A meddő párok többsége túl későn kér segítséget

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A meddőséggel küzdő párok többsége komoly lelki sérüléseket szerez a teherbeesésért való, sokszor nehéz és bizonytalan végkimenetelű küzdelem során. A páciensek 70%-a „későn” érkezik meg a mentál-egészségügyi szakember rendelőjébe. Ez azt jelenti, hogy mire pszichés segítséghez jutnak, már kialakult náluk valamilyen szorongásos- vagy hangulatzavar. Az állapotuk csökkenti a meddőséggel való megküzdést, és tovább késlelteti a várandósságot.

A meddő párok többsége túl későn kér segítséget
Fotó: Visual Generation/Getty Images

Nagyon sokakat érint a meddőség Magyarországon, és még mindig nagyon keveset beszélünk ennek a lelki vonatkozásairól. A kiegyensúlyozottabb páciensek jobban együtt tudnak működni a kezelőorvosukkal, ez pedig növeli a gyermekvállalási esélyeket.

A szorongás komoly problémát okoz

Sokan készülnek tudatosan a terhességre és a gyermek születése utáni időszakra. Azonban viszonylag kevesen számolnak azzal a lehetőséggel, milyen kihívásokkal kell szembenézniük, ha a vágyott gyermek nem, vagy nehezített úton érkezik meg hozzájuk. „A hazai statisztikák szerint minden ötödik, gyermekre vágyó párt érint a meddőség. Nincs pontos adatunk arról, hogy közülük hányan jutnak el mentális tanácsadásra, ám valószínűsíthető, hogy csak egy elenyésző hányaduk. Tapasztalataink szerint akik végül segítséget kérnek, 70%-ban már későn teszik” - mondta el Soltész Krisztina klinikai szakpszichológus, a Budai Termékenységi Centrum vezetője. Ez azt jelenti, hogy mire segítséget kapnak, már jellemzően kialakult náluk szorongás, vagy hangulatzavar. Ez pedig még inkább megnehezíti, hogy a meddőség okozta kihívásokkal hatékonyan megbirkózzanak.

„A nehezített gyermekvállalás a sok bizonytalanság és az ismételt veszteségek miatt eleve egy krónikus krízis. Ha még erre rájönnek a külvilág negatív kommentjei, például a család elvárásai, az ismerősök kérdései, a kéretlen tanácsok, az még tovább rontja a helyzetet. Számos páciens jön hozzám azzal, hogy a környezetétől azt hallja, biztos nem akarja igazán a teherbeesést, vagy rosszul csinál valamit. Az áldozathibáztatás miatt a nők azt élik meg, hogy az ő hibájuk az, hogy nem esnek teherbe” - mondta Soltész Krisztina.

A szakember szerint a párokra jellemző az elszigetelődés, hiszen nem akarnak a „mikor érkezik a baba” kérdésekre századjára is válaszolni. A pszichológusok azt javasolják a pároknak, hogy ne várják meg, míg lelki egészségük és emberi kapcsolataik is mélypontra kerülnek, az első intő jelnél kérjenek szakértői segítséget. „A pácienseink megközelítőleg felénél kognitív-viselkedésterápiás módszereket alkalmazunk a depressziós vagy szorongásos tünetek enyhítésére. Körülbelül minden ötödik páciens esetében a veszteségfeldolgozás a megfelelő segítség, de gyakori a párkapcsolati tanácsadás és a stresszkezelési, relaxációs technikák átadása, például autogén tréning formájában” - tette hozzá Soltész Krisztina.

Egy szerelmi kapcsolatnak 5 szakasza van - a tiéd melyiknél tart?

Egy szerelmi kapcsolatnak 5 szakasza van - a tiéd melyiknél tart?

A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy a kiegyensúlyozottabb páciensek jobban együtt tudnak működni a kezelőorvosukkal, ez pedig növeli a gyermekvállalási esélyeket, hiszen az orvosi beavatkozásokhoz, lombikkezelésekhez kitartás és türelem kell.

Ezt támasztja alá dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász szakorvos, meddőségi specialista is. „Még ideális körülmények között is a 3-4. embrió beültetését követően a legmagasabb az eredményesség, tehát az elvégzett kezelések száma növeli a sikeres fogantatás esélyét. Ezért lényeges, hogy a páciensek egy-két sikertelen próbálkozás után se adják fel a küzdelmet. Kiemelten fontosnak tartom, hogy a páciensek támogató vezetésének része legyen az erre a területre specializálódott, tapasztalt pszichológus, szükség esetén pszichiáter közreműködése” – tette hozzá dr. Vesztergom Dóra.

Foglalkozz a lelkeddel anyaként, és leendő anyaként is!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)