Férfiakon szimulálták a menopauza kellemetlen tüneteit: „Mintha forró vasalót nyomtak volna a testemhez”
Azt hihetnénk, hogy egy harmincas éveiben járó nő még nagyon messze van a változókortól, pedig a menopauza korai szakasza bizony már ekkor jelentkezhet. Ne várjuk meg, amíg csúcsosodik az állapot. Minél korábban veszünk tudomást a változókor közeledéséről, és minél előbb teszünk ellene, annál jobb esélyünk van rá, hogy elkerüljük a kellemetlen, már-már kínzó tüneteket a későbbiekben.
Ezeket láttad már?
Akár tetszik, akár nem, a menopauza egy természetes életszakasz, amely évente több mint 1 millió magyar nőt érint, hiszen az életkor kitolódásával egyre több nő szembesül ezzel az átmenettel. Bár a menopauza része az életnek, mégis tabutémának számít. Pedig fontos, hogy minél korábban megismerjük a változókor sajátosságait, ugyanis a menopauza okozta tünetek nemcsak kellemetlenek, hanem hosszú távon súlyos egészségügyi kockázatokat is jelenthetnek.
Felelőtlenség lenne elnézni a kérdés felett: vajon minket mikor és hogyan fog érinteni a változókor? Ami pedig ennél is fontosabb: mit tehetünk ellene?
A menopauza hatásai: Hogyan ismerjük fel időben?
A menopauza ideje alatt a női test komoly hormonális változásokon megy keresztül, amelyek túlnyomórészt fizikai és lelki tünetekkel járnak. Kicsit olyan ez, mint a kamaszkori változás, csak sokkal kellemetlenebb és nehezebb. Érdemes tudni, hogy a perimenopauza, vagyis a menopauzát megelőző időszak már 40 éves kor körül elkezdődhet, és tünetei között említhetjük az éjszakai izzadást, a fejfájást, valamint a hangulatingadozásokat.
Míg a leggyakoribb panaszok közé tartoznak a vazomotoros tünetek, mint például a hőhullámok, amelyek a középkorú nők 80%-át érintik, azonban csak minden negyedik nő kap ezekre a tünetekre megfelelő kezelést. Prof. Dr. Jakab Attila, szülész-nőgyógyász, endokrinológus, a Magyar Menopausa Társaság korábbi elnöke szerint a tünetek kezelése több okból is fontos.
„A menopauzális változások hosszú távon súlyos egészségügyi kockázatokat hordozhatnak magukban: megnő a kardiovaszkuláris betegségek és a csontritkulás esélye. Ugyanakkor az érintett nők sokszor nemcsak a fizikai tünetekkel küzdenek, hanem szellemi és lelki nehézségekkel. Habár a kutatások azt mutatják, hogy a menopauza alatt tapasztalt kognitív zavarok nem vezetnek automatikusan súlyosabb állapotokhoz, mint a demencia, mégsem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a tüneteket” – mondta a professzor.
A kérdés már csak az, hogy mit tehetünk a menopauza tüneteinek csökkentése érdekében?
Kezelhető a változókor?
„Az életmód optimalizálásával jelentősen csökkenthetők a menopauza korai, illetve későbbi tünetei. A fehérjében és rostokban gazdag táplálkozással, illetve a rendszeres, legalább heti 150-300 perc közepes intenzitású vagy 70-75 perc magas intenzitású mozgással sokat tehetünk az állapot javítása érdekében” – mondta Dr. Halmos Amrita, szülész-nőgyógyász, endokrinológus.
Hozzátette, hogy a természetes megoldások mellett beszélhetünk hormonális, vagyis gyógyszeres kezelésről is, de elsősorban mindig a természetes megoldásokat érdemes választani. „Nem ritka, hogy fogamzásgátló tablettákat kapnak a menopauza miatt szenvedő nők, és bár ezek a gyógyszerek segíthetik a tünetek enyhítését, én mindenképp az életmódváltást javaslom elsőként.” A változókor kínzó tüneteit nem kell elszenvedni, több módon is tehetünk ellene, azonban a legfontosabb, hogy beszéljünk róla.
Még mindig tabunak számít
Tény, hogy a menopauza széles körben érinti a nőket, ám még ennek ellenére is tabutémának számít. Egy 2022-es globális felmérés szerint Magyarország az utolsó helyen áll a változókori problémákról folytatott párbeszéd terén. A magyar nők 28%-a érzi magát kényelmesen a témával kapcsolatban, a maradék 72% nem is mer beszélni róla.
Ezen szeretne változtatni Iványi Orsolya, a Magyar Menopausa Társaság vezetőségi tagja, a Menopauza-barát Munkahely kezdeményezés vezetője, aki szerint a nyílt kommunikáció kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a változókorban lévő nők biztonságban érezzék magukat a munkájukban. „A menopauza munkahelyi támogatása azért fontos, mert a tünetek (koncentrációs zavarok, alvási problémák) komolyan befolyásolhatják a nők teljesítményét.
2023-ban az Egyesült Királyságban például közel 900 ezer nő hagyta ott a munkahelyét a változókori tünetek miatt, ami hatalmas gazdasági és társadalmi veszteség. Szerencsére egyre több nemzetközi cél ismeri fel ennek a fontosságát, hiszen látják, hogy a vezető beosztásban lévő nők nagy többsége éppen a menopauza állapotában van. Célunk, hogy a magyar munkáltatók is felismerjék és elismerjék ennek a létjogosultságát, és segítsék a változókorú munkavállalókat empátiával, türelemmel vagy azzal, hogy kevesebb terhet tesznek a vállukra.”
Honnan tudják a férfiak, hogy milyen a menopauza?
Október 15-én a Menopauza Világnapja alkalmából bemutatták azt az egyedülálló mellényt, amelynek a viselésével bárki megtapasztalhatja a menopauza kínzó tüneteit. Az úgynevezett MenoVest™ szimulátor elsősorban férfiak számára készült, akik a mellény viselésével megtapasztalhatják, hogy milyen kellemetlenek a változókorral járó hőhullámok. A szimulátort a világnapon kipróbálhatták a férfiak is, akik közül egy családapa nyilatkozott a negatív élményéről.
„Olyan érzés volt, mintha forró vasalót nyomtak volna a testemhez. Tudtam, hogy a menopauza nem kellemes, de arra nem számítottam, hogy ennyire rosszul érinti az embert. Most már megértem, hogy min ment keresztül a feleségem.” A nyilatkozó családapa megosztotta azt is, hogyan segített feleségének a változókor alatt azzal, hogy átvette a háztartást, és többet volt a gyerekekkel.
Prof. Dr. Jakab Attila is megerősítette, hogy pontosan erre a támogatásra van szükségük a menopauzával küzdő nőknek, ugyanis az empátia segíthet elviselhetőbbé tenni ezt az időszakot.
Ne hagyjuk szó nélkül!
A hőhullámok egyébként 7 évig is tarthatnak, de előfordulhat, hogy akár egy évtizeden át fennállnak. Ember legyen a talpán, aki ilyen hosszú ideig elviseli ezt a kellemetlen érzést. Beszéljünk a menopauzáról, készüljünk fel rá időben, és tegyünk azért, hogy elviselhetőbb legyen. Az életmódváltás és a támogató kapcsolatok sokat segíthetnek, éljünk ezekkel a lehetőségekkel már ma!