Kiderült, miért alszanak rosszabbul a magyarok
Te is úgy érzed, hogy mostanában fáradtabb vagy? Nem véletlenül! Ráadásul valami olyan dolog áll a hátterében, amire elsőre biztosan nem gondolnál: a globális felmelegedés. A rossz hír pedig, hogy mi, magyarok, még az uniós átlagnál is több alvási nehézséggel küzdünk.
Ezeket láttad már?
Egy nemzetközi tanulmány szerint átlagosan 44 óra alvásvesztést okoz a globális felmelegedés. A magyarok fele ráadásul az uniós átlagnál is rosszabbul alszik, nyáron pedig még inkább felerősödnek az alvási problémáink - derül ki a JYSK és a Magyar Alvás Szövetség összeállításából.
A tokiói egyetem kutatói meghatározták a pontos hőmérsékletet, amely felett az alvászavarok napi gyakorisága nő. Amikor a nappali minimumhőmérséklet 24,8 fok fölé emelkedik, egyre többen tapasztalnak alvási problémákat.
A nem megfelelő alvás pedig hangulatzavarokhoz, szívbetegségekhez, elhízáshoz, cukorbetegséghez és sok más egészségügyi problémához vezethet. És bár az alvási szokásainkban nagy szerepe van a genetikának és az életmódnak, a környezeti hatások is befolyásolják. Nyáron például a hosszabb nappalok és a megterhelő hőség is nehezíti az elalvást.
Elengedhetetlen egy stabil alvási rutin
Bár sokan azt gondolják, az alvási szükségleteink a nappali órák számával változnak, ez valójában nincs így. Ezért is megterhelő a téli és nyári időszámítás közötti váltás és a hosszú nappalok.
Kulcsfontosságú az alvási rutin folyamatos és következetes betartása, a napközbeni mérsékelt mozgás, elalvás előtti étkezési korlátozások, a hűvös alvási körülmények biztosítása.
„A jobb alváshigiénia előmozdításának egyik legjobb módja az, ha kialakítjuk a lefekvés előtti rutint és a következetes lefekvési- és ébredési időt. A lefekvés és az ébredés minden nap ugyanabban az időben történjen, még hétvégén és vakáción is. Ez segíthet a szervezet belső órájának szabályozásában, és javíthatja az alvás minőségét” - mondja G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Mi kell a jó alváshoz?
„Az alvási körülmények, a hálószoba eszközei, például egy megfelelő matrac, a páratartalom, valamint az alvásidő alatti teljes sötétség elengedhetetlen a jó alváshoz” - mondja Szilvási Krisztina, a JYSK szakértője. De van egy másik nagyon fontos tényező is: a megfelelő hőmérséklet.
A nyári hálószoba ideális hőmérséklete 18 és 20 fok között mozog. Ezt a kánikula idején leginkább légkondival érhetjük el, de ennek hiányában egyéb trükkökkel és speciális hálószobakellékekkel is lehűthetjük a lakást és az ágyunkat.
- Kapcsold be a ventilátort! Ha a nyári hőségben csak forgolódsz az ágyban, de nincs klímád, akkor a ventilátor bekapcsolása is rengeteget segíthet a pihentető alvásban.
- Aludj ruha nélkül! Ki mondta, hogy a pizsama kötelező!? Ha meleged van, dobd le a ruháidat és használj nagyon vékony takarót, vagy csak egy ágyneműhuzatot ágynemű nélkül.
- Cseréld le az ágyneműt! Válassz olyan ágyneműt és lepedőt, melyek légáteresztő és hűsítő anyagokból készülnek - a szaténból és pamutból készült ágynemű például tökéletes lehet erre a célra!
- Válassz hűtőpárnát! A hűtőgéllel ellátott párnák segítenek eloszlatni a hőt és a nagy melegben fontos szerepet játszhatnak a testhőmérséklet csökkentésében.
- Árnyékolj és szellőztess! Ahol nap éri a lakást, ott napközben érdemes behúzni a sötétítő függönyt vagy lehúzni a redőnyt - hidd el, rengeteget számít! A hűvösebb éjszakai órákban pedig indulhat a szellőztetés. Ha van rá lehetőséged, csinálj kereszthuzatot!