Tényleg minden új ruhát ki kell mosnunk, mielőtt felvennénk?
Végre megérkezett a csomag, amit napok óta vártál, benne a szép, új ruháddal, és úgy érzed, már semmi nem tarthat vissza attól, hogy egyből hordani kezd? Nos, még ha ez gyakorlatilag így is van, az igazság az, hogy az egészségünk érdekében még egy érintetlennek látszó, lezárt csomagolásban érkező ruha esetén is fontos, hogy egyből kimossuk azt.
Ezeket láttad már?
Ha új ruhát veszel, mindig gondolj arra is, hogy egy nemrégiben visszavitt vagy felpróbált termékről van szó, így higiénia szempontjából pedig már nem is tűnik olyan jó ötletnek, hogy egyből felvedd. Talán egy szoknyánál még azt gondolhatnád, belefér, de milyen kellemetlen lenne például egy fürdőruha vagy fehérnemű esetében. Ráadásul ez még közel sem minden, úgyhogy mondjuk is, miért kell minden új ruhát kimosnod, mielőtt felvennéd.
Tele lehet baktériumokkal
Az, hogy egy ruhán mennyi baktérium van, függhet attól, hogy milyen hosszú ideig állt egy boltban, mennyiszer pakolták át új helyre, és persze attól is, hányan próbálták fel. Minél több ideig nem adták el, pakolták át és próbálták fel mások, annál több baktérium lehet rajta. Nem beszélve arról, hogy még a gyártóüzemben és a raktárban is többen érintkezhettek vele, mielőtt elért hozzád. Az pedig, hogy egy másik személy is megérinti a ruhát, bőven elég ahhoz, hogy mindenféle kórokozó rákerüljön.
Hogy mennyire nem jó ötlet egy új ruhát mosatlanul felvenni, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az elmúlt évek során több olyan kutatás is készült, amelyekben véletlenszerűen választottak ki ruhadarabokat különböző üzletekből, és egészen döbbenetes eredményeket tapasztaltak. Egy, a Good Morning America számára készült vizsgálat során például légúti váladékot, hüvelyi organizmusokat és székletet is találtak. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden ruha hasonlóan szennyezett lehet, de annyi biztos, hogy jobb az elővigyázatosság.
Egyes ruhadarabok kockázatosabbak
Természetesen egy adott ruha típusától is függ, hogy valószínűleg mennyi és milyen baktérium található rajta. A fehérneműk és a fürdőruhák például - mivel közelebb kerülnek az intim testrészeinkhez - nagyobb valószínűséggel tartalmazzák egy másik ember flóráját - a mindannyiunkon élő mikroorganizmusok csoportját -, mint például egy pufikabát. A kórokozók némelyike aztán a száraz anyagon maradhat néhány napig, mások viszont, mint például E. coli hetekig, sőt hónapokig is képesek egy ruhadarabon élni.
Festékanyagok kerülhetnek a bőrödre
A szintetikus szálakból készült szövetek, például a poliészter vagy a nejlon színezhetők olyan festékekkel, amelyek átkerülhetnek a bőrünkre vagy más ruhadarabokra, ezáltal pedig irritációt okozhatnak.
Amit ebben az esetben különösen érdemes megjegyeznünk, hogy a tünetek jellemzően csak később jelentkeznek. Emiatt pedig sokszor nem is gondolunk arra, hogy egy új ruhadarab okozhatott gondot. Az allergiás kontakt dermatitisz esetén például általában néhány nappal a ruha felvétele után jelentkeznek bőrproblémák, amelyek aztán hetekig is elhúzódhatnak.
Egyéb kémiai anyagokat tartalmazhatnak
Érdemes azt is szem előtt tartanunk, hogy a ruhákat gyakran folttisztítóval, színrögzítővel, ránctalanítóval, puhaságfokozóval és egyéb anyagokkal is kezelhetik, a gyártóknak viszont ezek közül egyiket sem kell nyilvánosságra hozniuk. Így akkor is belefuthatsz egy olyan vegyszerbe, ami a szervezetedből allergiás reakciót válthat ki, ha az nincs feltüntetve a ruha címkéjén.
Az ilyen esetek elkerülése végett is fontos, hogy bármilyen ruhadarabot is veszel, mosd ki, mielőtt felvennéd. De még akkor is, ha eddig még egyetlen holmi sem okozott neked semmilyen problémát, mert fő az elővigyázatosság, és egy ruhát kimosni mindig egyszerűbb, mint később az esetleges panaszoktól megszabadulni.
Forrás: time.com, self.com, csclaundry.com