egyszerre kell visszatérned a normális életedhez, és minden programot minél előbb be kell pótolnod? Amilyen jól hangzik ez az elgondolás, annyira stresszes is lehet. Ne feledd, hogy a korlátozások alatti időszak mindannyiunkra hatással volt, és most itt az alkalom, hogy egy olyan új életmódot alakíts ki, ami teljes egészében te vagy.
Úgy szánj időt a társasági életedre, hogy a számodra leginkább szerethető programokat helyezed előtérbe heti néhány estén, a többi napon pedig maradj nyugodtan otthon, és végezz olyan tevékenységeket, amik a karantén alatt is sokunk szokásává váltak. Főzz például egy finom vacsorát, ülj ki a teraszra egy pohár bor társaságában, vagy nézz meg egy szuper vígjátékot.
2. Meditálj és jógázz
Az olyan éberséget megőrző gyakorlatok, mint a meditáció vagy a jóga, nemcsak abban lehetnek segítségedre, hogy energikusabb legyél egész nap, hanem az eddigi bezártság miatti, és a mostani társasági életbe való visszakerülés okozta stresszt is leküzdheted velük. Több tanulmány is kimutatta, hogy a meditáció és a jóga képes hatékonyan fellépni a stressz ellen, de csak hosszú távon, ezért legalább hetente 2-3 nap érdemes valamilyen nyugtató gyakorlatot végezned.
3. Rendszeresen kapcsolódj a természettel
Teljesen normális, ha most azt érzed, hogy állandóan mások társaságában kellene lenned, de ne feledd, hogy az otthonodat anélkül is elhagyhatod, hogy közösségi programod lenne. Érdemes például újra több időt eltöltened akár egyedül is a friss levegőn, a természetben. Ez jelentheti azt is, hogy kiülsz egy pokrócra a parkban olvasni, vagy hogy felkapod a hátizsákot, és fantasztikus helyeket fedezel fel újabbnál újabb kirándulások alkalmával.
4. Jelöld ki a határaidat
Több kutatás is kimutatta, hogy sokszor azért stresszelünk, mert sem a munkában, sem a magánéletben nem jelöljük ki a határainkat. Ennek leküzdése érdekében fontos tudnod, hogy mikor mondj nemet. Több mint egy évnyi társadalmi távolságtartás után nagy a kísértés, hogy minden programra, feladatra és kihívásra igent mondj, de gondolj arra, hogy semmi értelme annak, hogy túlvállald magad, egyúttal pedig kikészülj.
5. Fordítsd meg a forgatókönyvet
A legjobb pedig, amit tehetsz, hogy megfordítod a forgatókönyvet, és ahelyett, hogy azon gondolkoznál, mennyi stresszt tud okozni a normális élethez való visszatérés, inkább koncentrálj a benne rejlő lehetőségekre. Ha úgy érzed, hogy lassítanod kell, tedd meg, ha pedig energikus vagy, és egész nap pörögsz, akkor csinálj meg mindent, amit csak szeretnél. A lényeg, hogy közben jól érezd magad.