Még több okod lehet kávét inni, mint hitted
Ha te is azok közé tartozol, akik el se tudják képzelni a napjukat - minimum - egy csésze kávé nélkül, biztos lehetsz benne, hogy nem vagy egyedül. De még ha ritkábban is kortyolsz belőle, tudnod kell, hogy bizony jóval többet is kaphatsz tőle, mint egy jó kis koffeinlöket. A kávé mérsékelt, de akár napi szintű fogyasztása ugyanis több olyan előnnyel is járhat, amire nem is gondolnál.
Ezeket láttad már?
A kávét a citromos vízhez hasonlóan gyakran emlegetik olyan italként, ami a szív egészségétől kezdve az edzéshez szükséges állóképességen át az anyagcseréig mindenre jótékony hatással lehet. Persze, az ilyen állításokról sokszor nehéz eldönteni, hogy valóban hihetünk-e nekik, de mindazt, amit a tudomány is alátámaszt, érdemes megfontolnunk.
Gazdag szerves vegyületekben
Tudtad, hogy a kávé főként koffeinből, tanninból, az olajból, szénhidrátokból és fehérjékből tevődik össze? Mivel több szerves vegyület, köztük antioxidánsok és fitokemikáliák keveréke, máris potenciálisan különféle egészségügyi előnyökkel járhat. Ilyen például az, hogy megváltoztathatja a vérlemezkék aggregációját és csökkentheti a vérrögök kialakulásának esélyét.
A benne lévő antioxidánsok és a fitokémiai anyagok egyenként is előnyösek lehetnek. Az antioxidánsokról gyakran hallhatjuk, hogy küzd a szervezetben a szabadgyökök sejtkárosító hatása ellen, de a kutatások szerint a mentális egészségünkre is jő hatással lehetnek. A fitokemikáliák pedig segíthetnek a természetes fizikai öregedésben, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.
Ha pedig kerülöd a koffeint, vagy csak szeretnél belőle minél kevesebbet bevinni a szervezetedbe, akkor a jó hír az, hogy ezeket a szerves vegyületeket nemcsak a koffeines, de a koffeinmentes kávéból is megkaphatod. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint ugyanis a koffeinmentes kávé ugyanolyan hatásos lehet, mint a koffeines, ha élvezni szeretnénk a már említett előnyeit. Ráadásul, ha napközben kimaradt a kávézás, egy csésze koffeinmentes kávé még estefele is abszolút beleférhet.
Jót tehet a máj egészségének
Bár ritkábban kerül középpontba, a májunk egészségére is fontos, hogy folyamatosan ügyeljünk, ebben pedig a kávénak is kulcsfontosságú szerepe lehet. A Chicagói Egyetem egy kutatása szerint ugyanis a kávé lassíthatja egyes májbetegségek előrehaladását, potenciálisan ellensúlyozhatja a magas zsírtartalmú étrendet (ez persze még nem jelenti azt, hogy kávézás mellett bármennyi zsíros finomságot nyugodtan ehetünk), és a máj hegesedését is csökkentheti. Ha pedig napi szinten megiszol egy csésze kávét, hosszú távon is segítheted a májad egészségének megőrzését.
Elősegítheti a fogyást
Ahhoz, hogy igazán egészségesek legyünk, a testsúlyunkra is érdemes fokozottan ügyelnünk. Ha pedig úgy érzed, hogy te is le szeretnél adni néhány kilót, akkor a jó hír az, hogy a kávé ebben is a segítségedre lehet. Egy, a Critical Reviews in Food Science and Nutrition című szaklapban közzétett tanulmány szerint ugyanis a koffeinbevitel elősegítheti a testzsír és a testsúly csökkenését, ami támogathatja az egészséges testsúlyt. Mellette persze a kiegyensúlyozott táplálkozásról, a rendszeres testmozgásról és a pihentető alvásról sem szabad megfeledkeznünk.
Kedvezhet a bélrendszer egészségének
A kávé serkentőleg hat a bélmozgásokra, ha viszont alapvetően teljesen egészségesek vagyunk, ez nemcsak, hogy nem viseli meg a bélrendszerünket, de még támogatja is a kiegyensúlyozott működésében. Ha viszont olyan betegséged van, ami miatt nem tolerálja a szervezeted a kávét - mint például a reflux vagy a gyomorégés - akkor inkább maradj távol a kávétól, hiszen rengeteg más módja is van annak, hogy megőrizd az egészségedet, na és persze igazán finom kávéalternatívákból is akad bőven. De ha semmi gondod nincs, vele, nyugodtan igyál meg akár minden nap is egy csészével.
Forrás: cleaneatingmag.com, intechopen.com, eatingwell.com