Ez történne a testeddel, ha kávézás helyett elrágcsálnál egy kávébabot

2025. január 2.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A mérsékelt kávéfogyasztás számtalan egészségügyi előnnyel bír, csökkentheti például a 2-es típusú cukorbetegség vagy a májbetegségek kialakulásának kockázatát. Felmerülhet azonban bennünk a kérdés, ha ezek a pozitív hatások a kávé alapjául szolgáló kávébabnak köszönhetőek, mi történne velünk, ha a folyékony fekete helyett inkább ezt rágcsálnánk.

A kávébab fogyasztása jótékonyan hat az egészségünkre
A kávébab fogyasztása jótékonyan hat az egészségünkre
Fotó: minoandriani/Getty Images

A kávébab rágcsálása, különösen a csokoládéval bevont változat, egyre népszerűbb módja a koffeinpótlásnak. Jót tehetünk vele szervezetünknek, hiszen tele van antioxidánsokkal, növeli az energiát és csökkenti bizonyos betegségek kockázatát. Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, milyen módon és mekkora mennyiségben fogyasztjuk.

Biztonságosnak számít?

Az első kérdés természetesen az a kávébab fogyasztásával kapcsolatban, hogy biztonságos-e. A válasz: igen. A kávébabot már több száz éve is fogyasztották, még azelőtt, hogy italt főztek volna belőle. Pontosan ugyanazokat a tápanyagokat tartalmazza, mint a kávé, csupán koncentráltabb formában. A hagyományos kávét leszűrik és vízzel hígítják, így ezt iszogatva csupán a tápanyagok egy részéhez jutunk hozzá. A kávé pozitív és negatív hatásai felerősödnek, ha a kávébabot egészben fogyasztjuk, épp ezért nagyon fontos a mértéktartás.

A nyers, azaz zöld kávébabot nem érdemes fogyasztani, mert az még keserű és fás, megrágni is nehéz. A pörkölt kávébab íze azonban sokkal lágyabb, kellemesebb. Üzletekben általában csokoládéval bevont változatát árulják. Nézzük, mit tud ez a kis szemecske, miért érdemes fogyasztanunk!

Kiváló antioxidáns forrás

A kávébabok tele vannak antioxidánsokkal, amelyek közül érdemes kiemelni a polifenolok családjába tartozó klorogénsavat. Remek fegyver lehet a gyulladások valamint a cukorbetegség ellen. Egyes tanulmányok szerint rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Hogy pontosan mennyit tartalmaz belőle a kávébab, az a fajtájától, illetve a pörkölési módszerétől is függhet.

Ezt teszi a testeddel a rendszeres tojásfogyasztás: nem árt, ha ezekkel a tényekkel tisztában vagy

Ezt teszi a testeddel a rendszeres tojásfogyasztás: nem árt, ha ezekkel a tényekkel tisztában vagy

Könnyen felszívódó koffeint tartalmaz

A koffein egy természetes élénkítő, amely többek között a kávéban és a teában is megtalálható. Hatással van az agyra és a központi idegrendszerre, amely számos előnnyel jár. Fokozza az energiát, az éberséget, a hangulatot, a memóriát és a teljesítményt. Kutatások szerint pontosan ezt az eredményt érhetjük el a kávébab rágcsálásával is: nagyjából nyolc kávébab szemet kell megennünk ahhoz, ha szeretnénk ahhoz a mennyiséghez hozzájutni, amennyit egy csészényi kávé tartalmaz.

Egyéb lehetséges pozitív hatások

Tanulmányok szerint a fentieken túl is számos pozitív hatást válthat ki a kávé fogyasztása, ilyen például a következő betegségek kockázatának a csökkentése: a korai halálozás, a szívbetegségek, a stroke, bizonyos rákos megbetegedések, a májbetegségek, köztük a zsírmáj, a májfibrózis és a májcirrózis, a 2-es típusú cukorbetegség, a depresszió és a Parkinson-kór.

Esetleges kockázatok

A Healthline azt írja, a kávébab fogyasztása általában semmilyen gondot nem okoz, ha mértékkel fogyasztjuk, ugyanakkor lehetnek olyanok, akik esetleg érzékenyek rá. Ilyenkor különböző gyomorpanaszok fordulhatnak elő, a kávébabban lévő koffein és más vegyületeket megemelik a gyomorsavszintet, ami gyomorégéshez vezethet. Emellett puffadást, hányingert vagy más gyomorproblémát is előidézhet.

Hashajtó hatással is rendelkezik, nagyobb mennyiségben hasmeséhez vezethet a fogyasztása. Jobb, ha óvatosan rágcsálják a gyulladásos bélbetegségben és az irritábilis bél szindrómában szenvedők is.

A koffein nagyobb mennyiségű fogyasztása olykor alvászavarokat okozhat, különösen azoknál, akik érzékenyek a koffeinre. Előfordulhat még esetleg fokozott szorongás, gyorsabb szívdobogás, stresszérzés. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, mindenképp korlátozzuk a fogyasztását.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

A modern ember betegsége, hogy úgy érzi, sosem ér a feladatai végére

glamour plusz ikon A modern ember betegsége, hogy úgy érzi, sosem ér a feladatai végére

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Erről tudnod kell, mielőtt intimgyantát kérsz (x)

Erről tudnod kell, mielőtt intimgyantát kérsz (x)

Rossz döntés a vékony futónadrág télen – szólj annak, akinek tudnia kell erről! (x)

Rossz döntés a vékony futónadrág télen – szólj annak, akinek tudnia kell erről! (x)

Stílusos sportöltözetek, amikkel a hidegben is motiválhatod magad a mozgásra (x)

Stílusos sportöltözetek, amikkel a hidegben is motiválhatod magad a mozgásra (x)

Nem vicc: a stressz vagy a fogyókúra is befolyásolhatja az intimegészséged (x)

Nem vicc: a stressz vagy a fogyókúra is befolyásolhatja az intimegészséged (x)