Így néz ki egy normális menstruáció - ha viszont ezeket a jeleket tapasztalod, orvoshoz kell fordulnod
A nők évezredek óta menstruálnak, mégis a mai napig rengeteg alapvető kérdés foglalkoztatja őket a testükkel kapcsolatban. Hogy néz ki egy „normális” menstruáció? És melyek azok a tünetek, amelyekkel már érdemes orvoshoz fordulnunk? Cikkünkben elhoztuk a válaszokat.
Ezeket láttad már?
A menstruáció teljesen természetes folyamat, ráadásul a menstruációs ciklus betekintést nyújthat szervezetünk működésébe is, rávilágítva azokra az esetekre, amikor érdemes orvosi segítséget kérnünk. A brit GLAMOUR arról kérdezte Karen Hooton holisztikus termékenységi specialistát, hogyan is néz ki egy „normális” menstruáció.
Így néz ki egy normális menstruáció
Kíváncsi vagy, hogy a te menstruációd normális-e? A szakértő szerint az alábbiakkal jellemezhető a normális ciklus:
- a menstruációs ciklus 26-32 napig tart
- a vérzés 3-5 napig tart
- a vérzés piros színű, és nem tartalmaz nagy vérrögöket (néhány kis vérrög előfordulhat)
- a vérzés beköszönte előtt nincs foltosodás – csak megérkezik és elindul a folyás
- a vérzést nem előzi meg PMS (premenstruációs szindróma: érzelmi hangulatingadozás, puffadás, fejfájás, foltok, mellérzékenység, görcsök) – ezek a premenstruációs magnifikáció jelei lehetnek
- minden görcsnek és fájdalomnak minimálisnak kell lennie
Ha a te ciklusod nem teljesen felel meg az „ideálisnak”, természetesen attól még lehetsz egészséges. Azonban vannak bizonyos tünetek, amelyekkel már mindenképp érdemes felkeresned a nőgyógyászodat.
Az extrém fájdalom nem normális
Az erőteljes menstruációs fájdalom (diszmenorrea), akár káros hatással is lehet a nők mindennapjaira: nemcsak megnehezíti az iskolába vagy munkába járást, de rendkívüli szenvedéssel járhat együtt. A szakértő szerint ez kétségkívül az a pont, amikor ideje kivizsgáltatnunk magunkat: „A súlyos fájdalom, amely gátolja a mindennapi életet, gyakran azt jelenti, hogy a hónap során felborulnak a hormonok, nevezetesen az ösztrogén és a progeszteron. A tünetek közé tartozhat az alhasi fájdalom, amely derékfájásba sugárzik át, valamint a lábakba sugárzó fájdalmak – a hányinger, hányás, hasmenés, fáradtság és fejfájás mellett. A vérzés is erős lehet (menorrhagia), vérrögökkel vagy anélkül.” – magyarázza Karen Hooton.
A fájdalomcsillapítók természetesen jó barátaink lehetnek ezeken a napokon, a szedésük azonban csupán rövidtávú megoldást jelent. Amellett, hogy orvoshoz fordulunk a problémával, az egészséges életmód alapvető pillérei is mindenképp segítségünkre lehetnek a hormonháztartásunk kiegyensúlyozásában: a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a stressz csökkentése, a dohányzás mellőzése és az alkoholfogyasztás csökkentése mind garantáltan javíthatnak az állapotunkon.