Csodát tesz a testeddel, ha mézet eszel a hidegebb hónapokban
Veled is előfordult már, hogy amikor megfájdult a torkod vagy egész nap tüsszentened kellett, egyszerűen semmi mást nem kívántál, mint egy bögre mézes teát? Egy kanál méz sok szempontból nagyszerű segítség lehet, arról nem is beszélve, mennyire finom. A hidegebb hónapokban pedig mondhatni csodát tehet a testeddel!
Ezeket láttad már?
Késő ősszel és télen az immunrendszerünk különösen nagy kihívásnak lehet kitéve. Sokkal könnyebben megfázhatunk, lebetegedhetünk, és hosszú napokon vagy akár heteken át is küzdhetünk torokfájással, orrfolyással vagy más kellemetlen tünetekkel. Annak érdekében hogy ne így legyen, vagy a már meglévő panaszainktól minél előbb megszabadulhassunk, más tápláló élelmiszerekkel karöltve a mézet is érdemes segítségül hívnunk.
Remek napindító
Ugye neked is ismerős a helyzet, amikor egy hűvös, sötét téli napon felébredsz, és egyszerűen ahhoz sincs kedved, hogy kikelj az ágyból? Nos, egy pohár meleg, mézzel édesített víz jó motiváció lehet, hogy mégiscsak összeszedd magad, sőt, lendületesen induljon a napod. A mézes víz ugyanis hidratálja a testedet, segít kiüríteni a méreganyagokat a szervezetedből és általában véve is jót tesz az emésztőrendszerednek. Éppen ezért, ha egy finom és tápláló reggeli mellé elkortyolgatod, garantáltan jobban indulhat a napod.
Támogatja az esti pihenést
Ha este már fáradtnak és kimerültnek érzed magad, de még nem szeretnél aludni, akkor egy kanál méz gyorsan segít, hogy természetes módon növeld az energiaszintedet, hogy picit tovább ébren tudj maradni. Ráadásul - annak ellenére, hogy cukortartalma magas - egészségesebb opciónak tekinthető, mintha valamilyen hagyományos cukros nassolnivalót ennél az éberséged fenntartása érdekében. Azáltal pedig, hogy nincs benne koffein, attól sem kell tartanod, hogy amikor le szeretnél feküdni, megnehezítené az elalvásodat.
Segít, ha lebetegedtél
A mézet ősszel és télen a legtöbben azért szeretjük, mert akkor is jól esik, ha megfáztunk vagy köhögünk. Sokszor pedig még annál is hatásosabb lehet, mint amennyire reméljük, ugyanis amellett, hogy jó érzés elkortyolgatni egy finom mézes teát, a méz bizonyítottan képes támogatni az immunrendszerünket, hogy gyorsabban meggyógyuljunk. Valóban csökkenteni tudja azt a hidegségérzetet, ami általában a megfázással kéz a kézben jár, valamint megvédhet minket az oxidatív stressztől, és természetes köhögéscsillapítóként megkímélhet minket sok kellemetlen pillanattól.
Motiválhat, hogy fitt maradj
Amióta hűvösebb az időjárás, te is úgy érzed, hogy nehezebben veszed rá magad a rendszeres testmozgásra? Igaz, ősszel és télen nagyon jól tud esni bekuckózni, de ez még nem jelenti azt, hogy a tested nem igényli a mozgást. A szénhidrátban gazdag és teljes mértékig természetes cukorforrásnak tekinthető méz szerencsére még a legfárasztóbb napokon is energialöketet adhat, illetve motiválhat, hogy igenis ülj fel a szobabiciklire, tornázz, menj el futni vagy legalább sétálj egy nagyot a közelben.
Amire figyelj
Természetesen mint minden más élelmiszer, úgy a méz fogyasztása is csak mértékkel egészséges. Ha van bármilyen betegséged, ami miatt fokozottan kell ügyelned a cukorbeviteledre, akkor mindig számolj azzal hogy a méz is magas cukortartalmú élelmiszereknek számít. Szigorú szabály, hogy 12 hónaposnál fiatalabb gyermek egyáltalán nem fogyaszthat mézet a botulizmus nevű betegség kockázata miatt, így a legkisebbeket soha ne kínáld vele. Végül, de nem utolsó sorban, ha pollenallergiás vagy, akkor is jobb, ha óvatos vagy vele. Viszont ha mindezeket figyelembe veszed, és semmilyen panaszod nincs tőle, mértékkel akár naponta is bátran fogyaszthatod a hűvösebb hónapokban vagy akár egész évben.
Forrás: webmd.com, lybrate.com, daburhoney.com, health.harvard.edu